Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia zmienia się miejsce posiedzeń komisji lekarskich ZUS w sprawie rozpatrywania zażaleń pacjentów

/mod/
Sprawdź szczegóły.

Sprzeciwy, zarzuty oraz wątpliwości co do opinii wydanych przez lekarzy orzeczników będą rozpatrywane w drugim Oddziale ZUS w Warszawie, a nie jak dotąd w pierwszym.

Pracownicy zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypominają, że nim pacjent złoży sprzeciw do komisji lekarskiej, lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o zdolności lub niezdolności do pracy oraz podaje przewidywany okres trwania niezdolności do pracy, biorąc pod uwagę charakter i stopień naruszenia sprawności.

Lekarz orzecznik wydaje takie orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej dołączonej do wniosku oraz po przeprowadzeniu bezpośredniego badania ubezpieczonego, jeżeli dokumentacja medyczna dołączona do wniosku jest wystarczająca orzecznikowi.

Dopiero wtedy, gdy pacjent nie zgadza się z orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, może w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej. Komisja na nowo przeanalizuje dokumentację medyczną, ewentualnie przeprowadzi badanie lekarskie albo zwróci się o opinię do lekarza konsultanta lub psychologa, bądź skieruje na badania dodatkowe.

Komisja lekarska wydaje orzeczenie, które jest podstawą do wydania decyzji przez organ rentowy. Od tej decyzji przysługuje prawo odwołania się do Sądu Okręgowego za pośrednictwem ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie