Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Około 140 uchodźców otrzymało numer PESEL w powiecie białobrzeskim. Najwięcej w gminach Promna i Białobrzegi

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W Urzędzie Miasta i Gminy w Białobrzegach utworzono specjalny punkt dla uchodźców, którzy przychodzą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Tam od dyżurujących pracowników dostają informację o potrzebnych dokumentach i umawiają termin spotkania z urzędnikiem, który zarejestruje ich wniosek.
W Urzędzie Miasta i Gminy w Białobrzegach utworzono specjalny punkt dla uchodźców, którzy przychodzą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Tam od dyżurujących pracowników dostają informację o potrzebnych dokumentach i umawiają termin spotkania z urzędnikiem, który zarejestruje ich wniosek. UMiG Białobrzegi
Od środy, 16 marca, oficjalnie nadawane są numery PESEL uchodźcom wojennym, którzy uciekli z Ukrainy przed rosyjską agresją. Urzędy mają dużo pracy, zgłasza się wiele osób, które czekają na oficjalną rejestrację. Największą przeszkodą do pokonania jest nieznajomość języka, kłopotem są też zdjęcia niezbędne do załatwienia formalności.

Około 140 uchodźców otrzymało numer PESEL w powiecie białobrzeskim. Najwięcej w gminach Promna i Białobrzegi

W środę, 16 marca, ruszyła rejestracja uchodźców z Ukrainy i nadawanie im numeru PESEL. Ukraińcy mają otrzymać pełne wsparcie od dnia, w którym przekroczyli granicę. Data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymaną pomoc, dlatego nie trzeba tego robić natychmiast. Uchodźcy mogą się zgłaszać do urzędów gmin, w których zamieszkali. Tam otrzymują tymczasowy numer PESEL, uprawniający do wszelkich świadczeń i dający dostęp do systemu opieki zdrowotnej.

W powiecie białobrzeskim najwięcej numerów PESEL nadano w Urzędzie Gminy Promna - ponad 50 oraz Urzędzie Miasta i Gminy Białobrzegi - 30. W gminie Stromiec nadano 19 numerów PESEL, w Stara Błotnica - 20, w gminie Wyśmierzyce 15 i najmniej w gminie Radzanów, zarejestrowano tam kilka osób z Ukrainy.

Problemem jest to, że urzędy i ich wydziały ewidencji ludności równocześnie obsługują mieszkańców gminy i uchodźców wojennych. Zwykle zajmuje się tym jedna osoba. Poza tym samorządy nie otrzymały obiecane przez rząd sprzęty potrzebnego do rejestrowania wniosków o nadanie numerów PESEL, nie można więc nawet przesunąć dodatkowych urzędników do tych zadań, bo i tak nie mieliby na czym pracować.

Kłopotem jest też brak znajomości języka polskiego przez osoby, które zgłaszają się do urzędów. Pół biedy, jeśli mają komplet dokumentów, paszport. Trudniej jest z dziećmi, rodzice dysponują zazwyczaj tylko ich aktami urodzenia. Nieocenioną pomocą są tu mieszkańcy, którzy przyjęli ich pod swój dach. Sprawnie radzą sobie z tym w Urzędzie Gminy w Promnie, tam każdy kto zgłasza się po numer PESEL przychodzi z polskim "opiekunem", który pomaga wypełnić dokumenty, tłumaczy formalności.

Jak już pisaliśmy utrudnieniem jest też brak zdjęcia. Musi on spełniać ustawowe wymagania, podobne do tych, jak w przypadku dowodów osobistych wydawanych obywatelom Polski. W Białobrzegach każdy zgłaszający się dostaje przetłumaczoną na język polski ulotkę z adresami dwóch zakładów fotograficznych, które takie zdjęcia wykonują. Białobrzeski Urząd Miasta i Gminy umawia też uchodźców na konkretną godzinę, tak aby nie tworzyły się kolejki. W pozostałych gminach numerków nie ma, trzeba poczekac w kolejce. Ale też, jak zapewniają urzędnicy tłumów nie ma.

Również mieszkańcy, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy do własnych domów, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie kosztów ich pobytu. To 40 złotych za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez wglądu na to, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, to będzie ono przydzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Wnioski również składa się w urzędach gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie