Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci Radomskiego Centrum Onkologii będą mogli skorzystać z czepków chroniących włosy podczas chemioterapii

Iza Sawicka
Iza Sawicka
Radomskie Centrum Onkologii otrzymało od pacjentki aparat Paxman. Chroni on włosy pacjentów przed ich wypadaniem z powodu podawanej chemioterapii.
Radomskie Centrum Onkologii otrzymało od pacjentki aparat Paxman. Chroni on włosy pacjentów przed ich wypadaniem z powodu podawanej chemioterapii. materiały prasowe
Pacjenci poddawani chemioterapii w Radomskim Centrum Onkologii, będą mogli skorzystać ze specjalnych czepków, chroniących ich włosy przed szkodliwym wpływem leków niszczących komórki nowotworowe. Lecznica otrzymał aparat Paxman w darowiźnie od jednej ze swoich pacjentek.

Pacjenci Radomskiego Centrum Onkologii będą mogli korzystać z czepków chroniących włosy podczas chemioterapii

Czepki, które są w posiadaniu Radomskiego Centrum Onkologii, będą chronić włosy pacjentów przed szkodliwym wpływem leków niszczących komórki nowotworowe.

- Aparat składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania chemii i zdejmowany około półtorej godziny po jej zakończeniu. Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury - 5 stopni Celsjusza, co zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych, czyli są dla nich mniej szkodliwe. Czepek należy stosować już od podania pierwszej dawki chemioterapii, kontynuując przez cały czas jej trwania. Skuteczność działania jest na poziomie od 50 do 85 procent - wyjaśnił Szymon Czopek, menager sprzedaży dystrybucyjnej EN-MED.

Od wielu lat takie urządzenia wspomagają terapię kobiet w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Teraz jest dostępny również w Radomskim Centrum Onkologii.

- Bardzo cieszymy się, że nasi pacjenci też będą mogli korzystać z tego urządzenia. Szczególnie dla kobiet włosy to ważny element wyglądu, to atrybut kobiecości. Ich utrata ma negatywny wpływ na życie zarówno zawodowe, jak i towarzyskie, powoduje pogorszenie nastroju. A takie odczucia mogą wpływać na skuteczność leczenia. Dlatego cieszymy się, że również w tym aspekcie możemy pomóc naszym pacjentom - dodaje Magdalena Sygocka, pielęgniarka koordynująca oddział onkologii.

Urządzenie, o które wzbogaciło się Radomskie Centrum Onkologii, umożliwia prowadzenie terapii u dwóch pacjentów jednocześnie. O tym, kto może skorzystać z metody pomocniczej utrzymania włosów, decyduje lekarz prowadzący, który ustala rodzaj chemioterapii.

Warto wspomnieć, że Radomskie Centrum Onkologii zawarło w ostatnim czasie dwie współprace. Jedna z nich dotyczy lecznicy i Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, w ramach której studenci kierunków lekarskich będą mieć zajęcia ze specjalistami z RCO. Drugą współpracę Radomskie Centrum Onkologii zawarło ze Szpitalem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie, dzięki której pacjenci ze schorzeniami onkologicznymi leczeni w Wołominie zostaną objęci kompleksową opieką medyków z RCO w zakresie radioterapii, chemioterapii oraz chirurgii onkologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie