Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pionki kontra białaczka. Pomóż Elizie i innym chorym! I ty możesz zostać dawcą szpiku!

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Eliza z Pionek potrzebuje przeszczepu szpiku od osoby niespokrewnionej.
Eliza z Pionek potrzebuje przeszczepu szpiku od osoby niespokrewnionej. Udostępnione przez organizatorów akcji
Fundacja DKMS po raz kolejny organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Pionek. Mieszkańcy mogą pomóc Elizie i innym chorym na białaczkę.

Tym razem akcja prowadzona jest w nowych warunkach, ponieważ ze względu na Covid-19 większość działań przenosi się do Internetu. Mieszkańcy Pionek wielokrotnie okazali solidarność z osobami chorymi na nowotwory krwi, tłumnie rejestrując się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Dotychczas w Pionkach zarejestrowało się 1606 potencjalnych dawców. Wśród nich jest już sześć osób, które oddały cząstkę siebie, aby podarować szansę na życie potrzebującym pacjentom.

- Mieszkańcy Pionek wielokrotnie pokazali, że są gotowi wspierać osoby chore na nowotwory krwi – mówi Kamil Stachowicz, koordynator do spraw rekrutacji dawców. – W tym roku znowu wracamy. Tym razem bohaterem akcji jest 26-letnia Eliza, mama małej Zosi, to właśnie dla niej i męża Eliza dzielnie walczy z chorobą.

Historia Elizy

"Mam na imię Eliza i mam 26 lat. Wraz z mężem Marcinem i córeczką Zosią mieszkamy w Pionkach - pisze chora kobieta. - "W maju 2018 nastał ten piękny dzień i wraz z mężem wzięliśmy ślub. Niestety niespełna miesiąc później padła diagnoza, która była dla mnie ogromnym szokiem – chłoniak Hodgkina. Moje codzienne życie zmieniło się w regularne wizyty w szpitalu i już teraz wiem, że będę potrzebowała przeszczepienia szpiku od osoby niespokrewnionej.

Moja rodzina jest dla mnie ogromnym wsparciem i siłą do walki. Pomiędzy wizytami spełniam się jako mama ślicznej Zosi, wokół której kręci się całe nasze życie. Wolny czas spędzam chodząc na basen, jeżdżąc rowerem, a moją pasją jest pieczenie ciast. Moim największym marzeniem jest zamieszkanie w domu z ogródkiem, pokazanie córce miejsc, których sama jeszcze nie zwiedziłam oraz przekazanie jej wiedzy jaką posiadam. Jednak priorytety na chwilę się zmieniły. Teraz wiem, że najważniejsze jest zdrowie i życie moje, i moich najbliższych.

Diagnoza wyrwała mnie z codzienności, nagle szpital stał się moim drugim domem. Pragnę żyć dla mojego męża i córeczki. Widzieć jak dorasta, idzie do szkoły, pomagać jej w lekcjach… takie proste czynności, a tak dla mnie teraz ważne. Dlatego apeluję, jeśli nie jesteś obojętny pomóż mi proszę zwyciężyć z chorobą. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku, daj szansę mi i Innym Pacjentom na nowe życie!"

Metody pobrania materiału do przeszczepu

Są dwie metody pobierania materiału genetycznego do przeszczepnienia: pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, co stanowi 85 procent wszystkich pobrań; oraz pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - 15 procent wszystkich pobrań.

Jak zarejestrować się jako dawca?

Rejestracja jest bardzo prosta, wystarczy kliknąć w link: https://www.dkms.pl/pl/pomoz-elizie-i-innym i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Gdy pakiet przyjdzie pocztą, należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną. Ważne, aby była to świadoma decyzja.

Ponadto każdy, kto chce się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku ma możliwość zamówienia tak zwanego ”Zestawu na 5!” zawierającego 10 pakietów rejestracyjnych, który umożliwia zarejestrowanie znajomych i rodziny. Wystarczy tylko wysłać mail na adres [email protected] z dopiskiem „Pomóż Elizie i Innym!”, w treści maila wpisując imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy. W ciągu dwóch dni roboczych skontaktuje się koordynator, który opowie o szczegółach. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku w bazach, tym więcej szans na życie dla pacjentów takich jak Eliza.

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują pomocy!

Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,67 milionów osób (dane za czerwiec 2020), spośród których 8 100 osób oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie