Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy prac Magdaleny Abakanowicz w Orońsku

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Otwarcie wystawy prac Magdaleny Abakanowicz, w sobotę, w orońskim Centrum Rzeźby Polskiej, zgromadziło wielu gości.
Otwarcie wystawy prac Magdaleny Abakanowicz, w sobotę, w orońskim Centrum Rzeźby Polskiej, zgromadziło wielu gości. oronsko.org
W sobotę, 13 lipca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku została otwarta wystawa prac Magdaleny Abakanowicz, wybitnej polskiej artystki, związanej z Orońskiem, gdzie tworzyła swoje największe dzieła, a wiele z nich pozostało na stałe w galeriach tej placówki. Między innymi „Ukon” z cyklu „Gry wojenne”.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek, która podczas swojej pracy twórczej zajmowała się głównie tkaniną i rzeźbą, realizując niekonwencjonalne formy artystyczne.

Kuratorką dyrektor Centrum Rzeźby

Wystawa pod tytułem „W Przestrzeni Magdaleny Abakanowicz” została otwarta przez Eulalię Domanowską, dyrektorkę Centrum Rzeźby Polskiej i jednocześnie kuratorkę wystawy, która przywitała licznie zgromadzonych gości, w tym przedstawicieli instytucji kultury oraz samorządu województwa mazowieckiego. Podczas części oficjalnej kuratorka wystawy odczytała także list przesłany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który objął wystawę honorowym patronatem.

Następnie kuratorka przedstawiła syntetycznie twórczość Magdaleny Abakanowicz oraz zaprosiła do zwiedzania Galerii Muzeum Rzeźby Współczesnej, a także Galerii Oranżeria, Kaplica, Wozownia, Parku Rzeźby i pałacu Józefa Brandta.

Znane dzieła autorki

Na wystawie w Orońsku najbardziej znanym abakanom towarzyszą rzeźby wykonane z jutowego płótna utwardzanego żywicą, między innymi Postacie stojące (1986-1987), Plecy (1976), a także Oracz (1996-1997).

Ekspozycja pokazuje ogromne znaczenie figury ludzkiej w twórczości Magdaleny Abakanowicz. Natomiast w Parku Rzeźby zwiedzający mogą zobaczyć takie dzieła jak: Głowy (1998-1999), Ptaki (1999), Katharsis (1985), a także Mutanty (2000).

Na uwagę zasługują także rysunki na serwetkach kawiarnianych, które są projektami dzieł wykonanych przez Abakanowicz. Wystawiono je w Galerii Oranżeria. Zwiedzający mogą również obejrzeć filmy o życiu i twórczości artystki, a także prezentacje multimedialne, przedstawiające najważniejsze realizacje w parkach rzeźby na całym świecie.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 października 2019 roku.

O autorce

Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek (1930–2017). Zajmowała się tkaniną i rzeźbą, które w jej ujęciu znacznie przekraczały konwencjonalne ramy dyscypliny.

Studiowała w latach 1950–1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Początkowo zajmowała się malarstwem, by przejść do innych dziedzin twórczości – tkaniny i rzeźby.

Magdalena Abakanowicz reprezentowała Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji w 1980 roku. Była autorką blisko sześćdziesięciu instalacji w przestrzeni publicznej w największych muzeach na świecie.

Nastja w radomskim klubie Explosion . Zobacz zdjęcia

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie