Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orońsko. Nowa wystawa w galerii Kaplica Centrum Rzeźby Polskiej. Wspólne morze czyste czy plastikowe?

Barbara Koś
CRP Orońsko
Wystawę "Wspólne morze - czyste czy plastikowe?" otwarto w sobotę w Galerii Kaplica Centrum Rzeźby Polskiej

Wspólne morze to projekt finansowany ze środków UE. Uczestniczą w nim artyści, naukowcy i przedsiębiorcy, których podstawową misją jest znajdowanie pomysłów na rozwiązanie problemu gromadzenia się odpadów z tworzyw sztucznych na wodach.

-Jesteśmy wodą. Bez tej prostej cząstki nie ma życia. Słona lub czysta woda jest życiem i jako ludzie musimy chronić jej czystość przed jednym z największych zagrożeń: odpadami plastikowymi.Dzisiaj woda jest narażona na duże ryzyko z powodu zanieczyszczenia i licznych nieakceptowalnych zachowań ludzi. Dzięki sztuce możemy zrobić coś, aby ją uratować - uważa Pablo Dilet, artysta, jeden z autorów wystawy.

Wystawa obejmuje prace pięciu zwycięzców międzynarodowego konkursu, który trwał od października do grudnia 2017 roku, a także sto najlepszych propozycji artystycznych zgłoszonych na konkurs.

Wszyscy uczestnicy projektu wiedzą. że elastyczność i trwałość to główne cechy produktów z tworzyw sztucznych. Właśnie te cechy sprawiają, że plastik stanowi problem, gdy staje się on odpadem. W konsekwencji śmieci plastikowe potrzebują od setek do tysięcy lat, aby ulec degradacji. W 2014 roku naukowcy oszacowali, że w oceanach unosi się 270 000 ton i 5,25 biliona cząstek plastiku. Ponadto ocenili, że na całym świecie liczba śmieci zawierających plastik i znajdujących się w wodach waha się od 4,8 do 12,7 milionów ton rocznie.

Wspólne morze – czyste czy plastikowe?! łączy odkrycia naukowe z dziełami artystycznymi, oferując nowe spojrzenie na ten trudny temat.

Prezentowany w muzeum pokaz ma formę wędrownej wystawy. Co więcej, warsztaty dotyczące współtworzenia i imprezy networkingowe w Centrum, a następnie całej Europie, będą otwarte dla zwiedzających w celu podniesienia świadomości i uzyskania skutecznych rozwiązań problemu odpadów z tworzyw sztucznych.

Kuratorką wystawy jest Nicole F. Loeser, koordynatorzy to Weronika Elertowska i Leszek Golec.

ZOBACZ TAKŻE: MetaMamory – wystawa Józefa Żuka-Piwkowskiego w radomskiej Elektrowni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie