Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 15 lipca drożeje gaz ziemny. Ile trzeba dopłacić?

Janusz PETZ [email protected]
ilustracja
ilustracja
Stale rosną ceny usług, z których korzysta każdy z nas.

5 procent

wzrosły ceny w maju w porównaniu do tego samego miesiąca 2010 roku - według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Tak wysokiej inflacji nie mieliśmy w Polsce od 2001 roku.

Seria podwyżek trwa od początku roku

Seria podwyżek trwa od początku roku

Od 31 grudnia 2010 roku grudnia zdrożały od 3,8 do 7,4 procent w zależności od grupy taryfowej i dostawcy ceny energii elektrycznej. Od 1 maja 2011 roku w Radomiu płacimy o 10 procent więcej za wodę i 20 procent więcej za odprowadzanie ścieków. Od 1 maja wzrosła z 2,10 do 2,40 złotego cena biletów komunikacji miejskiej w Radomiu. Od 1 czerwca wzrosła o około 2,1 procent opłata za ciepło dostarczane przez Radpec. Od 1 lipca w Radomiu wzrosła o 7 procent opłata za odbiór odpadów.

W maju zdrożały w Radomiu woda, odprowadzanie ścieków i bilety komunikacji miejskiej, w czerwcu przyszła kolej na ciepło. Końca serialu podwyżkowego jednak nie widać. Od 1 lipca więcej płacimy w mieście za wywóz śmieci, a od 15 lipca rośnie cena gazu - ta podwyżka dotyczy już mieszkańców całego regionu.

Od 1 lipca przedsiębiorstwo Radkom podniosło o 7 procent opłaty za odbiór odpadów komunalnych w Radomiu. - Zmuszeni byliśmy wprowadzić nowe stawki z kilku powodów. Najważniejszy do wzrost tak zwanej opłaty marszałkowskiej. Od 2009 wzrosła ona dwukrotnie, a my od tego czasu nie zmienialiśmy taryf. Kolejny powód to wzrost podatku VAT z 7 do 8 procent - mówi Marian Kozera, prezes Radkomu.

ZALEŻY OD UMÓW

Nie wiadomo jak te podwyżki przełożą się na finanse "producenta śmieci", czyli każdego mieszkańca, bo to zależy od umów zawieranych przez firmy wywożące śmieci ze spółdzielniami, albo osobami prywatnymi.
Tymczasem już od 15 lipca wzrosną miesięczne opłaty za gaz. Nowa taryfa ma obowiązywać do końca roku.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo uzasadnia podwyżkę tym, że obecna taryfa kalkulowana była wtedy, gdy cena baryłki ropy naftowej była na poziomie 80 dolarów, natomiast obecnie utrzymuje się na poziomie 110 dolarów. Ceny gazu ziemnego mają natomiast bezpośredni związek z cenami ropy naftowej na rynkach światowych.

DROŻSZE PALIWO, WYŻSZA OPŁATA

W wyniku wprowadzenia nowej taryfy - zatwierdzonej przez Urząd Regulacji Energetyki - rachunki odbiorców indywidualnych używających gazu do przyrządzania posiłków wzrosną średnio o 1 złoty 28 groszy miesięcznie. Z kolei osoby używające kuchenki i piecyka do podgrzewania wody zapłacą miesięcznie o 5 złotych 55 groszy więcej niż do tej pory. O 22 złote i 62 grosze wzrosną opłaty miesięczne w przypadku osób używających gazu do ogrzewania mieszkania.

Wyliczenia te dotyczą statystycznego odbiorcę gazu w całej Polsce. Poszczególne spółki gazownicze we własnym zakresie ustalają tak zwane opłaty dystrybucyjne. W Mazowieckiej Spółce Gazownictwa opłaty te rosną - w zależności od grupy odbiorców - od 0,04 do 2,71 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie