Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2018 będzie w Kazanowie i Zwoleniu. Każdy uczestnik dostanie koronę, będzie wspólne kolędowanie i wiele atrakcji

MK
archiwum / Marcin Genca
W sobotę, 6 stycznia możemy wziąć udział w największym kolędowaniu z okazji święta Trzech Króli.

W tym roku po raz pierwszy taki korowód przejdzie ulicami Zwolenia. W sobotę barwny Orszak rozpocznie się o godzinie 12.15 na parkingu spod kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie wcześnie odbędzie się uroczysta msza święta za wszystkich uczestników Orszaku, a zakończy się przy szopce na placu Kochanowskiego.

Szopka zresztą będzie bardzo oryginalna, nie zabraknie niespodzianek. Organizatorzy zapowiedzieli, że będą w niej mieszkać żywe zwierzęta. W międzyczasie organizatorzy będą rozdawać śpiewniki, a także korony. Tuż po odmówieniu modlitwy Anioł Pański, rozpocznie się Orszak. Od godz. 13.30 będzie pokłon nowonarodzonemu Jezusowi w stajence i błogosławieństwo Dzieciątka. Całe wydarzenie zakończy koncert kolęd oraz posiłek dla wszystkich na placu Kochanowskiego. Trasa przejścia ulicami: Kardynała Wyszyńskiego, Lubelską, 3 Maja, aleją Pokoju, Krakowską do placu Kochanowskiego.

Orszak Trzech Króli w Kazanowie

Od kilku lat w barwnym orszaku idą mieszkańcy gminy Kazanów. W tym roku Orszak rozpocznie się po mszy świętej w kościele o godz. 11.30, a uczestnicy przejdą ulicami miasteczka na Rynek, gdzie pod Urzędem Gminy będzie m.in. żywa szopka.

Wspólne kolędowanie

Orszaki mają na celu podtrzymywanie tradycji w formie ulicznych jasełek. Przywracają do publicznej przestrzeni wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi.

Od kilku lat Orszaki Trzech Króli są organizowane w wielu polskich miastach. Mają na celu podtrzymywanie tradycji w formie ulicznych jasełek. Przywracają do publicznej przestrzeni wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi. Scenariusz jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie - Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie