Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Reprezentacyjna terytorialsów będzie współpracowała z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Będą wspólne koncerty, warsztaty

Janusz Petz
Janusz Petz
Umowę podpisali; od lewej Jacek Boniecki, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" i pulkownik Łukasz Baranowski z Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju.
Umowę podpisali; od lewej Jacek Boniecki, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" i pulkownik Łukasz Baranowski z Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju. Janusz Petz
Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony terytorialnej, która działa w Radomiu będzie współpracowała z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”. W Radomiu podpisano umowę dotyczącą tej współpracy.

Wspólne koncerty, występy orkiestry terytorialsów z Radomia z Zespołem Pieśni i Tańca „Mazowsze”

Podpisanie umowy w klubie garnizonowym w jednostce wojskowej na Sadkowie miało wyjątkową oprawę. Orkiestra zagrała kilka utworów pod batutą Jacka Bonieckiego, dyrektora Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Na placu przed klubem zagrano również kilka utworów, a dodatkową atrakcją były popisy tamburmajorki orkiestry Angeliki Toporek, która rzucała pałeczką mażoretkową. Służąca w radomskiej orkiestrze Angelika Toporek jest światową mistrzynią w tej dziedzinie.

- Dziś jest właściwie historyczny dzień dla Radomia. Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu podpisuje pierwszy bardzo ważny dokument. Jest to początek współpracy z wymarzonym partnerem, niedoścignionym wzorem, ponieważ Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” to najwspanialszy ambasador polskiej kultury. To zespół z 75 – letnią tradycją, wspaniali dyrygenci, wspaniali muzycy, wspaniali tancerze. Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszego partnera – powiedział pułkownik Łukasz Baranowski z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Umowa przewiduje ścisłą współpracę dyrygentów i kadry orkiestry reprezentacyjnej terytorialsów z personelem „Mazowsza”. Muzycy z radomskiej orkiestry będą korzystali z warsztatów organizowanych przez Ośrodek Kultury prowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

- Możliwość wspólnych występów oznacza dla nas dodatkową motywację i progres w rozwoju orkiestry. Jesteśmy młodym, dopiero powołanym ośrodkiem, więc taka współpraca będzie dla nas bardzo ważna, a wspólne występy to dla nas megaszansa. Działający w Radomiu Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej będzie mógł wznieść się na tak wysoki poziom, aby być wzorem do naśladowania nie tylko w naszym kraju – powiedział Łukasz Baranowski. Dodał, że możliwość odbywania wspólnych prób z doświadczonymi muzykami i pod batutą takich dyrygentów jak ceniony w świecie Jacek Boniecki będzie bardzo dużo znaczyło dla orkiestry działającej w Radomiu.

- To nie jest przypadek, że nawiązujemy współpracę z orkiestrą w Radomiu. Warto powiedzieć od czego to się zaczęło. Otóż w czasie pandemii Wojska Obrony Terytorialnej zgłosiły się do nas, do „Mazowsza”, w bardzo trudnym okresie. Kilka dni później około 300 pracowników „Mazowsza”, w tym około 180 artystów zostało przebadanych na Covid-19. Dzięki temu mogliśmy kontynuować w różnych grupach pracę. Dla nas był to przełom i inspiracja, że jest ktoś, kto jest zainteresowany, by w tej trudnej sytuacji, gdy wszyscy byli w panice, przyjść z pomocą. Teraz chcemy razem podjąć inicjatywę i pójść dalej w dziedzinie artystycznej – powiedział Jacek Boniecki, dyrygent i dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Dodał, że widzi bardzo dużo płaszczyzn współpracy orkiestry działającej w Radomiu i „Mazowsza”. - Zobaczycie już niedługo efekty połączenia tych dwóch pozornie odległych bytów muzycznych jakim jest Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej i Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” – powiedział Jacek Boniecki.

Przypomnijmy, Ośrodek Reprezentacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej został powołany rozkazem byłego wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza i działa formalnie od 1 stycznia tego roku. Ma w nim służyć 225 żołnierzy. Są to nie tylko muzycy orkiestry, ale także nie utworzona jeszcze kompania reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej. Formalnie jest to kolejna jednostka wojskowa działająca w Radomiu, po 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej z siedzibą w Radomiu oraz 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego.

Zasadniczą działalnością nowo powstałego Ośrodka będzie szkolenie ogólnowojskowe, z regulaminów, musztry, ceremoniału wojskowego, szkolenie muzyczne oraz realizacja dodatkowych zadań związanych z utrzymaniem gotowości mobilizacyjnej i bojowej, jak również gotowości kryzysowej.

Ośrodek mieści się na terenie obiektów wojskowych na Sadkowie, ale być może zostanie także wykorzystany budynek przy ulicy Siennej 2, gdzie kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa numer 33 zanim nie przeprowadziła się na ulicę Kolberga.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie