MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Około 700 uchodźców otrzymało numer PESEL w powiecie białobrzeskim. Najwięcej w gminach Promna i Białobrzegi

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
W Urzędzie Miasta i Gminy w Białobrzegach zarejestrowano około 150 uchodźców wojennych z Ukrainy. Osoby, które chcą dostać numer PESEL są umawiane na konkretne terminy. Wszystkie na najbliższe dni są zajęte.
W Urzędzie Miasta i Gminy w Białobrzegach zarejestrowano około 150 uchodźców wojennych z Ukrainy. Osoby, które chcą dostać numer PESEL są umawiane na konkretne terminy. Wszystkie na najbliższe dni są zajęte. Tadeusz Klocek
Coraz sprawniej idzie rejestracja uchodźców w urzędach gmin w powiecie białobrzeskim. Urzędnicy nadal mają ręce pełne pracy, ale opracowali harmonogramy, żeby móc pogodzić codzienną pracę z dodatkowym nadawaniem numerów PESEL osobom, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Chętnych jest wciąż bardzo wielu, dodatkowo przyjeżdżają też osoby spoza powiatu białobrzeskiego, nawet z Warszawy.

Około 700 uchodźców otrzymało numer PESEL w powiecie białobrzeskim. Najwięcej w gminach Promna i Białobrzegi

Akcja rejestracji uchodźców wojennych i nadawania im numerów PESEL ruszył w środę, 16 marca. Ukraińcy mają otrzymać pełne wsparcie od dnia, w którym przekroczyli granicę. Data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymaną pomoc, dlatego nie trzeba tego robić natychmiast. Uchodźcy mogą się zgłaszać do urzędów gmin. Tam otrzymują tymczasowy numer PESEL, uprawniający do wszelkich świadczeń i dający dostęp do systemu opieki zdrowotnej.

Od 16 marca z dnia na dzień przybywa uchodźców, którzy już załatwili formalności w urzędach gmin w powiecie białobrzeskim. Po pierwszych, najtrudniejszych dniach rejestracji udało się pokonać większość problemów. Największe były ze zdjęciami, po kilkunastu dniach zgłaszający się do urzędników w zdecydowanej większości mają już odpowiednie fotografie. Pomagają też Polacy, którzy przyjęli do siebie uchodźców. Są szczególnie pomocni na przykład przy wypełnianiu formularzy, pomagają w tłumaczeniu.

W powiecie białobrzeskim do tej pory wydano około 700 numerów PESEL. Najwięcej w Urzędzie Gminy Promna. Tam zarejestrowano około 250 uchodźców. To też gmina, w której schronienie znalazło bardzo dużo osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Aby obsłużyć taką liczbę dodatkowych interesantów przeorganizowano nieco pracę. Jedna osoba zajmuje się rejestracją wniosku, druga skanowaniem odcisków palców i zakładaniem Profili Zaufanych dla uchodźców. Dodatkowo działa tam też system zapisów, rejestrujący się przychodzą na konkretny dzień i godzinę. Terminy na niemal najbliższe dwa tygodnie są już zajęte.

W gminie Białobrzegi zarejestrowano około 150 osób. Tu też wprowadzono zapisy na konkretne terminy. Do połowy kwietnia są już rezerwacje. Dodatkowo do Urzędy Miasta i Gminy zgłaszają się osoby także z innych powiatów, które szukają możliwości szybkiego załatwienia formalności. Dzwonią osoby z warszawy, czy Pruszkowa. Każdego dnia takich telefonów jest nawet około 20.

W Urzędzie Gminy Stara Błotnica do tej pory numer PESEL wydano 85 uchodźcom. W tym 65, którzy zamieszkali w gminie i 20 z innych powiatów, między innymi z powiatu radomskiego. Tu nie ma zapisów, obsługiwani są ci uchodźcy, którzy zgłoszą się danego dnia.

W Urzędzie Gminy Stromiec zarejestrowano około 80 uchodźców. Tu też po numery PESEL przychodzą osoby, które zamieszkały na terenie gminy, ale przyjeżdżają też osoby nawet z Warszawy i okolicznych miejscowości.

W Urzędzie Miejskim w Wyśmierzycach wydano numery PESEL około 70 Ukraińcom, prowadzone są zapisy. Na najbliższe dni nie ma już wolnych terminów. A umówić się, tak jak wszędzie także osoby spoza gminy Wyśmierzyce.

W gminie Radzanów do tej pory wydano około 50 numerów PESEL. Tu także nie ma już wolnych terminów na najbliższe dni.

Urzędnicy tłumaczą, że uchodźcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Urzędy i ich wydziały ewidencji ludności równocześnie obsługują mieszkańców gminy, mają swoje codzienne obowiązki. Zwykle też jest jedno stanowisko do rejestracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie