Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto laureaci Nagrody imienia Świętego Kazimierza! (zdjęcia)

Barbara Koś
Nagrody wręcza laureatom prezydent Radomia.
Nagrody wręcza laureatom prezydent Radomia. Barbara Koś
Radomskie Kaziki 2012 zakończone!
Laureaci wraz z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem
Laureaci wraz z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem Barbara Koś

Laureaci wraz z prezydentem Andrzejem Kosztowniakiem
(fot. Barbara Koś)

Druh Mirosław Mazurkiewicz i Renata Metzger zostali laureatami Nagrody imienia Świętego Kazimierza za rok 2011. W niedzielę w Resursie Obywatelskiej zakończyły się "Kaziki 2012".

Niedzielną uroczystość wręczenia nagrody Świętego Kazimierza poprzedziło otwarcie wystawy "Nostalgiczna podróż na Kresy". Fotografie z Litwy zaprezentowali Ewa i Remigiusza Kutyłowie oraz ksiądz Arkadiusz Bieniek.

Po wernisażu wszyscy widzowie przeszli do sali widowiskowej. Rafał Dziewięcki, prowadzący wieczór, zaprosił najpierw obecnych do obejrzenia filmu o świętym Kazimierzu, zrealizowanego przez Resursę i zatytułowanego "Święty Kazimierz - patron Radomia i Litwy". Była to premiera filmu.

Historyczne wiadomości o patronie naszego miasta przekazuje w nim profesor Dariusz Kupisz a uzupełnia je ksiądz Grzegorz Senderski z Bazyliki Świętego Kazimierza w Radomiu.

Następnie poproszono na scenę nominowanych do tegorocznej Nagrody imienia Świętego Kazimierza za popularyzację historii Radomia.

Kapituła Nagrody nominowała Ewę Kutyłę, Mirosława Mazurkiewicza, Renatę Metzger i Sebastiana Piątkowskiego. Nominowani otrzymali dyplomy i kwiaty.

Decyzją Kapituły Nagrodę otrzymały dwie osoby: druh Mirosław Mazurkiewicz i Renata Metzger - dyrektor Resursy Obywatelskiej.

Statuetki świętego Kazimierza wręczył laureatom wraz z gratulacjami prezydent Andrzej Kosztowniak. Nominalnie nagroda wynosi 5 tysięcy złotych.

- Pan Bóg dał mi długie życie po to, abym poświęcił je harcerstwu - powiedział druh Mirosław Mazurkiewicz, autor trzech tomów wspomnień o radomskim harcerstwie, zapowiadając jednocześnie tom czwarty.

- To jest nagroda dla całej Resursy bo wszyscy staramy się aby nasze cykliczne i nowe programy były jak najlepsze - mówiła Renata Metzger.

Wieczór w Resursie zakończył koncert chóru Sancti Casimieri Cantores Radomiensis pod batutą księdza Wojciecha Szarego.

- Tym razem zaśpiewamy utwory ludowe - zaprosił do koncertu dyrygent, ksiądz Wojciech Szary.

Przybyli na wieczór w Resursie radomianie oglądali też otwarte w sobotnim dniu Kazików wystawa "W 526 dni dookoła Polski" czyli Kazimierz Paluch na szlaku", która przypomina postać Kazimierza Palucha, polskiego podróżnika i harcerza. W latach 1928-1929 - w 10 - tą rocznicę odzyskania niepodległości, Paluch odbył pieszą podróż dookoła granic II Rzeczypospolitej."

Oglądano też wystawę "Kazimierz Prokulski, architekt Radomia." poświęconą Kazimierzowi Prokulskiemu, architektowi Radomia, autorowi projektów budowy między innymi wiaduktu przy ulicy Słowackiego oraz projektu przebudowy dawnej cerkwi na Placu Konstytucji

Za co laureaci otrzymali Nagrodę imienia Świętego Kazimierza?

Druh Mirosław Mazurkiewicz - za współorganizację obchodów 100-lecia harcerstwa w Radomiu i za olbrzymi wkład w powstanie i otwarcie Izby Tradycji Harcerstwa Ziemi Radomskiej.

Renata Metzger - dyrektor Resursy Obywatelskiej za pionierską inicjatywę "Anima Urbis - Dusza Miasta", która w oryginalny sposób pozwala radomianom na obcowanie z historią i dziedzictwem kulturowym miasta, za szereg przedsięwzięć przypominających i propagujących lokalną historię i kulturę, między innymi "Uliczka Tradycji", "Ślad" a także za organizację III Radomskiego Festiwalu Filozofii "Okna" imienia profesora Leszka Kołakowskiego, przypominającego również o związkach słynnego filozofa z Radomiem.

Kim są laureaci?

Mirosław Mazurkiewicz z harcerstwem zetknął się jeszcze przed wojną. jako trzynastolatek, w radomskiej szkole podstawowej numer 8. Wkrótce wybuchła wojna i tak zakończyło się jego "harcerzowanie".
Jako młody chłopak podjął pracę w Fabryce Broni. Od roku 1945 aż do 1947 pełnił żołnierską służbę w Modlinie. Później zaczął pracę w Zakładach Metalowych. Do harcerstwa wrócił dopiero w 1957 roku.Za zgodą kierownictwa fabryki, ogłosił nabór młodzieży pracującej do drużyny. W czerwcu 1957 roku przed Komendą Hufca zameldował w pełni umundurowaną drużynę.

Zaraz zaczęły zgłaszać się do niego inne drużyny i niebawem zebrał ich wszystkich ponad 40. Zorganizował więc Ośrodek Drużyn "Starówka". "Starówkę" przekształcił w Muzeum Harcerstwa Ziemi Radomskiej. Mieści się dziś przy ulicy Słowackiego 17.

O radomskim harcerstwie nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Zamierza nadal składać hołd tym, którzy już odeszli i tym, którzy kontynuują ich dzieło.

Wydał tomy "Jeszcze nie zagasły ogniska: gawędy o harcerstwie Chorągwi Radomskiej ", "W blasku harcerskich ognisk: opowieść o dziejach harcerstwa " oraz "Przy dogasającym ognisku..".

Renata Metzger, absolwentka Liceum imienia Chałubińskiego i wydziału historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach pracowała jak dziennikarz w radomskiej "Gazecie Wyborczej". Od 2008 roku jest dyrektorem Resursy Obywatelskiej, w której zainicjowała i inicjuje wiele inicjatywy mających na celu popularyzację historii. Publikuje dużo na jej temat na łamach radomskich periodyków.

-Pan Bóg dał mi długie życiu abym zajamował się harcerstwem- mówił druh Mirosław Mazurkiewicz
-Pan Bóg dał mi długie życiu abym zajamował się harcerstwem- mówił druh Mirosław Mazurkiewicz Barbara Koś

-Pan Bóg dał mi długie życiu abym zajamował się harcerstwem- mówił druh Mirosław Mazurkiewicz
(fot. Barbara Koś)

-To zasluga calej Resursy - mowiła Renata Metzger
-To zasluga calej Resursy - mowiła Renata Metzger Barbara Koś

-To zasluga calej Resursy - mowiła Renata Metzger
(fot. Barbara Koś)

Ćhór Misata Radomia pod batutą ksiedza Wojciecha Szarego śpiewał pieśni ludowe
Ćhór Misata Radomia pod batutą ksiedza Wojciecha Szarego śpiewał pieśni ludowe Barbara Koś

Ćhór Misata Radomia pod batutą ksiedza Wojciecha Szarego śpiewał pieśni ludowe
(fot. Barbara Koś)

Otwrato też wystawę fotografii z Litwy autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów oraz ksiedza Arkadiusza Bieńk
Otwrato też wystawę fotografii z Litwy autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów oraz ksiedza Arkadiusza Bieńk Barbara Koś

Otwrato też wystawę fotografii z Litwy autorstwa Ewy i Remigiusza Kutyłów oraz ksiedza Arkadiusza Bieńk
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie