Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymowali i fotografowali, czyli wystawa księży w "Łaźni" (zdjęcia)

Barbara Koś
Wystawa jest zapisem naszej drogi. Zapraszamy do obejrzenia – mówią księża Ireneusz Lewandowski – z lewej i Paweł Stefański.
Wystawa jest zapisem naszej drogi. Zapraszamy do obejrzenia – mówią księża Ireneusz Lewandowski – z lewej i Paweł Stefański. Barbara Koś
Na wernisaż wystawy "Do Composteli… i dalej. Pielgrzymie, kto Cię wzywa? " zaprosili w piątek do "Łaźni" przy ulicy Żeromskiego 56 dwaj księża: Paweł Stefański i Ireneusz Lewandowski.
O drodze świętego Jakuba mówił ksiądz Dariusz Skrok
O drodze świętego Jakuba mówił ksiądz Dariusz Skrok Barbara Koś

O drodze świętego Jakuba mówił ksiądz Dariusz Skrok
(fot. Barbara Koś)

Ksiądz Paweł Stefański, pracownik archiwum radomskiej Kurii Diecezjalnej, wielki miłośnik teatru oraz ksiądz Ireneusz Lewandowski, z naszej diecezji, pracujący w austriackiej diecezji Graz, pielgrzymowali do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela w latach 2008-2010.

Jak przypomniał ksiądz Dariusz Skrok dyrektor Instytutu Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, istniejąca od ponad tysiąca lat Droga Świętego Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy.

Według legendy ciało świętego Jakuba, jednego z apostołów Chrystusa, przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii oznaczony jest muszlą świętego Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów oraz żółtymi strzałkami.

Takie strzałki widnieją też pomiędzy prezentowanymi zdjęciami, aby oglądający wystawę szli w prawidłowym kierunku. Dlatego widzimy kolejno nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także schroniska dla pielgrzymów prowadzone przez parafie, stowarzyszenia, schroniska młodzieżowe czy też przez osoby prywatne. Oglądamy też pielgrzymi szlak prowadzący wśród pustych pól i głazów.

Uzupełnieniem wystawy są plecaki obu pątników, na których pielgrzymujący umieszczają muszlę jakubową.

Obaj księża są osobami nader skromnymi, nie wysuwającymi na plan pierwszy swojej osoby. Dlatego na zachętę księdza Dariusza Skroka aby opowiedzieli coś o swojej wyprawie rzekli krótko - zapraszamy do zwiedzania…

Możemy posłużyć się tylko wprowadzeniem do wystawy, w którym napisali: Pielgrzymka to coś więcej niż sport, dużo więcej niż przygoda, dużo więcej niż wycieczka turystyczna, dużo więcej niż trasa poprzez imponujące zabytki kultury. Nie negując specyficznego znaczenia wymienionych powodów wyruszenia w drogę, trzeba podkreślić, że pielgrzymka ma duszę ludzką i chrześcijańską. Wystawa jest zapisem tej drogi.
.

Wraz z księżmi wędrujemy sami do Compostelli
Wraz z księżmi wędrujemy sami do Compostelli Barbara Koś

Wraz z księżmi wędrujemy sami do Compostelli
(fot. Barbara Koś)

Pielgrzymowali i fotografowali, czyli wystawa księży w
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Pielgrzymowali i fotografowali, czyli wystawa księży w
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Ksiądz Sławomir Fundowicz z zainteresowaniem oglądał  plecaki obu pątników, na których tak jak wszyscy pielgrzymi  umieścili muszlę jakubową.
Ksiądz Sławomir Fundowicz z zainteresowaniem oglądał plecaki obu pątników, na których tak jak wszyscy pielgrzymi umieścili muszlę jakubową.
Barbara Koś

Ksiądz Sławomir Fundowicz z zainteresowaniem oglądał plecaki obu pątników, na których tak jak wszyscy pielgrzymi umieścili muszlę jakubową.

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie