Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli na zawsze, ale wciąż pozostają w naszej pamięci

Redakcja
Są ludzie, którzy - choć nie ma ich już z nami - na zawsze pozostaną w naszej pamięci. W tak szczególnym dniu, publikujemy w "Echu Dnia" nazwiska ludzi związanych z regionem radomskim, którzy dzięki swojej pracy i zaangażowaniu będą przez lata wspominani nie tylko przez najbliższych.
Jerzy Sas-Jaworski
Jerzy Sas-Jaworski

Jerzy Sas-Jaworski

Stanisława Grabska
zm. 13.11.2008 r.
Doktor teologii, artysta plastyk, publicystka, mecenas Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce. Dla tej placówki przekazała, razem z siostrą Anną, fortepian wiedeńskiej firmy Boessendoerfer z XIX wieku, na którym grywał między innymi Ignacy Jan Paderewski. Miała 86 lat.

Wanda Szeląg
zm. 29.11.2008 r.
Ceniona polonistka, bibliotekarka, wieloletni członek zarządu, skarbnik i sekretarz Grójeckiego Oddziału Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza. Od 1974 roku przygotowywała do druku książki wydawane przez towarzystwo, redagowała, robiła korekty. Miała 71 lat.

Józef Siwek
zm. 15.12.2008 r.
Ojciec Alberyk, wieloletni opat klasztoru cystersów z Wąchocka i Vyssi Brod w Czechach. Był między innymi założycielem Fundacji "Obiekt Zabytkowy Opactwo Cystersów w Wąchocku", przyczynił się do otwarcia muzeum cysterskiego w klasztorze. Miał 88 lat.

Jerzy Sas-Jaworski
zm. 26.12.2008 r.
Odszedł w wieku 88 lat, po ciężkiej chorobie. Major Jerzy Sas-Jaworski w 1939 roku został przydzielony do 22 Pułku Ułanów Podkarpackich. 24 kwietnia 1945 roku przy forsowaniu Odry wykazał się szczególnym bohaterstwem, za które później został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari. W latach 1951-1991 był dyrektorem kozienickiej stadniny koni. W 1999 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju hodowli koni w Polsce odznaczony przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb odbył się w Warszawie. Jerzy Sas-Jaworski spoczął w kwaterach wojskowych cmentarza na Powązkach.

Marek Ogorzałek
Marek Ogorzałek

Marek Ogorzałek

Adam Zimnicki
zm. 28.12. 2008 r.
Wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, działacz społeczny i polityczny, poseł na sejm.
Od 1956 roku był czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowcu. Od 1987 roku pełnił funkcję prezesa. Ponadto od 1956 roku był członkiem obecnego PSL, a także honorowym prezesem tego ugru-powania. Pracował jako dyrektor Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Szydłowcu. Był radnym Rady Miejskiej, Rady Powiatu, radnym wojewódzkim i posłem na sejm.
Pogrzeb Adama Zimnickiego odbył się 31 grudnia 2008 roku. Msza żałobna została odprawiona w strażackiej asyście honorowej w kościele parafialnym świętego Zygmunta w Szydłowcu.

Marek Ogorzałek
zm. 4.01.2000 r.
Piłkarz, wychowanek Orła Wierzbica, a potem Radomiaka, Stali Stalowa Wola i Pilicy Białobrzegi. Od 1996 roku zmagał się z ciężką chorobą. Miał 46 lat.

Wojciech Ozimek
zm. 5.01. 2009 r.
Dziennikarz i redaktor. Wojciech Ozimek był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, z dziennikarstwem związał się w latach 80. Pracował w "Słowie Ludu", "Dzienniku Radomskim", radiu Rekord, telewizji "Dami" i "Życiu Warszawy", w którym kierował radomskim oddziałem. Współpracował też z "Echem Dnia". Słynął z ciętego pióra, był mistrzem krótkiej formy i twórcą Kroniki Towarzyskiej "Salonowiec". Zmarł 5 stycznia w radomskim szpitalu. - Materią jego życia i pracy było słowo - mówił w radomskiej katedrze w swojej mowie ksiądz Jerzy Banaśkiewicz. Na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego zmarłego wspominał Marek Oleszczuk, który razem z Wojciechem Ozimkiem pracował w redakcjach "Słowa Ludu" i "Dziennika Radomskiego". Potem urna z prochami spoczęła w grobie.

Jan Klimkowski
zm. 6.01.2009 r.
Ksiądz kanonik, wieloletni proboszcz parafii Lisów koło Jedlińska,w latach 1972-2003. Wybudował plebanię, organistówkę, odnowił elewację i wnętrze kościoła. Ostatnie lata spędził w Domu Księży Seniorów. Miał 81 lat.

Sławomir Rutka
Sławomir Rutka

Sławomir Rutka

Stanisław Przyjałkowski
zm. 23.01.2009 r.
Ksiądz kanonik. Pracował na kilku wikariatach i probostwach. Od 1990 roku roku pełnił funkcję notariusza Sądu Biskupiego w Radomiu. Miał 78 lat.

Jan Ludwik Bratoszewski
zm. 12.02.2009 r.
Był mecenasem, politykiem, poetą, żołnierzem Armii Krajowej i jedną z najbarwniejszych postaci w Radomiu. Miał 84 lata. Zmarł w szpitalu na radomskim Józefowie.
Urodził się 16 listopada 1924 roku w Białobrzegach Opoczyńskich. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej w zgrupowaniu "Warszyca". Po wojnie ukończył prawo na Uniwersytecie Poznańskim, został adwokatem. Niemal pół wieku spędził w Radomiu, gdzie bronił przed sądami w wielu sprawach, w tym także robotników radomskiego Czerwca 76.
W wolnej Polsce rzucił się w wir polityki. Startował w wybo-rach prezydenckich w 1990 roku, gdzie pod swoją kandydaturą zebrał ponad 70 tysięcy podpisów. Założył kilka partii, w tym Ruch Polityczny Patriotów RP "Rota".
Mecenas był niezwykłym oryginałem, indywidualistą. Tworzył koloryt Radomia. O mecenasie krążyło tysiące anegdot, jak choćby ta, kiedy robił zakupy w pewnym radomskim sklepie. Miał cały koszyk zakupów i zamiast pieniędzy zdziwionej ekspedientce wręczył kilka tomów swojej poezji i powiedział, że zapłaci za nie książkami.
Został pochowany na Firleju, w rodzinnym grobowcu, gdzie spoczywa już jego żona i syn.

Sławomir Rutka
zm. 22.02.2009 r.
Jeden z najwybitniejszych piłkarzy wywodzących się z regionu radomskiego. Wychowanek Prochu Pionki. Grał również w takich klubach jak Widzew Łódź, Legia Warszawa, Ruch Radzionków, MG MZKS Kozienice, ŁKS Łódź, Radomiak Radom, Korona Kielce. W polskiej ekstraklasie rozegrał blisko 70 meczów. Po odejściu z kieleckiej drużyny wrócił do rodzinnych Pionek, aby pełnić rolę grającego szkoleniowca. 22 lutego popełnił samobójstwo. Miał 33 lata. Rodzina znalazła go w domu. Zostawił żonę i dwójkę dzieci - 8-letniego syna i 3-letnią córkę. Dla środowiska sportowego regionu był to wielki szok.

Wojciech Mężyk
zm. 23.03.2009 r.
Ksiądz, między innymi proboszcz parafii w Krzyżanowicach i Cecylówce. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Seniorów. Miał 87 lat.

Władysław Staszewski
Władysław Staszewski

Władysław Staszewski

Władysław Staszewski
zm. 4.04.2009 r.
W wieku 102 lat zmarł, najstarszy mieszkaniec gminy Nowe Miasto nad Pilicą, długoletni sołtys wsi Godzimierz. Sprawował tę funkcję przez około 45 lat, do roku 1985. Był również inicjatorem powołania Ochotniczej Straży Pożarnej i budowy remizy.

Helena Dąbrówka
zm. 3 maja 2009 r.
Wieloletnia przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce, członek Komisji do spraw Zakonnych przy Komisji Episkopatu Polski, a w czasie II wojny światowej łączniczka Armii Krajowej. Miała 94 lata.

Jerzy Proskura
zm. 19.05.2009 r.
Były nauczyciel liceum w Nowym Mieście nad Pilicą, potem dyrektor i nauczyciel liceum w Grójcu, a następnie gminny dyrektor szkół w Grójcu oraz inspektor oświaty i wychowania. Miał 83 lata.

Piotr Wielechowski
zm. 6.06.2009 r.
Na Wyspach Kanaryjskich zmarł radomski dziennikarz i pisarz Piotr Wielechowski. Miał 43 lata. Na początku lat dziewięćdziesiątych Piotr Wielechowski, jako początkujący autor powieści sensacyjnych, został stypendystą wojewody radomskiego w dziedzinie literatury. Potem pracował jako dziennikarz w "Dzienniku Radomskim" i "Echu Dnia", był także stałym korespondentem "Trybuny" i "Nie". W ostatnich latach przed wyjazdem z Radomia pracował jako rzecznik prasowy w spółce Administrator i Wodociągach Miejskich. W kwietniu 2006 roku, rozczarowany wynikiem wyborów parlamentarnych w Polsce, przeniósł się na stałe na Wyspy Brytyjskie. Zmarł na ostre zapalenie trzustki, podczas krótkiego wypoczynku z żoną.

Leszek Kołakowski
Leszek Kołakowski

Leszek Kołakowski

Tomasz Palacz
zm. 15.07.2009 r.
Wieloletni dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w latach 1983 - 2004. Był pisarzem, kulturoznawcą, historykiem, działaczem lokalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń kulturalnych, miedzy innymi Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń. Znany był także jako orędownik idei małych ojczyzn oraz prezes Fundacji imienia Józefa Brandta. Miał 75 lat.
Tomasz Palacz napisał wiele opracowań dotyczących tradycji historycznej i artystycznej regionu. Był też redaktorem i wydawcą wielu tytułów pism artystyczno - kulturalnych i Kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz innych odznaczeń państwowych i resortowych.
Środowisko szydłowieckie z wielkim smutkiem przyjęło wiadomość o śmierci Tomasza Palacza. Jego pogrzeb odbył się 20 lipca o godzinie 14 w kościele parafialnym w Orońsku.

Leszek Kołakowski
zm. 17.07.2009 r.
W piątek 17 lipca w Oxfordzie, w Anglii zmarł Leszek Kołakowski. Miał 82 lata. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli na świecie, filozofem, eseistą, pisał też dramaty i scenariusze filmowe. Urodził się 23 października 1927 w Radomiu, Był honorowym obywatelem Radomia i Garbatki Letnisko.
Ukończył filozofię na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się głównie historią filozofii, nie ominęła go polityka. Zafascynowany marksizmem został kierownikiem katedry marksizmu-leninizmu na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak szybko rozczarował się do tego nurtu, w 1966 został usunięty z partii, objęty zakazem publikacji, pozbawiony pracy, został zmuszony do emigracji dwa lata później. Wyjechał wówczas do Kanady. Po krótkim pobycie w Paryżu osiadł ostatecznie w Anglii, gdzie mieszkał do śmierci. Na emigracji został członkiem Komitetu Obrony Robotników.
Wykładał na największych uniwersytetach świata, jak Yale University, Berkeley University, University of Chicago. Na Stałe związany był z Oxfordem. W 2003 otrzymał nagrodę Biblioteki Kongresu USA imienia Johna Klugego zwaną Noblem Nauk Humanistycznych. Radom odwiedzał tak często, jak tylko mógł. Oglądał dom, w którym się wychowywał - kamienicę przy ulicy Piaski, obecna Niedziałkowskiego. Odwiedzał cmentarz przy ulicy Limanowskiego, gdzie leżą jego najbliżsi.
Został pochowany 29 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Tadeusz Skarzyński
zm. 28.07.2009 r.
Długoletni zasłużony prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie, odznaczony Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz wieloma innymi odznaczeniami strażackimi i państwowymi. Miał 87 lat.

Henryk Wicha
zm. w sierpniu 2009 r.
Ceniony lekarz internista. Długoletni pracownik Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Lipsku, potem kierownik miejscowej przychodni. Zmarł nagle w wieku 48 lat, pozostawił pogrążonych w żalu żonę i trójkę dzieci.

Edward Maj
Edward Maj

Edward Maj

Edward Maj
zm. 3.08.2009 r.
W wieku 53 lat zmarł Edward Maj, dziennikarz, syn, ojciec, dziadek. Współzałożyciel takich tytułów prasowych jak: "Tygodnik Szydłowiecki", "Gazeta Szydłowiecka", "Tygodnik Starachowicki", "Tygodnik Skarżyski", "Tygodnik Konecki"," Gazeta Starachowicka", "Moja Gazeta". W ostatnich latach życia poświęcił się tworzeniu własnego tytułu prasowego "Full Sukcesu". Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Chybicach.

Mieczysław Chołuj
zm. 9.09.2009 r.
Były naczelnik Zwolenia, społecznik, spółdzielca, strażak.
Mieczysław Chołuj urodził się w 1938 roku w Zielonce Starej koło Zwolenia i całe jego życie związane było z Ziemią Zwoleńską. Od 1973 do 1976 roku był Naczelnikiem Zwolenia. Od 1985 roku kierował Bankiem Spółdzielczym w Zwoleniu, skąd odszedł na emeryturę. Przez kilkadziesiąt lat Mieczysław Chołuj kierował strukturami powiatowymi Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszkańcom znany był też jako twórca i redaktor naczelny "Głosu Ziemi Zwoleńskiej". Zmarłego żegnały władze powiatu i miasta, strażacy, przedstawiciele wielu instytucji. W ostatniej drodze towarzyszyły mu poczty sztandarowe i Miejska Orkiestra Dęta, trumna była wieziona na strażackim samochodzie.

Wacław Błoński
zm. 10.09.2009 r.
Adwokat Izby Adwokackiej w Radomiu. Był wybitnym prawnikiem, bardzo cenionym i szanowanym za wiedzę i kompetencje. Był wybitnym działaczem samorządu adwokackiego, wieloletnim dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Radomiu, członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej. Za swoje zasługi został wyróżniony najwyższym odznaczeniem samorządowym "Adwokatura Zasłużonym". Swym ogromnym doświadczeniem służył kolejnym pokoleniom adwokatów i aplikantów adwokackich. Obdarzony był niezwykłą zdolnością zjednywania sobie ludzi, otwartością, ogromną uczynnością i chęcią niesienia pomocy innym.

Alicja Olejarczyk
Alicja Olejarczyk

Alicja Olejarczyk

Alicja Olejarczyk
zm. 11.10.2009 r.
Miała 83 lata. Jako poetka debiutowała w 1988 roku. Pokłosie jej twórczości to kilka tomików wierszy i opowiadanie fantastyczno - realistyczne. Była laureatką wielu konkursów. Należała do Grupy Literackiej "Łuczywo" w Radomiu, Stowarzyszenia Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego "Renesans" w Czarnolesie, oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej. Przez wiele lat stała na czele grupy poetyckiej "Erato" działającej w Domu Kultury w Kozienicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie