Od czego zależy cena paliwa w Pionkach? Orlen i Axan wyjaśniają

DAMIAN LATOS
Przedstawiciele Orlenu i Axanu złożyli wyjaśnienia dotyczące wysokich cen paliw w Pionkach.
Przedstawiciele Orlenu i Axanu złożyli wyjaśnienia dotyczące wysokich cen paliw w Pionkach. Damian Latos/Agencja Arpass
Wczoraj poruszyliśmy temat wysokich cen paliw w naszym mieście. Wysłaliśmy w tej sprawie zapytania do przedstawicieli stacji, które znajdują się w Pionkach. Prezentujemy otrzymane odpowiedzi.

Biuro prasowe PKN Orlen wysokie ceny paliw w naszym mieście argumentuje lokalnymi uwarunkowaniami, w których znajduje się dana stacja. Czynniki te stanowią różnice cen gruntu, na którym położona jest stacja, czy także koszty utrzymania stacji. Jak podkreśliło biuro prasowe Orlenu - Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji. Oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu. Poniżej prezentujemy całą część otrzymanej odpowiedzi.

„PKN ORLEN w kształtowaniu detalicznej polityki cenowej kieruje się wyłącznie wskazaniami biznesowymi, warunkami makroekonomicznymi oraz relacjami podaży i popytu. Oznacza to, że ceny paliw na stacjach zależą w dużej mierze od niezależnych od koncernów naftowych czynników makroekonomicznych, jak giełdowe notowania gotowych produktów paliwowych, ceny ropy czy relacje kursów walut. Wynika to z faktu, że blisko sto procent ropy naftowej wykorzystywanej w Polsce do produkcji paliw kupujemy za granicą, a cena tego surowca podlega międzynarodowej wycenie.

Obok tych niezależnych czynników istotne są też lokalne uwarunkowania, w których funkcjonuje dany obiekt. Chodzi o różnice w cenach gruntu, w kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji (np. płace), a także różnice w potencjale sprzedażowym. Ważne jest też bezpośrednie otoczenie konkurencyjne stacji.

Z tego powodu ceny na poszczególnych stacjach mogą się różnić się i są dostosowywane codziennie względem zmieniających się uwarunkowań lokalnych i makroekonomicznych.

Oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu.

Jednocześnie PKN ORLEN podejmuje szereg działań, aby utrzymać stabilność cen i popyt na produkty. Chodzi przede wszystkim o dywersyfikację źródeł dostaw, optymalizację kosztów produkcji i logistyki oraz zwiększenie wolumenów sprzedaży. Działamy na konkurencyjnym rynku i nie możemy funkcjonować w oderwaniu od innych operatorów czy przepisów prawa. Należy również podkreślić, że w Polsce ceny paliw na stacjach benzynowych należą niezmiennie do jednych z najniższych w Europie" - wyjaśnia Biuro Prasowe PKN Orlen.

W imieniu stacji paliw Axan na nasze zapytanie odpowiedział dyrektor do spraw rozwoju Stacji Paliw własnych i partnerskich Karol Omelańczuk. Różnice w cenach argumentuje konkurencyjnością rynku i dynamiczną zmianą cen paliw na rynku. - Nasza polityka cenowa zawsze jest dostosowana do aktualnej sytuacji na rynku lokalnym na którym działamy oraz dostosowana do cen naszej najbliższej konkurencji. Ceny paliw na naszej stacji w Pionkach nie są zawyżone względem lokalnej konkurencji - mówił Karol Omelańczuk.

„Obecnie rynek paliw płynnych zmienia się bardzo dynamicznie, ceny paliw w obecnym czasie są bardzo zróżnicowane jeśli chodzi nawet o samo województwo mazowieckie. Nasza polityka cenowa zawsze jest dostosowana do aktualnej sytuacji na rynku lokalnym na którym działamy oraz dostosowana do cen naszej najbliższej konkurencji. Ceny paliw na naszej stacji w Pionkach nie są zawyżone względem lokalnej konkurencji.

Musi Pan wiedzieć że polityka cenowa naszej firmy jak również innych większych sieci lub nawet koncernów uzależniona jest od wielu czynników np. lokalizacja, rejon (obszar) działania stacji paliw,sytuacja polityczna , kończąc na spojrzeniu na globalny obraz cen paliw w Polsce i notowania na światowych rynkach (np. cena baryłki ropy, ograniczenia w wydobyciu surowca itd.)

Dlatego też ceny paliw w wielu obszarach naszego działania są tak zróżnicowane. Takie same sytuacje może Pan zaobserwować w przypadku cen paliw na stacjach Orlenu czy też Lotosu, inne ceny ma Pan obecnie na stacji paliw Orlen w Siedlcach a inne w Sokołowie Podlaskim w tym samym koncernie. Nasza firma to nie jest odosobniony przypadek takiej, a nie innej polityki cenowej.

Proszę zwrócić uwagę, że inne stacje paliw znajdujące się w Państwa mieście mają na dzień dzisiejszy tj. 12.03.2020 np. wyższą cenę gazu LPG" - tłumaczy dyrektor do spraw rozwoju Stacji Paliw własnych i partnerskich Karol Omelańczuk.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Nieletni za kółkiem? Są warunki

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

33

Prawdopodobnie macie do czynienia ze zmową cenową i należy powiadomić urząd konkurencji. Oni nałożą kary i ... po problemie.

Dodaj ogłoszenie