Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrzywół po ponad 150 latach odzyskał prawa miejskie. Za nami uroczysta sesja Rady Miasta z zaproszonymi goścmi. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek (z prawej) przekazał burmistrzowi Odrzywołu Marianowi Kmieciakowi akt nadania praw miejskich.
Wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek (z prawej) przekazał burmistrzowi Odrzywołu Marianowi Kmieciakowi akt nadania praw miejskich. Urząd Mikasta i Gminy w Odrzywole
Z udziałem licznych gości, w tym wicewojewody mazowieckiego, starosty przysuskiego, wójtów, 24 lutego w Odrzywole uroczyście obradowała Rada Miejska. Sesja samorządu była wyjątkowa, bo po ponad 150 latach Odrzywół odzyskał prawa miejskie.

W Odrzywole obradowała Rada Miejska

Radni zebrali się w sobotę 24 lutego w Urzędzie miasta i gminy. Na sesję przyszli nie tylko radni, sołtysi, czy dyrektorzy szkół podstawowych, ale i zaproszeni goście. Wśród nich byli: wicewojewoda Patryk Fajdek, starosta przysuski Marian Niemirski, wójtowie gmin z powiatu przysuskiego. Obecni byli także przedstawiciele urzędu Miejskiego, instytucji gminnych.

Patryk Fajdek przekazał burmistrzowi Odrzywołu, Marianowi Kmieciakowi, akt nadania praw miejskich. Starosta Niemirski, mieszkaniec miasta, gratulował samorządowi przywrócenia praw miejskich. Obecny na sesji Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, pisarz, historyk, regionalista, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Odrzywół. Zebrani wysłuchali też referatu historycznego, który wygłosił Jerzy Gapys.

Zobacz zdjęcia z uroczystej sesji Rady Miasta:

Przypomnijmy, że Odrzywół przestał być miastem niemal 160 lat temu, po powstaniu styczniowym. W 1866 roku przed odebraniem praw miejskich Odrzywołowi, obecny teren gminy zajmowały 3 odrębne jednostki administracyjne, miasto Odrzywół, wiejska gmina Ossa z siedzibą w Ossie i wiejska gmina Sulgostów.

W stosunku do regulacji z połowy XIX wieku burmistrz miasta zostaje automatycznie burmistrzem gminy (nie tylko miejscowości). Ostatnim burmistrzem Odrzywołu okresu powstańczego był Bonawentura Koryciński z Drzewicy. Tam też został zamordowany przez Kozaków za udział w powstaniu styczniowym. Na czele gminy Ossa obejmującej większość obecnych miejscowości gminy Odrzywół stał Wójt, a siedzibą gminy był dwór w Ossie.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w wielowiekowej historii Odrzywołu stało się ogłoszenie ukazu carskiego z 1 czerwca 1869 roku, mocą którego Odrzywół utracił prawo miejskie. Ten sam los spotkał jeszcze 335 miast z Królestwa Polskiego, jako represje po powstaniu styczniowym.

Zobacz zdjęcia z uroczystej sesji Rady Miasta:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie