MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy "Bić się do końca..." w Centrum Regionalnym w Zwoleniu

RED
Otwarcie wystawy "Bić się do końca..." w Centrum Regionalnym w Zwoleniu.
Otwarcie wystawy "Bić się do końca..." w Centrum Regionalnym w Zwoleniu. Paweł Nakonieczny
„Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945–1950” – to tytuł wystawy, która od piątku jest prezentowana Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu.

To kolejna inicjatywa, związana z upamiętnieniem bitwy pod Zwoleniem stoczonej w 1946 roku z sowieckim wojskiem. Wystawa jest poświęcona polskiemu podziemiu niepodległościowemu w regionie radomskim, czyli powiatach radomskim, kozienickim i iłżeckim (północna część dawnego woj. kieleckiego). Przygotowało ją Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Lublinie, Delegatura w Radomiu. Na 31 planszach zaprezentowano najważniejsze wydarzenia dla powojennej konspiracji z lat 1945–1950, wykorzystując materiały z zasobu Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Radomiu oraz ze zbiorów osób prywatnych.

W Zwoleniu wystawa pojawiła się za sprawą Zwoleńskiej Grupy Regionalnej, która wraz ze Stowarzyszeniem Zwoleń Biega przygotowuje cykl imprez związanych z upamiętnieniem bitwy stoczonej 15 czerwca 1946 roku przez oddziały „Zagończyka” z sowieckim wojskiem.

Niedawno prezentowana była w Centrum Regionalnym wystawa rysunków Sylwestra Kiełka „Szkice Żołnierzy Niezłomnych i nie tylko”, w planach jest jeszcze jedna wystawa dotycząca bitwy pod Zwoleniem, a 11 czerwca 2017 roku po uroczystej mszy świętej ma się odbyć bieg terenowy organizowany przez Stowarzyszenie Zwoleń Biega. Kolejne imprezy w tym dniu będą miały miejsce po godzinie 17 na rynku – przygotowywany jest pokaz historyczny, koncert zespołu „Lustro z repertuarem pieśni partyzanckich z płyty „Gloria Victis” w nowej, rockowej aranżacji, a następnie w kinie projekcja fragmentów tworzonego właśnie filmu „Komendant Zagończyk” i spotkanie z twórcą tego obrazu – Przemysławem Bednarczykiem

- W PRL pamięć o „Zagończyku”, była w PRL zatajana bądź fałszowana. Niestety, pomimo zmian ustrojowych w naszym kraju i upływu lat nadal wiedza o nim i jego żołnierzach jest na naszym terenie znikoma i to pomimo tego, że zwoleński rozdział tej historii miał bardzo istotne znaczenie. Chcemy to zmienić, stąd nasza inicjatywa – podkreślają organizatorzy tych wydarzeń.

Wciąż zbierane są na ten cel pieniądze od sponsorów. Cała inicjatywa jest społeczna. Obecnie pokazywana wystawa, którą zaprezentował na otwarciu Paweł Tatak, nauczyciel historii, będzie pokazywana przez dwa tygodnie. W niedzielę, 4 czerwca po każdej mszy świętej w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego będzie możliwość jej oglądania wraz z przewodnikami. Wstęp wolny.

ZOBACZ TEŻ: Wystawa "Metamorfozy" w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie