MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od września lekcje o zagrożeniach, katastrofach i cyberprzemocy

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
O założeniach i realizacji programu mówił Rafał Batkowski (z prawej). Obok niego Krzysztof Styczeń
O założeniach i realizacji programu mówił Rafał Batkowski (z prawej). Obok niego Krzysztof Styczeń Piotr Kutkowski
Jak bezpiecznie poruszać się rowerem, jakie zagrożenia stwarzają narkotyki, czym grozi umieszczanie w internecie obraźliwych tekstów czy filmów - tego wszystkiego będą się uczyć od nowego roku szkolnego uczniowie radomskich szkół.

Również zachowań w sytuacjach kryzysowych.

Program nosi nazwę "Edukacja dla bezpieczeństwa". Został stworzony przez policjantów, nauczycieli, specjalistów od komunikacji i przedstawicieli straży pożarnej, z inicjatywy mazowieckiej policji. Prace trwały wiele miesięcy, podpisanie porozumienia w tej sprawie nastąpiło we wtorek. Sygnowali je wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek, zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Krzysztof Styczeń oraz pełniący obowiązki Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Rafał Batkowski.

- Planowane jest, aby elementy tego programu już od września 2009 roku znalazły się w programach nauczania dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Radomiu i w powiecie radomskim - mówił nam Rafał Sułecki z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

CYBERPRZEMOC

Według niego wśród opracowanych scenariuszy zajęć znajdują się między innymi informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym,, w tym zasady poruszania się na rowerze i skuterze. Również o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, przemocy domowej, uzależnień narkotykowych oraz o niebezpieczeństwach związanych z cyberprzemocą w sieci.

- Współczesna technologia zrodziła wiele nowych zagrożeń, również związanych z konsekwencjami prawnymi. Na przykład umieszczanie w internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych, postępowaniem i odpowiedzialnością karną. Poinformowanie o tym w porę i w odpowiedniej formie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami niewiedzy i lekkomyślności - stwierdził Rafał Sułecki.

EWAKUACJE

Duża część programu skupia się na zagrożeniach cywilizacyjnych i opisuje bezpieczne zachowania w czasie prawdziwych sytuacji kryzysowych, związanych chociażby z pożarem. W ramach zajęć planowane są również ćwiczenia ewakuacji dzieci z placówek edukacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie