Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi z Radomia na półmetku trasy ma Jasną Górę

/wit/
Pielgrzymi są na półmetku, do celu – na Jasną Górę dotrą we wtorek 13 sierpnia.
Pielgrzymi są na półmetku, do celu – na Jasną Górę dotrą we wtorek 13 sierpnia. Łukasz Wójcik
- Kryzysowe chwile zdarzają się, ale trzeba sobie z nimi radzić. Jedni pomagają drugim i tak mija dzień za dniem - mówią uczestnicy 35 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Z kilkorgiem z nich udało nam się skontaktować.

Kto pielgrzymuje?

Kozienickiej grupie zmęczenie daje się we znaki, ale nikt tu na nic nie narzeka.
Kozienickiej grupie zmęczenie daje się we znaki, ale nikt tu na nic nie narzeka.

Kozienickiej grupie zmęczenie daje się we znaki, ale nikt tu na nic nie narzeka.

Kto pielgrzymuje?

Radomska pielgrzymka jest jedną z największych w kraju. W ubiegłym roku do duchowej stolicy Polski maszerowało 7 tysięcy 499 osób. Hasłem 35 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę jest "Credo - wierzę". Pątnicy podążają w grupach i wchodzą w skład pięciu kolumn: dwóch radomskich oraz ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic. W tym roku wśród pątników nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych między innymi policji, straży i pracowników aresztu śledczego w Radomiu i Grójcu. W grupie numer 21- akademickiej idą studenci.
Pierwsza radomska kolumna pielgrzymów w piątek ze Stąporkowa wyruszyła do Radoszyc. W sobotę - piątego dnia pielgrzymowania przemieści się do Radoszyc i Oleszna, gdzie będzie nocleg. Druga radomska kolumna w piątek wyruszyła z Sierosławic i Kazanowa do Czermna, w sobotę dotrze zaś na nocleg do Krzętów.

Dni pielgrzymowania niewiele się od siebie różnią.

- Pobudka, szybka toaleta, śniadanie robione na kolanie i trzeba ruszać w drogę. Gdy docieramy na nocleg cieszymy się, bo mamy za sobą kolejne przebyte kilometry i świadomość, że jesteśmy bliżej Jasnej Góry - a to cel naszego pielgrzymowania - opowiadają pątnicy z grupy numer 18 z Kozienic.
Paweł Salach idzie w jednej z grup pierwszej radomskiej kolumny.

- Męczący jest upał. Środa i czwartek były na prawdę trudne. Codziennie zarówno księża jak i służby porządkowe przypominają o nakryciu głowy i piciu wody - mówi pielgrzym.

Pełne ręce pracy mają służby medyczne. Zdarzają się zasłabnięcia, odparzenia a także odciski na stopach.

-Jeśli zostaną niefachowo opatrzone mogą pękać powodując bolesne, utrudniające poruszanie rany - apelują przedstawiciele służb medycznych. O tym, że w tym roku trud pielgrzymowania jest duży ze względu na upał dobrze wie pan Janusz, ze służb medycznych drugiej radomskiej kolumny pielgrzymkowej.

- Pątnicy są dzielni, nawet w chwilach kryzysowych, gdy pojawiają się bąble na nogach, boli kręgosłup nie tracą pogody ducha - mówi nasz rozmówca.

Trasa pielgrzymki liczy 200 kilometrów. Najkrótszy etap radomskie kolumny już mają za sobą (16 kilometrów), zaś najdłuższy 31.

- Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia w Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników tegorocznej pielgrzymki. Tego dnia wszyscy pątnicy diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę, tam pokłonimy się przed obrazem naszej Matki, a następnie weźmiemy udział w Mszy Świętej - mówi ksiądz Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie