Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Redakcja
Młodzi ludzie z szydłowieckich szkół przynieśli znicze, które zapalili na grobach żołnierzy.
Młodzi ludzie z szydłowieckich szkół przynieśli znicze, które zapalili na grobach żołnierzy. archiwum
Szydłowiecka młodzież i przedstawiciele władz gminnych uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych". Pierwszym obchodom towarzyszyły wiązanki biało - czerwonych kwiatów i płonące znicze.

Tak było

Tak było

Z inicjatywą ustanowienia święta 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystąpił w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci zabiegi kontynuował Bronisław Komorowski. 9 lutego po zaakceptowaniu, przez Sejm i Senat, ustawa została podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

We wtorek 1 marca po raz pierwszy obchodzone jest nowe święto państwowe. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto poświęcone żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

DUŻO MŁODZIEŻY

Szydłowieckie obchody rozpoczęły się w Parku Niepodległości. W uroczystościach uczestniczyła młodzież z Publicznej szkoły Podstawowej numer 1 w Szydłowcu, Zespołu Szkół imienia Jana Pawła II, Publicznego Gimnazjum numer 2 z opiekunami i przedstawiciele władz gminnych: burmistrz Andrzej Jarzyński, przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Bednarczyk oraz naczelnik Wydziału Edukacji Ewa Walczak.

- Dobrze, że w codziennym biegu znajdujemy czas na zadumę nad naszą historią. Historią, która ma dużo pięknych kart, ale także jest w niej wiele tragicznych momentów - mówił Andrzej Jarzyński. - Dzisiejsze święto, ustanowione przez władze Rzeczypospolitej, ma nam przypominać o żołnierzach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.

ZŁOŻYLI KWIATY

Burmistrz opowiedział także młodzieży o znajdujących się w Parku Niepodległości miejscach pamięci narodowej. Później pod pomnikami poległych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uczestnicy obchodów udali się także na kwatery wojskowe szydłowieckiego cmentarza. Tam w atmosferze skupienia złożyli hołd tym, którzy oddali życie za wolną, suwerenną Polskę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie