Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć poległych bohaterów uczcili funkcjonariusze Służby Więziennej z Żytkowic. Sprzątali Grób Poległych za Ojczyznę w Garbatce-Letnisku

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Porucznik Paweł Wójcik
W środę, 28 października funkcjonariusze Służby Więziennej uczcili pamięć poległych bohaterów, uczestnicząc w akcji sprzątania Grobu Poległych za Ojczyznę w 1939 roku, w Garbatce-Letnisku oraz pomordowanych mieszkańców - poinformował nas porucznik Zbigniew Śpiewak z Zakładu Karnego Żytkowice.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Pierwszy listopada to okazja do wspomnienia tych, którzy oddali życie, broniąc naszej Ojczyzny. Każdego roku Służba Więzienna troszczy się o groby poległych bohaterów spoczywających na cmentarzach wojskowych i w bezimiennych mogiłach kierując do prac porządkowych osoby pozbawione wolności, jednak w tym roku ze względu na panującą w kraju epidemię priorytetem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa i zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, a tym samym ograniczenie przemieszczania się osób pozbawionych wolności.

Liczy się pamięć

W trudnych momentach historii funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa dawali świadectwo odwagi, bohaterstwa, uczciwości i pracowitości, również dziś, mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa Służba Więzienna nie zapomina o poległych bohaterach. W naszych szeregach nie brakuje funkcjonariuszy i pracowników dla których wspólnym mianownikiem jest patriotyzm i ojczyzna, w których odnajdują pełnię swojej tożsamości i swego powołania, służąc obywatelom. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Żytkowicach wzięli udział w porządkowaniu grobów pomordowanych mieszkańców Garbatki-Letniska przez niemieckiego okupanta.

Praca i pamięć o bohaterach

Wizyta na grobach poległych bohaterów ma wymiar edukacji historycznej, niezmiernie istotnej w kształtowaniu obywatelskich i patriotycznych postaw wśród funkcjonariuszy oraz pracowników Służby Więziennej. Porządkując teren cmentarza, na którym znajdują się mogiły wielu żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej, mogliśmy okazać im w ten sposób szacunek i pamięć za ich bohaterstwo i poświęcenie. To też okazja do refleksji nad znaczeniem niepodległości Polski i ceną, jaką za nią zapłacili nasi przodkowie, walcząc o wolność dla nas wszystkich.

Wielu oddało życie za niepodległość

W czasie II Wojny Światowej zginęło 15 procent funkcjonariuszy Straży Więziennej, w większości dostali się pod okupację radziecką i zostali zamordowani przez NKWD w trakcie zbrodni katyńskiej. Jednak duch patriotyzmu, miłości do ojczyzny i walki o wolność kraju nigdy wśród nich nie zamarł.

Pod okupacją niemiecką, już we wrześniu 1939 roku, w ramach Służby Zwycięstwu Polski, rozpoczęła działalność komórka więzienna, która funkcjonowała następnie w Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Pod koniec 1942 roku powstała komórka więzienna Delegatury Rządu na Kraj. Konspiracja rozwinęła się w oparciu o dwie siatki – zewnętrzną i wewnętrzną. Funkcjonariusze, którzy zostali powołani przez Niemców do pracy w więzieniach, współpracowali z organizacjami konspiracyjnymi jako wywiadowcy, dostarczając, przenosząc informacje, pomagając uwięzionym, niejednokrotnie biorąc udział w akcjach mających na celu uwolnienie więźniów, jako choćby podczas Akcji pod Arsenałem.

Współczesny patriotyzm

Dzisiejsza sytuacja nie zmusza nas do chwytania za broń i wyruszania na front. Dzisiaj nie musimy podejmować tak dramatycznych wyborów jak nasi przodkowie walczący o niepodległość naszej ojczyzny. Dzisiaj, potrzebujemy mądrych obywateli, którzy swój patriotyzm i oddanie ojczyźnie okażą poprzez szacunek dla godła, flagi, ojczystego języka, naszej historii i przestrzegania prawa. Nasza codzienna, sumienna dobrze pełniona służba, dobrze wykonywana praca, poszanowanie praw i godności innych to wyraz patriotyzmu XXI wieku.

Autorytet a resocjalizacja

Udział funkcjonariuszy Służby Więziennej w akcjach charytatywnych, prospołecznych i patriotycznych ma odzwierciedlenie w procesie resocjalizacji osób pozbawionych wolności. Kadra penitencjarna realizując liczne programy resocjalizacji, których celem jest kształtowanie u osadzonych postaw społecznie akceptowalnych uczy, że bezinteresowna praca na rzecz innych osób, kształtowanie szacunku dla własnego kraju i jego historii, a tym samym rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich to cechy warunkujące właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie po odbyciu kary pozbawienia wolności.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie