Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od wtorku bez telewizji analogowej na północy regionu

/jp/
Zielonym kolorem oznaczono miejsca, gdzie można juz odbierać sygnał z trzeciego multipleksu; w praktyce w tych miejscach można odbierać wszystkie programy polskiej cyfrowej telewizji naziemnej. W'uprzywilejowanej" sytuacji sa północe rejony regionu radomskiego.
Zielonym kolorem oznaczono miejsca, gdzie można juz odbierać sygnał z trzeciego multipleksu; w praktyce w tych miejscach można odbierać wszystkie programy polskiej cyfrowej telewizji naziemnej. W'uprzywilejowanej" sytuacji sa północe rejony regionu radomskiego.
Tego dnia o godzinie 5 rano będzie wyłączony telewizyjny sygnał analogowy nadawany z anteny na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oraz z masztu w Raszynie. Tym samym w znacznej części regionu nie będzie już możliwy odbiór naziemnej telewizji analogowej.

Od wtorku stare "analogowe telewizory" przestana działać na północ od linii wyznaczonej przez miejscowości Mogielnica, Wyśmierzyce, Promna, Stromiec, Głowaczów, Magnuszew, Grabów na Pilicą.

W pozostałej części byłego województwa radomskiego sygnał analogowy będzie można jeszcze odbierać do 17 czerwca tego roku z masztów w Przysusze, na Świętym Krzyżu oraz w Dęblinie.
Mieszkańcy miejscowości w północnych rejonach regionu radomskiego, w których nie można już odbierać telewizji analogowej mają za to dostęp do ponad 20 programów cyfrowych nadawanych z masztu w Raszynie. Specjaliści przewidują, że wyłączenie sygnału analogowego i tym samym zwolnienie miejsca w eterze, może w wielu miejscach poprawić możliwość odbierania naziemnej telewizji cyfrowej.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega przed oszustami, którzy uaktywniają się zwłaszcza na terenach, gdzie wyłączany jest sygnał telewizji analogowej. Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna na przykład odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, wmawiając, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ponadto niektórzy oszuści, podając się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej, przekonują starszych ludzi, że przestroją im telewizor, aby odbierał sygnał cyfrowy, albo proponują im, aby kupili dekoder. Zdarza się, że oferują urządzenia, których nigdy nie dostarczają lub które sprzedają drożej, niż wynosi cena rynkowa (nawet po 400 zł). Naciągacze biorą pieniądze i się ulatniają.

Aby móc odbierać sygnał cyfrowy musimy mieć telewizor nowego typu, działający w standardzie DVB-T z wbudowanym dekoderem NPEG-4. Jeśli nie mamy takiego odbiornika musimy kupić zewnętrzny dekoder. Kosztuje od 100 do 200 złotych i można go kupić nie tylko w sklepie elektronicznym, ale też na przykład zamówić na poczcie.

Odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej jest oczywiście bezpłatne, chociaż trzeba przypomnieć, że osoby, które zarejestrowały posiadanie odbiornika radiowego, bądź telewizyjnego zobowiązane są - zgodnie z obowiązującymi przepisami - do płacenia abonamentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie