Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzwonek zabrzmi dziś w całym regionie. Naukę rozpoczyna kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży. Czy czekają na nich niespodzianki?

Marcin WALASIK [email protected] Współpraca: /Sok/
- Nowy rok szkolny rozpoczniemy w zupełnie innych warunkach – cieszy się Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu.
- Nowy rok szkolny rozpoczniemy w zupełnie innych warunkach – cieszy się Robert Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Fot. Łukasz Wójcik
Nadszedł koniec wakacyjnej laby. Uczniowie wracają do nauki, a nauczyciele do intensywnej pracy. W rozpoczynającym się dziś nowym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji nie przewidziało jednak większych zmian.

Dzięki remontom i budowom nowych obiektów, na pewno poprawią się warunki pracy w niektórych z miejskich szkół. Najbardziej odczują to pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych, którzy dostali do dyspozycji nowoczesny oraz profesjonalnie przystosowany do swoich potrzeb budynek przy ulicy 25 Czerwca.

DWIE GODZINY DODATKOWO

Zgodnie z wymogami ministerstwa, nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów mają też pracować społecznie: tygodniowo dwie godziny. To o godzinę więcej niż dotychczas.

- Czas ten muszą przeznaczyć na zajęcia zwiększające szanse edukacyjne, czyli na pracę zarówno ze zdolnymi uczniami, jak i tymi, którzy mają trudności w nauce - informuje Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia do spraw oświaty.

ZAŁOŻENIA DOBRE, ALE PRAKTYKA?

Podstawówki i gimnazja mogą przeznaczyć te godziny na przykład na wzbogacenie oferty świetlic szkolnych. Decyzja o tym, jakie zajęcia będą odbywały się w szkole, należy już do jej dyrektora. Dodatkowych dwóch godzin nie można jedynie przeznaczyć na zajęcia obowiązkowe, doraźne zastępstwa lub nauczanie indywidualne.

- Założenia są dobre, jednak w praktyce może być z tym różnie. Uczniowie, którzy mają spore zaległości w nauce, zazwyczaj niechętnie uczęszczają na dodatkowe zajęcia i nie współpracują z nauczycielem. Inne jest natomiast podejście zdolnych uczniów - zauważa Tomasz Gogacz, dyrektor Publicznego Gimnazjum numer 13 imienia Noblistów Polskich w Radomiu.

DYREKTOR ZADECYDUJE O WOLNYM

O tym, kiedy będą dni wolne od zajęć lekcyjnych, zadecyduje teraz dyrektor szkoły. Według założeń Ministerstwa Edukacji, przed ich ogłoszeniem, mają konsultować się jedynie z rodzicami i samorządem uczniowskim.

Do sześciu dodatkowych dni wolnych mogą wykorzystać podstawówki i zawodówki, do ośmiu dni - gimnazja, a do dziesięciu - licea i technika. Ministerstwo sugeruje, że dni wolne powinny być przeznaczone na sprawdziany i egzaminy państwowe. Bez lekcji mogą być też święta państwowe czy religijne, które nie są ustawowo wolne od nauki i pracy. Dodatkowe dni wolne nie będą jednak "za darmo". W zamian za to ministerstwo chce wydłużyć rok szkolny. Będzie się on kończyć w ostatni piątek czerwca, a nie w piątek po Bożym Ciele, jak było dotychczas.
JAK WYGLĄDA ROK SZKOLNY

Według przedstawionego rozporządzenia ministra oświaty, rok szkolny rozpocznie się 1 września 2010 roku, a zakończy 31 sierpnia 2011 roku, choć sama nauka potrwa do 22 czerwca 2011 roku. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2010 roku. Do tego doliczyć należy jeszcze wolny Nowy Rok oraz 2 stycznia, bo będzie to niedziela. Wiosenna przerwa świąteczna, związana ze Świętami Wielkanocnymi będzie wszędzie taka sama i potrwa od 21 do 26 kwietnia 2011 roku.

KIEDY NA FERIE?

Ferie zimowe tradycyjnie już są wyznaczane w zależności od województwa. I tak od 17 do 30 stycznia 2011 roku wypoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Od 24 stycznia do 6 lutego 2011 roku na zimowiska mogą się wybierać dzieci i młodzież z: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 31 stycznia do 13 lutego 2011 roku to dwa tygodnie wolnego dla uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego. Jako ostatni, w dniach 14 - 27 lutego 2011 roku, na odpoczynek udadzą się uczący się w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim oraz zachodniopomorskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie