Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto 100 największych firm regionu radomskiego. Złota Setka 2022 to olbrzymie przychody i gigantyczne zyski liderów zestawienia - 28.10.2022

Janusz Petz
Janusz Petz
Na kolejnych slajdach prezentujemy firmy Złotej Setki 2021 od miejsca 100 do 1.
Na kolejnych slajdach prezentujemy firmy Złotej Setki 2021 od miejsca 100 do 1. pixabay
Już po raz piętnasty prezentujemy listę 100 naszych największych firm regionu radomskiego. Złota Setka 2022 dotyczy danych za rok 2021. Sprawdź, które firmy mają największe przychody i jak radzą sobie w czasach wszechobecnego kryzysu.

100 największych firm regionu radomskiego

To kompendium wiedzy o tym, co dzieje się w radomskiej gospodarce. Zestawienie jest jak najbardziej obiektywne, ponieważ opiera się nie na szacunkach, ocenach czy prognozach, ale na faktach – twardych danych liczbowych. Nasza rola polega na zdobyciu tych danych oraz ich uporządkowaniu i przejrzystym zaprezentowaniu. Liderem jest Grupa Kapitałowa Polska Grupa Zbrojeniowa, gigant w branży zbrojeniowej w skali europejskiej.

Po raz kolejny na czele naszej listy jest Grupa Kapitałowa Polska Grupa Zbrojeniowa, choć w tym przypadku nie mówimy o pojedynczym podmiocie prawa handlowego, ale strukturze łączącej, której elementami są samodzielne podmioty gospodarcze w postaci spółek kapitałowych. Grupa Kapitałowa PGZ to około 60 spółek z branży zbrojeniowej rozrzuconych po całym kraju, w których dominujące, albo znaczące udziału ma spółka akcyjna Polska Grupa Zbrojeniowa z siedzibą w Radomiu. W niektórych przypadkach, jak na przykład stoczni, Pegaz realizuje swoje prawa właścicielskie poprzez posiadane udziały w funduszu inwestycyjny. Tak czy inaczej Radom jest sercem polskiego przemysłu zbrojeniowego i znajduje to odzwierciedlenie w naszym zestawieniu. W 2021 roku szefowie Polskiej Grupy Zbrojeniowej mogli pochwalić się rekordowym zyskiem netto w wysokości prawie 437 milionów złotych.

Złota Setka 2022. Źródła informacji, nieobecni

W pierwszej dziesiątce naszego tegorocznego zestawienia zabrakło jednego giganta lokalnej gospodarki - firmy Faurecia Automotive Polska z Grójca. Nie było możliwe uzyskanie wyników finansowych tej firmy z dostępnych rejestrów sądowych. Nie udało nam się też zdobyć danych u źródła, czyli w samej spółce. Jak zwykle mieliśmy kłopot z kryterium umieszczenia konkretnej firmy na naszej liście. Są giganci, którzy mają zarejestrowaną firmę w Radomiu, ale działalność produkcyjną prowadzą w wielu miejscach w Polsce, a także za granicą. Zdecydowaliśmy się umieścić na liście spółkę Ferrero, bo choć zarejestrowana jest w Warszawie popularne słodycze produkuje u nas - w zakładzie produkcyjnym w Belsku Dużym. Nie ma natomiast na liście Grupy Żywiec, bo browar w Warce jest tylko jednym z wielkich browarów należących do grupy. Źródłem naszej wiedzy jest specjalny portal Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie firmy zamieszczają sprawozdania finansowe, bilanse oraz sprawozdania z działalności. Nie wszystkie jednak firmy wywiązują się z tego obowiązku, co zawsze grozi sądowymi grzywnami. Część spółek, w zależności od ich formuły prawnej, albo osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą ma też obowiązek zamieszczać ogłoszenia wymagane przez ustawę o rachunkowości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Naszym głównym źródłem wiedzy były jednak przede wszystkim ankiety rozsyłane do firm, co do których mieliśmy podejrzenie, że osiągają duże przychody, a także informacje zbierane bezpośrednio od szefów największych przedsiębiorstw. W przypadku odmowy ujawnienia danych lub życzenia, aby nie upubliczniać sprawozdań finansowych rezygnowaliśmy z umieszczenia tych firm w rankingu, choć zdarzało się, że wyniki finansowe tych spółek można bez problemu znaleźć na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Firmy w powiatach

Zdecydowana większość przedsiębiorstw z naszej „Złotej Setki” ma swoją siedzibę w Radomiu. O lokalizacji firmy decydują: rynek pracy, dostarczający potrzebnych fachowców, uzbrojone tereny pod inwestycje, ale też względy historyczne.

Po największych radomskich gigantach gospodarczych z minionej epoki pozostały w mieście dwa wielkie przedsiębiorstwa, które nie zmieniły znacznie profilu swojej działalności: PHU Polski Tytoń oraz Imperial Tobacco Polska Manufacturing czyli dawna radomska „tytoniówka”. Szczególne miejsce na mapie gospodarczej zajmuje powiat grójecki z bardzo niskim, wręcz śladowym bezrobociem. To zasługa olbrzymiego przemysłu rolno-spożywczego. W otoczeniu sadownictwa jest też dużo firm sprzedających maszyny, nawozy i środki ochrony roślin w całej Polsce. Kilka liczb w naszym tegorocznym zestawieniu zwraca szczególną uwagę. Bardzo duże przychody ze sprzedaży i zyski notuje gigant energetyczny Enea Wytwarzanie i jest to już efekt funkcjonowania największego w Polsce bloku energetycznego opalanego węglem. Świetne wyniki finansowe mają wielkie firmy z udziałem kapitału zachodniego z różnych branż, takie jak Imperial Tobacco Polska Manufacturing, International Tobacco Machinery, Esselte Polska albo Durr Poland. Niestety stratę netto i to prawdopodobnie pierwszy raz notuje przedsiębiorstwo Radpec w Radomiu. To skutek gwałtownego ubiegłorocznego wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a także znanym wszystkim wzrostem cen opału i wszystkich kosztów związanych z produkcją ciepła.

Sprawdź w galerii poniżej, 100 największych firm w regionie radomskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie