Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięcioro pracowników służby zdrowia ukaranych za uchylanie się od pracy. Dostali karę pieniężną

jp
Pixabay
5 osób - pracowników ochrony zdrowia - zostało ukaranych decyzją wojewody karami po 5 tysięcy złotych za uchylanie się od podjęcia pracy w zagrożonych epidemią placówkach. Wojewoda mazowiecki zapowiada kolejne kary i wystąpienia do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

W związku z zakażeniami w dramatycznej sytuacji znalazł się Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, również dlatego, że jedna trzecia personelu lecznicy, czyli około 500 osób znalazło się na kwarantannie, zwolnieniach lekarskich, kilka osób trafiło do szpitala. Wojewoda mazowiecki już zapowiada kary na pracowników ochrony zdrowia, którzy zostali skierowani do pomocy w zagrożonych szpitalach i placówkach opiekuńczo - leczniczych, ale nie stawili się do pracy.

- W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w województwie mazowieckim, do wtorku 14 kwietnia wojewoda skierował do podmiotów leczniczych, domów pomocy i zakładów opiekuńczo-leczniczych w sumie 130 osób (lekarzy - w tym internistów, neurologów, anestezjologów; pielęgniarki, pielęgniarzy, diagnostów, opiekunów). Dotychczas do pracy stawiło się łącznie 20 osób - informuje Ewa Filipowicz, rzecznik wojewody mazowieckiego.

Poszukiwani pracownicy

Jak informuje rzeczniczka wojewody spośród 130 osób, do pracy przy zwalczaniu epidemii Wojewoda oddelegował dotychczas do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu 21 osób. Stawiły się 4 osoby - lekarz neurolog i 3 pielęgniarki. Zwolnienia lekarskie zgłosiło 8 osób. - Prawda jest taka, że jedyny lekarz neurolog został „znaleziony” i zachęcony do pracy przez kierownictwo naszego szpitala. Aby mógł podjąć pracę musieliśmy skorzystać z procedury skierowania wystawionego przez wojewodę - uzupełnia informację Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego. - Niestety balansujemy na granicy bezpieczeństwa jeżeli chodzi chodzi o obsługę pacjentów i ochronę ich zdrowia - mówił niedawno Łukasz Skrzeczyński, wiceprezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Nie ma odwołania

Służby wojewody podkreślają, że delegowani do pracy lekarze i pielęgniarski nie mają prawa odmawiać. „Decyzje o skierowaniu personelu medycznego do danej placówki podejmuje wojewoda, na podstawie Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Mają one rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że lekarze zobowiązani zostali stawić się do wykonywania pracy. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii” - wyjaśnia Ewa Filipowicz.

Dodaje, że w przypadku niestosowania się do decyzji, wojewoda skieruje do placówki kolejnych lekarzy, ale jednocześnie na osoby niewypełniające decyzji nakładane będą kary administracyjne (od 5 do 30 tysięcy złotych). Ponadto wojewoda będzie kierował wnioski do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Pierwsze kary

Wojewoda w drodze decyzji nałożył już pierwszych 5 kar pieniężnych (po 5 tysięcy złotych) na osoby niewypełniające nałożonych na nich obowiązków. Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Służby wojewody podkreślają, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

Skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii następuje w drodze decyzji. Decyzję o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii na terenie województwa, w którym osoba skierowana posiada miejsce pobytu lub jest zatrudniona, wydaje właściwy wojewoda, a w razie skierowania do pracy na obszarze innego województwa – minister właściwy do spraw zdrowia. W myśl przepisów, decyzja o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii stwarza obowiązek pracy przez okres do 3 miesięcy w podmiocie leczniczym lub w innej jednostce organizacyjnej wskazanych w decyzji.

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie