Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pachnidło czyli tajemnice zapachów, które pobudzają zmysły

KAK
Zapachy  rozumiemy  powszechnie jako przyjemne  aromaty i wonie, które pobudzają węch.
Zapachy rozumiemy powszechnie jako przyjemne aromaty i wonie, które pobudzają węch. archiwum
Co kilka dni na świecie pojawia się nowy zapach stworzony w laboratoriach. Czym jest, jak go odczuwamy i od czego zależy jego powodzenie w przemyśle kosmetycznym?

Zapach jako zjawisko inspirował nie tylko mistrzów sztuki perumiarskiej ale także wielu artystów. Tak było w przypadku kultowej już książki "Pachnidło" Patricka Süskinda, która niedawno doczekała się sensacyjnej ekranizacji czy innego słynnego filmu "Zapach kobiety" Martina Bresta. Czym jest zapach, jak go odczuwamy i od czego zależy jego powodzenie w przemyśle kosmetycznym?
Zapachy rozumiemy powszechnie jako przyjemne aromaty i wonie, które pobudzają węch. Możemy je odczuwać dzięki ukrytym pod błoną śluzową nosa, wyczulone receptory. Jednak wrażenia zapachowe to rzecz bardzo indywidualna, osobnicza. Każdy z nas odbiera je inaczej, zależy to między innymi od okoliczności i naszego nastroju. Ocenia się, że we współczesnym świecie, średnio co 2 - 4 dni na rynek wkracza nowa linia zapachowa kosmetyków.

Anatomia perfum

Dla celów komercyjnych, w tysiącach laboratoriów kosmetycznych na całym świecie, od wieków prowadzone są badania w celu odnajdywania coraz to nowych, oryginalnych zapachów. A podstawowym i pierwotnym ich źródłem są ekstrakty roślinne tzw. olejki zapachowe, które rozdziela się na poszczególne związki. Zwierzęce ekstrakty i syntetyczne związki chemiczne spotyka się w perfumach znacznie rzadziej. To wyselekcjonowane kompozycje zapachów kojarzą się nam z popularnymi zapachami perfum. Pozostają one pilnie strzeżoną tajemnicą kosmetycznych koncernów. Na jedną woń perfum składa się od kilku do kilkudziesięciu składników. Nad ich kompozycją pracują "nosy" czyli specjaliści obdarzeni przez naturę wyjątkową zdolnością do selekcjonowania i tworzenia zapachów. Prócz olejków zapachowych perfumy zawierają także rodzaj rozpuszczalnika, którym jest najczęściej mieszanina lekkich alkoholi. Po wtarciu w skórę szybko wietrzeją, pozostawiając na powierzchni tylko zapach kompozycji olejków.

Nuty we flakonie

Perfumy, wody toaletowe składają się najprościej rzecz ujmując z trzech części: nuty bazy, nuty serca i nuty głowy. Baza to najwolniej uwalniane do powietrza składniki, które mają niezbyt intensywne wonie ale decydują o końcowym efekcie zapachu. Nuta serca to składniki o średniej lotności, czasem zupełnie niewyczuwalne, choć bez nich perfumy również straciłyby swój charakter i nawet mogłyby być odczuwane jako zapach nieprzyjemny dla człowieka. Nuta głowy to najbardziej wyczuwalny dla nas aromat, który uwalnia się tuż po otwarciu flakona perfum. Jednak po kontakcie ze skórą szybko zanika. Zapachy poszczególnych nut wzajemnie się przenikają i łączą.

Modne aromaty

- Sztuka komponowania perfum rządzi się swoimi regułami i z pewnością długo będzie istniał podział na perfumy o nutach orientalnych, kwiatowych, owocowych, choć oczywiście w wielu zapachach się one wzajemnie przenikają. - mówi Barbara Słapek, właścicielka sieci perfumerii "For You" - Również podział na zapachy preferowane latem albo tylko zimą ciągle się zaciera. Kreatorzy perfum wprowadzają za to na rynek "lżejsze" wersje cenionych perfum, więc często latem, nie musimy sezonowo rozstawać z ulubionych zapachem. Poza tym zawsze można, zamiast mocnych perfum, sięgnąć po mniej nasycone aromatem wody toaletowe tej samej linii zapachowej.

Zapach historii

Wielkimi mecenasami sztuki perfumiarskiej byli francuscy władcy, którzy sprowadzali na swoje dwory specjalistów i finansowali prace nad rozwojem tej dziedziny kosmetyki. Miało to też swoje uzasadnienie, gdyż perfumowanie ciała przedkładano nad higienę osobistą. Dużą wagę do zapachu przywiązywał Napoleon, który każdy dzień zaczynał od ... wypicia szklaneczki wody kolońskiej z cukrem, bo jak twierdził, ożywiała jego szare komórki. Cenił ją tak bardzo, że wydał rozporządzenie, na mocy którego aptekarze musieli ujawnić receptury tych specyfików. W ten sposób świat poznał tajniki sporządzania oryginalnej wody kolońskiej. Zapach miewał wpływ na różne dziedziny życia i tak dzięki charakterystycznemu zapachowi wody kolońskiej policja we Francji w 1919 roku ujęła seryjnego mordercę Landru, który wierny był tylko jednemu zapachowi.

Najsłynniejsze perfumy świata

Najsłynniejszy zapach świata to niewątpliwie kultowe Chanel 5, które wylansowała słynna Coco w roku 1925, a skomponował je Ernest Beaux, który wcześniej odpowiadał za perfumy na carskim dworze. Mistrz skomponował dla Chanel dziewięć zapachów z numerami od 1 do 5 i od 20 do 24. Coco spodobała się próbka oznaczona numerem 5, dodatkowo zasugerowała się datą 5 maja 1925 roku, kiedy to entuzjastycznie przyjęto jej najnowszą kolekcję mody.
Nowy zapach wywołał rewolucję w kosmetycznym światku, zapoczątkował bowiem erę perfum o kompozycjach wielozapachowych. Był też pierwszym, w którym prócz z jaśminu z Grasse, ylan ylang i majowej róży, zastosowano wielką ilość substancji syntetycznych. Również elegancka prostota formy flakonu Chanel 5 okazała się nowością, która zakończyła epokę nadmiernie wymyślnych opakowań dla zapachów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pachnidło czyli tajemnice zapachów, które pobudzają zmysły - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie