Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne w ogrodzie

Agata Kowalczyk
Aby zakamuflować plastikowa formę  dno wysypujemy drobnym żwirem / rzecznym, płukanym, ale nie kruszywem/, a dla urozmaicenia kładziemy kilka otoczaków. Brzeg obkładamy płaskimi kamieniami, darnią lub roślinami płożącymi.
Aby zakamuflować plastikowa formę dno wysypujemy drobnym żwirem / rzecznym, płukanym, ale nie kruszywem/, a dla urozmaicenia kładziemy kilka otoczaków. Brzeg obkładamy płaskimi kamieniami, darnią lub roślinami płożącymi.
Najprostszym i najtańszym sposobem - ale nie jedynym - jest wykorzystanie gotowych form z tworzyw sztucznych.

W sklepach są dostępne formy o różnych kształtach i kolorach. Mniejsze i tańsze są produkowane z utwardzonego polietylenu. Większe, które muszą być bardziej wytrzymałe wykonane są poliestrów wzmocnionych włóknem szklanym Gotowe formy można kupić w postaci jednoczęściowego pojemnika lub kilku elementów, które trzeba złożyć w większe układy np. strumienie. Jednoczęściowe oczka mają od 100 do 5000 litrów pojemności co odpowiada powierzchni od 1,5 do 12 m kw.

Pojemniki zawierają półki na kosze dla roślin i wnęki dla roślinności bagiennej. Pozwalają one sadzić gatunki wymagające różnej głębokości.

Gdzie?

Zanim przystąpimy do sadzenia roślin musimy posadowić formę oczka. Najlepiej umieścić ją w części ogrodu, w której lubimy odpoczywać. Idealne dla jakości wody i rozwoju roślin jest miejsce nasłonecznione przez około 11 godzin a ocienione w godzinach między 11 a 15.

Powinno być oddalone od dużych drzew, zwłaszcza liściastych, które zanieczyszczają wodę spadającymi liśćmi. Oczko nie może znajdować się w strefie korzeni, które mogą uszkodzić formę lub ją wysadzić. Nie odpowiednia będzie lokalizacja w niecce terenu, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych.

Robimy oczko

W wybranym miejscu ustawiamy formę i palikami oznaczamy jej górna krawędź. Odstawiamy ją. W otrzymanym zarysie robimy wykop nieco większy / 20-30 cm szerszy i 10 cm głębszy/ niż rozmiary formy. Dno wyrównujemy, ubijamy je i wysypujemy warstwę piasku / 10 cm/. Formę umieszczamy w wykopie i poziomujemy.

Wlewamy do zbiornika wodę, około 1/3 pojemności i stopniowo zasypujemy wykop sprawdzając czy forma trzyma poziom. Każdą usypaną warstwę / ok.30 cm/ ubijamy lub zagęszczamy polewając piasek wodą.
Po zasypaniu wykopu i napełnienia oczka wodą pozostawiamy ją do odstania na około 10 dni. Po tym czasie możemy wprowadzić rośliny wodne.

Rośliny

Najbliżej brzegu powinny się znaleźć rośliny bagienne, które rosną nie tyle w wodzie co w wilgotnej ziemi. Do najpopularniejszych należą tatarak, kosaciec, knieć błotna czyli kaczeniec i sitowie. Pałka wodna lub trzcina są zwykle zbyt ekstremalnym gatunkiem do sadzenia w małych oczkach.

Typowe rośliny wodne rosną na dnie w ustawionych tam koszach a ich liście i kwiaty pływają po powierzchni wody. Do tej grupy należą popularne lilie wodne czyli grzybienie. Wśród nich są gatunki i odmiany o różnych wymaganiach co do głębokości zanurzenia. Lilie miniaturowe potrzebują 15-25 cm zanurzenia a silnie rosnące 40-90 cm a nawet 120 cm.

Do oczka można też wprowadzić rośliny podwodne. Może wyglądają one mało ciekawie ale pełnią istotną role w utrzymaniu biologicznej równowagi w wodzie.
Rośliny mogą bardzo szybko zarosnąć cały zbiornik. Dlatego najlepiej sadzić je w koszach lub perforowanych pojemnikach. Ograniczają one nadmierny wzrost i rozwój roślin a także ułatwiają ich przesadzanie. Zmniejsza się także ryzyko zabrudzenia wody ziemią.

W handlu dostępne są różne kosze, najczęściej z nie gnijącego plastiku. Kolor czarny jest najbardziej neutralny. Ziemia z koszy może być wypłukiwana więc należy je wysłać jutą, która pęczniejąc w wodzie zatrzymuje podłoże. Gdy juta się rozłoży ziemia będzie już dobrze związana z korzeniami roślin.

Z wpuszczeniem rybek trzeba poczekać do czasu ustabilizowania się środowiska wodnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oczko wodne w ogrodzie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie