Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli od nas, zostali w pamięci. Wspominamy ludzi związanych z regionem radomskim

Barbara KOŚ, współpraca: /mod, pok, inia, ik, sid, mag/
W związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska ludzi związanych z regionem, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje nie tylko wśród najbliższych.

Władysław Gruszczyński
Zmarł 2 listopada 2011 roku.

Artysta ludowy pochodzący z Rzeczniowa. Jego pasją było rzeźbienie w drewnie. Jego rzeźby są pełne ekspresji, zawarte w drewnie opowieści o dawnej wsi, tradycyjnych rzemiosłach, zwyczajach i obrzędach. Istotne były w jego twórczości motywy sakralne. Udział w kilkudziesięciu konkursach i zdobywane nagrody sprawiły, że stał się jednym z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarzy ludowych. Prace Władysława Gruszczyńskiego były wystawiane w muzeach w Warszawie, Kielcach i Toruniu. Największa, licząca ponad sto prac kolekcja jest własnością Muzeum Wsi Radomskiej.

Zdzisław Kuchciak
Zmarł 20 listopada 2011 roku.

Wieloletni instruktor muzyczny Domu Kultury w Iłży i dyrygent Iłżeckiej Orkiestry Dętej w latach 1986 - 2009. Był kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury w Jasieńcu Iłżeckim.

Janusz Soból
Zmarł 27 listopada 2011 roku.

Jeden z najlepszych sędziów siatkarskich w Polsce. Karierę sędziowską rozpoczął na początku lat 80-tych XX wieku. Przez 17 lat sędziował mecze w najwyższych klasach rozgrywkowych. Co roku zajmował czołowe lokaty w rankingach na najlepszych sędziów w kraju. Bardzo często sędziował w parze z Sylwestrem Strzylakiem. Duet radomian uważano za jeden z najlepszych w kraju i często tę parę obsadzono do prowadzenia trudnych spotkań, w tym decydujących o medalach, zarówno w rywalizacji mężczyzn i kobiet. Był prywatnym przedsiębiorcą. Prowadził firmę zajmującą się naprawą sprzętu elektronicznego. Miał 52 lata.

Zofia Jarzyńska
Zmarła 24 grudnia 2011 roku.

Żona burmistrza Szydłowca, zmarła w wieku 60 lat po ciężkiej chorobie. Na zawsze pozostanie w pamięci szydłowian jako osoba ciepła, życzliwa i wyrozumiała. Przez długie lata prowadziła zakład fotograficzny. Angażowała się w życie religijne, społeczne i kulturalne Szydłowca. Wspierała męża w jego działalności publicznej. W uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się 27 grudnia tłumnie żegnali ją: rodzina, przyjaciele, liczni mieszkańcy Szydłowca, a także samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych i wojewódzkich, liczni księża.

Władysław Kramczyk
Zmarł 29 grudnia 2011 roku.

Miał 68 lat. Urodził się w Bełżycach, a jeszcze jako nastolatek w Hrubieszowie zaczął uprawiać piłkę nożną i kolarstwo. Jednak największe sukcesy odnosił akrobatyce i gimnastyce sportowej. Przez 15 lat pracował w Ochotniczym Hufcu Pracy w Radomiu, był dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji na Borkach i radnym Rady Miejskiej w Radomiu w latach 1995 - 98. Od 2000 roku pełnił funkcję prezesa Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Był wielokrotnie wyróżniany różnymi odznaczeniami, najcenniejsze to członek honorowy Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz medal Bene Merenti Civitas Radomiensis ("Dobrze Zasłużonemu - Społeczeństwo Radomskie"). Prezes powiedział kiedyś: "ja nie żyje z piłki, ja żyję dla piłki. Na jego pogrzeb przyjechały znane osobistości z całego kraju. Parlamentarzyści, samorządowcy, ale przede wszystkim znajomi, piłkarze, działacze i przyjaciele.

Tomasz Stańczyk
Zmarł 14 stycznia 2012 roku.

Miał 33 lata. Był wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Orońsku. Wstąpił do straży w wieku 11 lat. Wówczas działał w tak zwanej "młodzieżówce", a kiedy skończył 18 lat zaczął wyjeżdżać do pożarów i innych zdarzeń. Był zasłużonym strażakiem. Świadczą o tym choćby pełnione przez niego funkcje. Był naczelnikiem i wiceprezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Orońsku. W maju 2010 roku zdobył tytuł strażaka miesiąca wraz z kolegą ze straży Kamilem Różyckim. Obaj, w drodze do pracy, uratowali życie ofierze wypadku.

Kazimierz Jasiński
Zmarł 25 stycznia 2012 roku.

Kolarz. Urodził się w 1946 roku w Lipie-Miklas koło Lipska. Treningi kolarskie rozpoczął w 1963 roku w Radomiaku, dwa lata później został członkiem kadry narodowej juniorów. Pięć razy uczestniczył w Wyścigu Dookoła Polski, reprezentując oprócz Radomiaka także Legię Warszawa i Broń Radom. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w 1968 roku.

Jan Batkowski
Zmarł 27 stycznia 2012 roku.

Historyk, organizator konwojów z pomocą humanitarną na Ukrainę. Urodził się przed II wojną światową w Bolechowie (obecnie Ukraina). W Radomiu mieszkał kilkadziesiąt lat, propagował turystykę. Zaczął odwiedzać swoje rodzinne strony, niosąc tam pomoc materialną, a także prowadząc inwentaryzację tamtejszych cmentarzy. Dzięki niemu z Radomia wyjechało kilkanaście konwojów, wioząc do Polaków mieszkających na Ukrainie odzież, obuwie, żywność, środki czystości. Jan Batkowski zaangażował się także w odbudowę kościołów w Bolechowie, Kałuszu i Dolinie i napisał monografię Bolechowa. Wspomnienia o zmarłym zamieściła także prasa ukraińska.

Michał Kolupa
Zmarł 1 lutego 2012 roku.

Profesor Szkoły Głównej Handlowej, wykładał także w Politechnice Radomskiej (1986-1994) oraz od roku 2008 aż do śmierci. Był kierownikiem Katedry Badań Operacyjnych i Ekonometrii Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, w 1958 roku uzyskał tytuł magistra matematyki. Był autorem ponad 200 prac naukowych.

Halina Fliszkiewicz
Zmarła 28 lutego 2012 roku.

Znana i ceniona nauczycielka wychowania fizycznego najpierw Szkoły Podstawowej numer 3, a potem Publicznego Gimnazjum numer 1 w Pionkach. Pożegnali ją liczni mieszkańcy miasta, władze samorządowe, a przede wszystkim znaczna grupa pedagogów, byłych uczniów oraz sąsiadów. Miała pedagogiczną pasję, która ją całkowicie pochłaniała: wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży oraz troska o ich sprawność i zdrowie. Tej idei służyły nie tylko lekcje, ale też liczne, atrakcyjne zajęcia poza szkołą. Przez całe lata propagowała jazdę szybką na lodzie, a wspaniałymi wynikami sportowymi podopiecznych w mistrzostwach Polski rozsławiła Pionki.

Tomasz Mączyński
Zmarł 18 marca 2012 roku.

25-letni druh był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowie od 2005 roku. Zmarł w szpitalu w Siemianowicach Śląskich po tym jak doznał ciężkich poparzeń ciała podczas pożaru nieużytków w Chlewiskach. Pogrzeb Tomasza Mączyńskiego odbył się 23 marca z wszelkimi honorami. Współpracownicy wspominają go dzisiaj jako strażaka z krwi i kości, bardzo sprawnego i dobrze wyszkolonego, a poza tym lubianego człowieka.

Edward Materski
Zmarł 24 marca 2012 roku.

Pierwszy biskup diecezji radomskiej. Był doktorem teologii i opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej. Urodził się 6 stycznia 1923 roku w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 roku Jako kleryk brał udział w Powstaniu Warszawskim. 29 października 1968 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 roku, od 1981 roku był biskupem sandomierskim i sandomiersko-radomskim. 25 marca 1992 roku został pierwszym biskupem diecezji radomskiej. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Był wykładowcą katechetyki formalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Biskup Materski był honorowym obywatelem miast: Radomia (1996), Skarżyska-Kamiennej (1997) i Chmielnika (2001). Przyczynił się do budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, powstania Radia Ave (dziś: Radia Plus Radom) i tygodnika diecezjalnego Ave. W lipcu 2007 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w sobotę, 24 marca o godzinie 17.35 w szpitalu na Józefowie.

Mieczysław Jastalski
Zmarł 17 kwietnia 2012 roku.

Był pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej w Iłży po roku 1989. W 1989 roku został wybrany przewodniczącym Rady Miejskiej I kadencji. Dał się poznać jako wielki patriota oraz działacz społeczno-samorządowy. Był jednym z inicjatorów budowy "Szkoły Osiedlowej" oraz Pomnika Bohaterów Ziemi Iłżeckiej. Kilka lat temu ze względu na stan zdrowia wycofał się z życia samorządowego, lecz do ostatnich dni wspierał inicjatywy o charakterze patriotycznym.

Stanisław Popławski
Zmarł 23 kwietnia 2012 roku.

Miał 76 lat. Były piłkarz Radomiaka Radom, wychowanek klubu, dobrze znany w całym środowisku sportowym w mieście. W pierwszej drużynie Radomiaka zadebiutował w wieku 19 lat i od razu w swoim debiucie w meczu przeciwko Startowi Łódź wygranym przez Radomiaka 5:1 strzelił trzy bramki. Grał w Radomiaku w latach 1952-1965. Przez kolejne dwa lata reprezentował Broń Radom. Po zakończeniu kariery piłkarskiej był założycielem TKKF "Taxi". Grał w rozgrywkach amatorskich na boisku i w hali. Był także działaczem Solidarności. W stanie wojennym został internowany. Podczas obchodów 35-lecia Radomskiego Czerwca 1976 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Do śmierci pozostał wiernym kibicem Radomiaka.

Andrzej Baliński
Zmarł 17 maja 2012 roku.

Długoletni pracownik Starostwa Powiatowego w Radomiu, były naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, filia w Białymstoku. Powołał w 1992 roku I Społeczną Szkołę Podstawową w Radomiu, której był dyrektorem. Pracę w Starostwie Powiatowym rozpoczął w 2003 roku w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych, a w 2005 roku został jego naczelnikiem. Był samorządowcem, społecznikiem, radnym gminy Jedlnia - Letnisko oraz członkiem Powiatowej Rady Zatrudnienia. Aktywnie angażował się w pomoc Polakom na Litwie, był członkiem Wspólnoty Polskiej. Był przede wszystkim człowiekiem wielkiego serca, dobroci i życzliwości dla ludzi.

Władysław Owczarek "Bula"
Zmarł 29 maja 2012 roku.

Pułkownik Władysław Owczarek "Bula". Żołnierz Batalionów Chłopskich, człowiek - legenda. Mieszkał w miejscowości Chotyze w gminie Ciepielów, przez całe swoje życie związany był z ziemią lipską i zwoleńską. W młodości działał w Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", po wybuchu II wojny światowej został najpierw radzieckim, a potem niemieckim jeńcem. Udało mu się uciec z transportu do Rzeszy i wrócić w rodzinne strony. Zaangażował się w działalność konspiracyjną, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy do spraw wychowawczych w zgrupowaniu partyzanckim "Ośka". Wraz dowódcą Janem Sońtą "Ośka" był autorem katechizmu partyzanta Batalionów Chłopskich. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych. Po wojnie aż do 1954 roku był kilkakrotnie więziony przez Urząd Bezpieczeństwa. Był organizatorem szkoły w Sycynie, nauczycielem w Wielgiem i kierownikiem szkoły w Łaziskach. Upowszechniał pamięć o zbrodniach Niemców, działał społecznie. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym orderem wojennym Virtuti Militari. Ostatnią posługę pułkownikowi "Buli" oddali żołnierze Wojska Polskiego honorową salwą na cmentarzu parafialnym.

Andrzej Minajew
Zmarł 6 czerwca 2012 roku.

Należał do najbardziej znanych i popularnych w Radomiu malarzy. Na otwarcie jego wystaw przychodziło zawsze bardzo wielu radomian. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był autorem licznych prac poświęconych Radomiowi i ziemi radomskiej. Mieszkał i tworzył w rodzinnym mieście. Był członkiem Okręgu Radomskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Jan Norowski
Zmarł 10 czerwca 2012 roku.

Zasłużony druh powiatu lipskiego. Porucznik rezerwy Wojska Polskiego, prezes honorowy OSP w Kochanówce. Urodził się 6 grudnia 1924 roku w Krzyżanówce. Jako osiemnastoletni chłopiec wstąpił do oddziału Armii Krajowej. Przyjął pseudonim "Kozak". Po wojnie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, był bity i poniżany. Był długoletnim prezesem OSP w Kochanówce. Kilkakrotnie wyróżniany i odznaczany. Otrzymał awans na stopień porucznika rezerwy Wojska Polskiego, był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Złotym Znakiem Związku OSP RP, złotym, srebrnym i brązowym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa".

Aleksander Wolbergier
Zmarł 3 lipca 2012 roku.

Długoletni nauczyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Iłży. W latach 1966 - 69 pełnił funkcję instruktora MDK w Iłży, gdzie prowadził Teatr Poezji, który w 1967 roku otrzymał wyróżnienie wśród amatorskich zespołów teatralnych w Kielcach. Został odznaczony Złotą Odznaką ZNP, złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Łukasiak
Zmarł 15 lipca 2012 roku.

Miał 57 lat. Zmarł nagle, na boisku sportowym, klubu piłkarskiego Promna, który zresztą sam zakładał i był jego piłkarzem. Od 1994 roku był radnym Rady Gminy Promna. Wcześniej zasiadał w Radzie Miasta i Gminy w Białobrzegach, reprezentował Suchą, bo tam wtedy mieszkał. Przez całe lat był też sołtysem Falęcic. Jego wielką pasją, obok piłki nożnej, były też gołębie pocztowe.

Tomasz Witkus
Zmarł 16 lipca 2012 roku.

Znany przedsiębiorca z Pionek, motocyklista, którego wielką pasją były harleye został ciężko ranny w wypadku pod Rzeszowem. Zmarł w szpitalu. Wcześniej zdążył zorganizować dużą akcję poboru krwi. Na jego pogrzeb 18 lipca przyjechało kilka setek motocyklistów z całej Polski.

Weronika Mróz
Zmarła 19 lipca 2012 roku.

Najstarsza mieszkanka ziemi lipskiej i jedna z najstarszych Polek urodziła się w 1903 roku w Nowinkach w obecnym powiecie lipskim. Jej rodzice prowadzili gospodarstwo, mieli sześcioro dzieci. Z rodzinnego domu wyprowadziła się w 1923 roku po wyjściu za mąż za mieszkającego w Szymanowie Jana Mroza. Zmarł w 1964 roku, a ona mieszkała samotnie do 1972 roku, kiedy przeprowadziła się do syna do Radomia, a potem do wnuczki mieszkającej w Białymstoku. Została pochowana na cmentarzu na radomskim Firleju obok swego męża. Miała 108 lat.

Stefan Siczek
Zmarł 31 lipca 2012 roku.

Urodził się 20 września 1937 roku w Siczkach koło Radomia. W latach 1955-1961 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu, następnie w latach 1963-1967 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 roku. Nominację na biskupa pomocniczego radomskiego otrzymał w 1992 roku. W tym samym roku przyjął sakrę biskupią. Od 2001 roku był administratorem diecezji radomskiej. Posługę tę pełnił do momentu przekazania władzy w diecezji nowemu biskupowi Zygmuntowi Zimowskiemu. W 2009 roku funkcję administratora diecezji pełnił drugi raz po powołaniu arcybiskupa Zimowskiego do pracy w Watykanie. W 2011 roku obchodził 50-lecie kapłaństwa. Był honorowym obywatelem gminy Jedlnia-Letnisko.

Andrzej Chmielewski
Zmarł 23 sierpnia 2012 roku.

Legenda radomskiej "Solidarności", organizator pomocy dla Polaków na Ukrainie. Urodził się w 1939 roku. Pracował między innymi w Gminnej Spółdzielni w Szydłowcu, prowadził zakład radiowo-telewizyjny. Z "Solidarnością" związany praktycznie od początku istnienia związku. Nawet gdy przebywał już na emeryturze można go było spotkać dokumentującego aparatem fotograficznym każdą związkową uroczystość czy wydarzenie. Pomagał w organizowaniu konwojów z pomocą humanitarną do Bolechowa, Kałusza i Doliny. W tym roku planował kolejną podróż na Ukrainę, której już nie odbył.

Grzegorz Wawrzeńczyk
Zmarł 30 sierpnia 2012 roku.

Był utalentowanym muzykiem, grającym na instrumentach klawiszowych. Znalazł się w pierwszym składzie rockowego zespołu IRA z Radomia, który w listopadzie 1987 roku został założony przez gitarzystę Kubę Płucisza. Do zespołu został ściągnięty przez ówczesną żonę Artura Gadowskiego, Barbarę. Zagrał z tym zespołem na eliminacjach do festiwalu w Opolu, brał też udział w pierwszych profesjonalnych nagraniach zespołu w Radiu Kielce, które miały miejsce w lutym 1988 roku. Zagrał też na pierwszym ważnym koncercie grupy, który odbył się w czerwcu 1988 roku na Festiwalu w Opolu, gdzie zespół zdobył wyróżnienie wykonując utwór "Zostań tu". Odszedł z grupy jeszcze w tym samym roku, a jego miejsce zajął Tomasz Bracichowicz. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Strawczynie.

Jerzy Wasiuczyński
Zmarł 7 września 2012 roku.

Aktor, nestor radomskiej sceny. Związany z Teatrem Powszechnym w Radomiu ponad 30 lat. Był absolwentem wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1958 roku. Zagrał w ponad 60 przedstawieniach zrealizowanych w Krakowie, Kielcach, Tarnowie i Radomiu. Ostatnim jego reżyserskim dziełem było przedstawienie "Dawaj" Mariusza Bielińskiego, zrealizowane w naszym Teatrze w 2007 roku. Po raz ostatni pojawił się na scenie w 1998 roku w roli Ochmistrza w "Wizycie starszej pani" w reżyserii Katarzyny Deszcz. Jerzy Wasiuczyński chętnie uczestniczył w czytaniach dramatów współczesnych w ramach festiwali "Tydzień Sztuk Odważnych". Od lat cieszył się niekwestionowanym szacunkiem środowiska, uznaniem krytyków i sympatią publiczności.

Zofia Walenciak
Zmarła 8 września 2012 roku.

Była jedną z najstarszych mieszkanek Kazanowa. W czasie okupacji hitlerowskiej była więźniarką obozu koncentracyjnego. Spoczęła na miejscowym cmentarzu parafialnym. Miała 97 lat.

Adam Borczuch
Zmarł 11 września 2012 roku.

Prezes Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start. Był współzałożycielem radomskiego klubu i współtwórcą największych sukcesów niepełnosprawnych sportowców. Pełnił również odpowiedzialną funkcję w zarządzie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych. Znany był z silnego charakteru, jako człowiek broniący swoich racji. Od pewnego czasu zmagał się z chorobą i tę walkę przegrał.

Grażyna Kłodnicka
Zmarła 1 października 2012 roku.

Aktorka Teatru Powszechnego i dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu. Była absolwentką Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Po studiach grała na scenach lubelskich. W radomskim teatrze występowała za czasów kadencji dyrektora Zygmunta Wojdana. Zadebiutowała w roku 1983 we współczesnej sztuce "Współobjęci" bośniackiego dramaturga, Miodraga Žalicy. Potem wystąpiła między innymi, w "Pastorałce" Leona Schillera i "Sztukmistrzu z Lublina" Singera. W latach 90. była dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miasta. Potem wyjechała do rodzinnego Ostrowca Świętokrzyskiego ale utrzymywała kontakt z wieloma ludźmi radomskiej kultury.

Edward Kossoy
Zmarł 11 października 2012 roku.

Mecenas Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu, najstarszy absolwent Liceum Chałubińskiego. Był prawnikiem, publicystą i filantropem, obrońcą w sprawach sądowych ofiar nazizmu. W 1930 roku ukończył Gimnazjum Państwowe imienia Tytusa Chałubińskiego w Radomiu, następnie studiował na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1934 roku uzyskał dyplom magisterski. Gdy wybuchła wojna, zgłosił się na ochotnika do armii. We Lwowie został aresztowany przez NKWD. Uznany za szpiega, zesłany na 8 lat do obozu pracy na Syberii. Zwolniony po dwóch latach w wyniku umowy Sikorski-Majski. Przez Kazachstan i Iran trafił do Palestyny, gdzie doczekał powstania państwa Izrael (w 1948 roku walczył w armii izraelskiej). Następnie zaczął pracować dla ONZ. Po wojnie przebywał w Izraelu, potem w Szwajcarii. Studiował w Monachium, Kolonii i Genewie, uzyskując stopnie doktora praw i nauk politycznych. Reprezentował jako adwokat tysiące ofiar zbrodni hitlerowskich w sprawach o zadośćuczynienia i odszkodowania. Radomskiemu muzeum podarował 21 obrazów. Fundował stypendia dla uczniów radomskiego Liceum imienia Chałubińskiego.

Wowo Bielicki
Zmarł 26 października 2012 roku.

Współtwórca kabaretu Bim-Bom, scenograf, aktor i reżyser. Pracował w radomskim teatrze, współpracował z Muzeum Jacka Malczewskiego. Ukończył Wydział Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Tam w latach 1954-60 z Cybulskim, Kobielą, Afanasjewem i Fedorowiczem współtworzył kabaret Bim-Bom. Wystąpił też w kilku filmach. Po 1981 r. był przez kilka lat związany z Radomiem - pracował w naszym Teatrze Powszechnym, dla Muzeum imienia Malczewskiego robił scenografie do największych wystaw.

Mirosław Mazurkiewicz
Zmarł 29 października 2012 roku.

Zasłużony harcerz, autor książek poświęconych radomskiemu harcerstwu. Z harcerstwem zetknął się jeszcze przed wojną. jako trzynastolatek, w radomskiej szkole podstawowej numer 8. Jako młody chłopak podjął pracę w Fabryce Broni. Od roku 1945 aż do 1947 pełnił żołnierską służbę w Modlinie. Później zaczął pracę w Zakładach Metalowych. Do harcerstwa wrócił dopiero w 1957 roku.Za zgodą kierownictwa fabryki, ogłosił nabór młodzieży pracującej do drużyny. W czerwcu 1957 roku przed Komendą Hufca zameldował w pełni umundurowaną drużynę. Zaraz zaczęły zgłaszać się do niego inne drużyny i niebawem zebrał ich wszystkich ponad 40. Zorganizował więc Ośrodek Drużyn "Starówka". Stworzył Muzeum Harcerstwa Ziemi Radomskiej, które mieści się przy ulicy Słowackiego 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie