Piłkarskie MŚ kobiet - finałowe zwycięstwo Hiszpanii nad Anglią

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Reprezentacja Hiszpanii piłkarskimi mistrzynami świata 2023
Reprezentacja Hiszpanii piłkarskimi mistrzynami świata 2023 @FIFAcom/Twitter
Reprezentacja Hiszpanii w finale pokonała Anglię 1:0 i zdobyła w Sydney złoty medal piłkarskich mistrzostw świata kobiet. Bramkę na wagę zwycięstwa w 29 minucie strzeliła kapitan Hiszpanii Olga Carmona.

Mecz miał emocjonujący przebieg, zawodniczki obu zespołów zmarnowały kilka dogodnych okazji strzeleckich. W 70. minucie 33-letnia hiszpańska napastniczka Pachuki Jenifer Hermoso nie wykorzystała rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką przez Keiry Walsh we własnym polu karnym. Uderzenie Hiszpanki z 11 metrów obroniła Mary Earps.

Pierwsze mistrzostwo świata Hiszpanii

To pierwszy tytuł wywalczony przez Hiszpanię.

- Anglia miała świetną drużynę, ale zwycięstwo było nasze. Wiedziałyśmy, że damy radę, brak mi słów!

- mówiła po meczu szczęśliwa 23-letnia zawodniczka Rrealu Madryt Olga Carmona.

Przed meczem trochę więcej szans na wygraną dawano Angielkom. To aktualne mistrzynie Europy, zespół bardziej doświadczony od rywalek. A Hiszpanki - zdaniem mediów - nie były do turnieju najlepiej przygotowane, tym bardziej, że głośno było także o konflikcie trenera Jorge Vildy z niektórymi zawodniczkami.

Rewanż za ćwierćfinał mistrzostw Europy

Do tego oba zespołu spotkały się w 2022 roku w ćwierćfinale Euro. Wtedy triumfowały Angielki 2:1. Więcej szans dawano Angielkom także dlatego, że w finałach mistrzostw świata grają praktycznie "od zawsze", gdy Hiszpanki awans wywalczyły dopiero trzeci raz w historii.

Pierwsze 20 minut meczu nie zapowiadało dużych emocji, obie drużyny "badały" rywalki. Lauren Hemp dwa razy trafiła w poprzeczkę, a dla Hiszpanii świetną okazję strzelecką zmarnowała Alba Maria Redondo. Sytuacja uległa zmianie po bramce zdobytej przez Carmonę w 29. minucie po błędzie angielskiej defensywy. Angielki straciły piłkę w środku pola, przejęła ją Mariona Caldentey, która podała do Carmony, a ta, grająca na co dzień w madryckim Realu, celnie uderzyła lewą nogą tuż przy słupku.

„Zwycięski gol przeciwko Szwecji w półfinale. Gol otwarcia przeciwko Anglii w finale. Kapitan Olga Carmona ponownie napędza Hiszpanię” – odnotował Bleacher Report Football:

Brytyjki zaczęły atakować, ale popełniały sporo błędów. Hiszpanki także nie skupiły się na "murowaniu" bramki, mecz był szybki, choć obie drużyny grały jednak mało skutecznie.

Trzynaście minut dodatkowego czasu gry

Po przerwie sytuacja nie uległa zmianie, akcje ofensywne co chwila przenosiły się z jednej połowy boiska na drugą. Jednak żadna bramka już nie padła, choć emocje trwały o 13 minut dłużej, gdyż o tyle czasu została przedłużona druga połowa.

- Było bardzo trudno to osiągnąć, ale udało się. Pokazaliśmy, że umiemy grać, że umiemy cierpieć, wierzyliśmy w to i jesteśmy mistrzami świata. Jestem bardzo dumny tej drużyny. Teraz będziemy świętować i nie wiem, kiedy to się zakończy

- przyznał trener Hiszpanii Jorge Vilda.(PAP)

Hiszpanki celebrują zdobycie zwycięskiej bramki przez kapitan Olgę Carmonę
Hiszpanki celebrują zdobycie zwycięskiej bramki przez kapitan Olgę Carmonę @FIFAcom/Twitter