Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto lista ulic, na których ma stanąć fotoradar

Marcin WALASIK [email protected]
Prawdopodobnie już niebawem na niektórych radomskich ulicach spotkamy strażników miejskich z fotoradarem. Wcześniej miejsca te zostaną odpowiednio oznakowane przez drogowców.
Prawdopodobnie już niebawem na niektórych radomskich ulicach spotkamy strażników miejskich z fotoradarem. Wcześniej miejsca te zostaną odpowiednio oznakowane przez drogowców. Tadeusz Klocek
Strażnicy miejscy z Radomia czekają na zatwierdzenie swoich propozycji, które przesłali policji i ustawienie znaków przez drogowców.

Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Radomiu:

- Czekamy na zaakceptowanie przez policję listy z proponowanymi miejscami kontroli prędkości naszym fotoradarem. Następnie trafi ona do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, który jest zobligowany do oznakowania wytypowanych miejsc zgodnie z rozporządzeniem.

Tak było

Tak było

29 października ubiegłego roku weszła w życie znowelizowana ustawa o fotoradarach. Od tego czasu strażnicy gminni nie mogli używać urządzeń do pomiaru prędkości i rejestrowania popełnionych wykroczeń. W ustawie określono, jakie warunki muszą spełniać miejsca, gdzie strażnicy mogą ustawiać fotoradary. Sposób oznakowania odcinków dróg, gdzie dokonywana jest kontrola prędkości za pomocą takich urządzeń, miało określać odrębne rozporządzenie ministra. Dokument pojawił się dopiero po kilku miesiącach, dlatego fotoradary straży gminnych trafiły do magazynów.

Po ponad półrocznej, przymusowej przerwie niebawem na radomskich ulicach pojawią się strażnicy miejscy z przenośnym fotoradarem. Wytypowali 25 niebezpiecznych odcinków arterii, gdzie prawdopodobnie będą ustawiać urządzenie.

W większości są to punkty, gdzie strażnicy dokonywali pomiaru prędkości, więc ich obecność z fotoradarem nie powinna zaskakiwać radomskich kierowców z dłuższym stażem.

MUSZĄ ZATWIERDZIĆ POLICJANCI

Strażnicy miejscy wytypowali 25 ulic, gdzie prawdopodobnie już niedługo będą dokonywali kontroli prędkości za pomocą przenośnego fotoradaru. Lista z ich dokładną lokalizacją już trafiła do policji, która zgodnie z nową ustawą akceptuje propozycje strażników. Następnie, po zatwierdzeniu jej przez funkcjonariuszy z "drogówki", będzie przekazana miejskim drogowcom.

- Lista została przygotowana na podstawie naszej dokładnej analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu i sugestii policjantów z "drogówki". Wytypowaliśmy miejsca w pobliżu niebezpiecznych przejść dla pieszych, które sąsiadują ze szkołami lub przedszkolami - informuje Piotr Stępień, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Radomiu.

Ważne

Ważne

Nowe przepisy wydłużyły czas przeznaczony na ujawnienie wykroczenia z 30 do 60 dni. Kierowca zostanie ukarany mandatem nawet po dwóch miesiącach po zarejestrowaniu wykroczenia. Właściciel pojazdu będzie musiał wskazać inspektorom transportu drogowego, policjantom czy strażnikom miejskim, kto w danym czasie prowadził jego samochód. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ukarany mandatem.

TYLKO DZIAŁANIE PREWENCYJNE

Przed wejściem w życie nowej ustawy, w wielu gminach wpływy z mandatów wykonanych przez sprytnie ukryte fotoradary, stanowiły główne źródło ich dochodu. Przede wszystkim samorządy nadmorskich miejscowości powoływały do tego celu straże gminne. Kilku funkcjonariuszy zajmowało się wyłącznie obsługą fotoradarów, obróbką zdjęć, ustaleniem danych właścicieli pojazdów i wysyłaniem mandatów.

- Dysponujemy jednym fotoradarem. Od chwili zakupu, urządzenie przeznaczone było tylko do działań prewencyjnych, dlatego ustawialiśmy je w widocznych miejscach, gdzie dochodziło do wypadków. Obsługujący fotoradar funkcjonariusze zawsze ubrani byli w kamizelki odblaskowe i zazwyczaj obok nich stał też radiowóz - mówi Piotr Stępień.

Na potwierdzenie swoich słów, rzecznik prasowy radomskich strażników miejskich, przytacza liczby. - Od początku stycznia do końca października zeszłego roku nasz fotoradar wykonał 841 zdjęć, z czego w toku dalszego postępowania ukarano mandatami 749 kierowców. Łączny dochód z nich to 83 tysiące 800 złotych - informuje Piotr Stępień.

Które ulice wytypowali strażnicy miejscy?

Prawdopodobnie już niebawem strażnicy miejscy będą pojawiać się z fotoradarem na ulicach: Kozienickiej (przy kościele w Rajcu); Energetyków (przy podstawówce numer 19); Witosa (na wysokości parkingu obok cmentarza); Warszawskiej (przy Janiszewskiej); Warszawskiej (przy posesji z numerem 66); Warszawskiej (obok Automobilklubu); Warszawskiej (przy gimnazjum numer 5); Chrobrego (przy Politechnice Radomskiej); Szarych Szeregów (przy posesji z numerem 19); 11 Listopada (przy liceum imienia Staszica); 11 Listopada (przy posesji z numerem 58); Narutowicza (obok hotelu Gromada), Szklanej (przy hucie szkła), Lubelskiej (przy posesji z numerem 89); Okulickiego (przy posesji z numerem 53/57); Limanowskiego (na wysokości parkingu przed cmentarzem); Wierzbickiej (przy podstawówce numer 17); Słowackiego (przy posesji z numerem 44); Słowackiego (przy posesji z numerem 132, stacji paliw Orlen); Grzecznarowskiego (przed ulicą PCK); Jana Pawła II (na wysokości przedszkola i podstawówki numer 9); Wiejskiej (koło skrzyżowania z ulicą Godowską); Starokrakowskiej (przy podstawówce numer 25); Wośnickiej (przy podstawówce numer 29) i Kieleckiej (przy skrzyżowaniu z ulicą Kierzkowską).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie