Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pionierska operacja zielonym laserem

Janusz PETZ [email protected]
Na Oddziale Urologii szpitala miejskiego w Radomiu będą dziś przeprowadzane operacje za pomocą ultranowoczesnych metod
Stanisław Gruszecki, ordynator oddziału urologii szpitala miejskiego w Radomiu pierwszą operację nową metodą przeprowadzi wraz z profesorem Henrykiem
Stanisław Gruszecki, ordynator oddziału urologii szpitala miejskiego w Radomiu pierwszą operację nową metodą przeprowadzi wraz z profesorem Henrykiem Zielińskim z Warszawy, a drugą z profesorem Markiem Lipińskim z Łodzi. Fot. Janusz Petz

Stanisław Gruszecki, ordynator oddziału urologii szpitala miejskiego w Radomiu pierwszą operację nową metodą przeprowadzi wraz z profesorem Henrykiem Zielińskim z Warszawy, a drugą z profesorem Markiem Lipińskim z Łodzi.
(fot. Fot. Janusz Petz)

Na dziś zaplanowano aż trzy operacje. Wszystkie odbędą się z pomocą nowoczesnej aparatury w jaką wyposażono niedawno Oddział Urologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

- Niewiele ośrodków w Polsce ma amerykański laser Greenlight. Są to szpitale akademickie, ale też nie wszystkie. Można go spotkać też w kilku lecznicach prywatnych. To jest 12 -14 urządzeń w całym kraju, nie więcej. Teraz również my dołączyliśmy do tego grona - cieszy się Stanisław Gruszecki, ordynator Oddziału Urologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

PO DWÓCH GODZINACH DO DOMU

"Zielony laser" będzie wykorzystywany do operacji prostaty.

- Będziemy przeprowadzali zabiegi polegające na fotoselektywnej waporyzacji stercza. Prostszym językiem mówiąc, polega to na odparowaniu prostaty. Standardowe metody stosowane obecnie polegają na chirurgicznym usunięciu tkanek - wyjaśnia doktor Gruszecki.

Nową metodę można stosować tylko przy łagodnych formach choroby. Nie ma na przykład mowy, aby zadziałała w schorzeniach nowotworowych. Będzie ona też stosowana przede wszystkim w odniesieniu do pacjentów, gdzie nie można stosować operacji "obciążających", połączonych z krwawieniem. "Zielony laser" jest praktycznie bezkrwawy, a pacjent pozostaje w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Po wykonaniu zabiegu i wybudzeniu może opuścić szpital już po 2-3 godzinach, a ingerencja w organizm jest minimalna.

Ile koszuje operacja i kiedy będą operowani kolejni pacjenci? Więcej na ten temat w poniedziałkowym Echu Dnia

Wkrótce na naszym portalu galeria zdjęć oraz film z tego wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie