Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrazy malowane... jagodami, deptane i mrożone! Frapująca wystawa w "Elektrowni"

Redakcja
Piotr C.Kowalski rozłożył płótno między innymi, na schodach prowadzących do kładki do Galerii Słonecznej
Piotr C.Kowalski rozłożył płótno między innymi, na schodach prowadzących do kładki do Galerii Słonecznej Elektrownia
Piotra C. Kowalski i Joanna Janiak zaprezentują dzieła pt. "Obrazy uniwersalne, lokalne i domowe".
Piotr C.Kowalski i Joanan janiak podczas pobytu w Radomiu
Piotr C.Kowalski i Joanan janiak podczas pobytu w Radomiu internet

Piotr C.Kowalski i Joanan janiak podczas pobytu w Radomiu
(fot. internet)

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu przy ulicy Domagalskiego 5 zaprasza w piątek, 13 stycznia, o godzinie 18, na otwarcie wystawy malarstwa, filmów video i działań w przestrzeni publicznej

Będą to obrazy malowane jagodami, wiśniami, współtworzone przez naturę, malowane przez opony samochodów i buty przechodniów kurzem i pyłem, obrazy przechodnie, przejezdne i przejściowe.

Piotr C. Kowalski, artysta eksperymentujący z różnymi technikami, materiałami i sposobami powstawania obrazów stworzył je w Radomiu w połowie listopada 2011 roku.

Tak jak i we wszystkich swoich pracach wykorzystał tradycje dadaizmu, surrealizmu czy ruchu Fluxus, poszerzające granice malarstwa.

Będąc w Radomiu rozkładał płótna w miejscach, które odegrały ważną rolę w historii miasta bądź są dzisiaj istotnymi punktami spotkania jego mieszkańców.

Był to Teatr Powszechny, Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej, główny miejski deptak na ulicy Żeromskiego, a także ulice, gdzie rozegrały się wypadki czerwcowe 1976 roku. Te wszystkie miejsca stały się areną tych działań.

Artysta zainicjował je, a ludzie, chodząc bądź jeżdżąc po płótnach, bezwiednie stworzyli konceptualne wizerunki Radomia.

Jeszcze jedną serię obrazów stworzyli radomianie na płótnach pozostawionych przez artystę w supermarketach.

Mogli tu pisać i malować, co im przyjdzie do głowy. Choć jednocześnie nie znajdziemy tu raczej głębokich filozoficznych myśli, raczej pobieżne spostrzeżenia i wyrazy chwilowych emocji, Piotr C. Kowalski uczynił twórcami tych obrazów anonimowych (chyba, że zechcieli się podpisać) i przypadkowych przechodniów w myśl fluxusowej zasady, że każdy z nas jest twórcą.

Obrazy Kowalskiego zostaną umieszczone także w radomskich hotelach (Aviator, Iskra, Gromada, Europejski).

Od kilku lat autor włącza innych współautorów do swojej twórczości.

Od 2003 roku współpracuje z żoną Joanną Janiak, która przez wiele lat zajmowała się tworzeniem filmów telewizyjnych. Jak sama zauważa: stała się "w naturalny sposób Inną w obszarze eksperymentów artystycznych Piotra, opuszczając chętnie gorset telewizyjnych schematów".

W Radomiu duet artystyczny pokaże także wspólny projekt - mroźne obrazy powstałe w wyniki działania temperatury. Oboje chętnie sięgają po nowe metody i nowe miejsca prezentacji.

Ich wystawa będzie pokazywana także w przestrzeni publicznej miasta.

W lokalnej telewizji Dami w Radomiu pojawią się Megabajty malowania - dziesiątki zmultiplikowanych telewizyjnych obrazów Joanny Janiak, na których możemy m.in. obserwować proces malowania Piotra C. Kowalskiego w plenerze, nad morzem.

Kamera autorki obserwuje malarza podczas jego pracy. Tym razem możemy oglądać sam proces twórczy, który jest być może ważniejszy od efektu - czyli skończonego dzieła sztuki, a także dynamiczny, ruchomy pejzaż morski.

Tytuł wystawy "Obrazy uniwersalne, lokalne i domowe" zaproponowany przez artystów odnosi się do specyfiki ich sztuki.

Obrazy uniwersalne Piotra powstają i mogą powstać wszędzie na świecie: w Wenecji, Barcelonie, Tokio, ale też w Poznaniu czy Radomiu.

Jednocześnie obrazy przechodnie są lokalne, bo są śladami konkretnych miejsc. Na wielu z nich widnieją studzienki z napisami konkretnych miast.

Lokalne są tez mroźne obrazy duetu, bo mogły powstać tylko w obszarze klimatycznym, gdzie temperatura spada poniżej zera. Natomiast obrazy domowe to te elektroniczne: ekrany telewizorów i komputerów w naszych domach.

Kuratorem wystawy jest Eulalia Domanowska

Ekspozycja będzie czynna do 5 lutego.

Piotr C. Kowalski ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny), gdzie jako profesor zwyczajny prowadzi katedrę malarstwa. W latach 1993-1999 był dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej. W latach 2003-2005 był kuratorem i organizatorem wystawy Kolekcja ASP w Poznaniu.

Joanna Janiak jest dziennikarką i producentką filmów. W latach 1991 - 2005 współpracowała ze wszystkimi stacjami telewizji publicznej. Tworzyła programy studyjne, felietony, reportaże, filmy dokumentalne i artystyczne. Pisze teksty krytyczne o sztuce. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i na Uniwersytecie Warszawskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie