MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki wyjęte z mogił. Wstrząsająca wystawa katyńska zagości przez tydzień w Radomiu

/pok/
- Chcemy upamiętnić ofiary zbrodni, a także upowszechnić i poszerzyć wiedzę o tamtych tragediach – mówi Marek Wierzbicki
- Chcemy upamiętnić ofiary zbrodni, a także upowszechnić i poszerzyć wiedzę o tamtych tragediach – mówi Marek Wierzbicki Fot Piotr Kutkowski
Znalezione w katyńskich grobach przedmioty zamordowanych tam Polaków będzie można oglądać na wystawie w Radomiu. To tylko jeden z kilka akcentów rocznicowych obchodów tej zbrodni.

W tym roku mija 70 lat od daty morderstw popełnionych przez funkcjonariuszy NKWD na polskich żołnierzach i policjantach. Według szacunków współpracującego z radomska delegaturą Instytutu Pamięci Narodowej historyka Konrada Słowińskiego w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie I Starobielsku przebywało co najmniej 163 mężczyzn urodzonych w Radomiu i regionie radomskim, bądź pełniących w okresie międzywojennym tu służbę.

Tym i innym osobom, które stały się ofiarami sowieckich represji i zbrodni dedykowane są rocznicowe uroczystości. W Radomiu przygotowaniami do nich zajmują się delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich, "Resursa Obywatelska", jednostka wojskowa a całości patronuje prezydent Radomia.

- Chcemy upamiętnić ofiary zbrodni, a także upowszechnić i poszerzyć wiedzę o tamtych tragediach. Bardzo pomaga nam w tym Stowarzyszeni Rodzin Katyńskich - mówił nam Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN.

Obchody rozpoczną się w niedziele 11 kwietnia mszą świętą w kościele Garnizonowym, w którym znajduje się tablica katyńska. Po niej otwarta zostanie na deptaku wystawa IPN pokazująca historię zbrodni a także przedstawiająca sylwetki kilkunastu osób z naszego regonu, które stały się ofiarami morderstwa.
W poniedziałek 12 kwietnia w "Resursie Obywatelskiej" można będzie wziąć udział w konferencji naukowej oraz zobaczyć film o Katyniu. Zaprezentowane zostaną również dwie gabloty z rzeczami zabitych Polaków, jakie znaleziono w lesie katyńskim.

- Zbiory te zdecydowało się udostępnić na jeden tydzień Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie - podkreślił Marek Wierzbicki

Trzeciego dnia, we wtorek pod pomnikiem katyńskim na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego odbędzie się apel poległych z udziałem kompanii honorowej wojska. Potem uczestnicy uroczystości, w tym młodzież szkolna przemaszerują ulicami Radomia na skwer przy ulicach Wernera i Szarych Szeregów, gdzie posadzone zostaną dęby katyńskie. Można tam będzie posłuchać koncertu pieśni patriotycznej.
-

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie