Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Piasta zdobył tytuł Człowieka Roku 2018 w powiecie przysuskim. Tworzy filmy i kulturę

ws
Piotr Piasta, Człowiek Roku 2018 w powiecie przysuskim. Jest twórcą filmów dokumentalnych i animatorem kultury.
Piotr Piasta, Człowiek Roku 2018 w powiecie przysuskim. Jest twórcą filmów dokumentalnych i animatorem kultury. Fot. archiwum prywatne
W ubiegły piątek w Radomiu odbył się finał konkursu Człowiek Roku 2018, zorganizowanego przez redakcję „Echa Dnia”. Głosami czytelników, laureatem nagrody w powiecie przysuskim został Piotr Piasta artysta wizualny, niezależny twórca filmów dokumentalnych i animator kultury.

Piotr Piasta, urodził się w 1981 roku we wsi Brudnów, w gminie Wieniawa, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jest artystą wizualnym, niezależnym twórcą filmów dokumentalnych i animatorem kultury. W swoich realizacjach porusza tematykę historii, czasu i pamięci, które często rozpatruje w kontekście życia wsi. Ma na swoim koncie liczne działania angażujące małe społeczności, z którymi realizuje projekty filmowe, warsztaty i wystawy.

Filmy o historii i tradycji regionu

Pan Piotr jest współautorem filmu dokumentalnego o wspomnieniach z okresu drugiej wojny światowej „Tak Było”, zrealizowanym wraz z Martą Stysiak w 2009 roku. Trzy lata później wyreżyserował film o zanikającej kulturze gminy Wieniawa „Pieśni. Wiersze. Rytuały”. Od 2014 roku artysta nagrywa serię filmów z osobami starszymi pod tytułem „Przedmiot Ostatni”.

W 2015 roku podczas półrocznego pobytu na rezydencji artystycznej w Wielkiej Brytanii, prowadzonej przez Berwick Visual Arts, we współpracy z Centrum Ekonomii Wiejskiej, na uniwersytecie w Newcastle, zrealizował serię filmów wideo pod tytułem „The Realm of Forgotten Existence”, która traktuje o roli osób starszych we współczesnym świecie. W 2016 roku powstała praca wideo „Nabożeństwa Majowe do Najświętszej Maryi Dziewicy”.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Pan Piotr pokazuje swoje filmy w Polsce, jak również w Anglii, Niemczech, Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, czy Meksyku. W 2018 roku artysta został doceniony za twórcze działania w subregionie radomskim nagrodą Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej.

Indywidualnie, ale nie samotnie

- Zawsze pracowałem indywidualnie jako wolny strzelec i nigdy nie byłem związany z żadną organizacją na stałe. Miałem przez to dużo wolności i różnorodności w podejmowaniu działań. Natomiast chętnie współpracuję z ludźmi i instytucjami podczas realizacji projektów. Z naszego terenu, z powiatu przysuskiego są to takie instytucje jak choćby Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie z panią dyrektor Alicją Ślifirczyk, z którą to realizowaliśmy między innymi film „Pieśni. Wiersze. Rytuały”. Podczas realizacji spotykaliśmy się głównie z najstarszymi mieszkańcami ze wsi: Plec, Kłudno, Kochanów, Jabłonica, Ryków i Koryciska - mówi pan Piotr.

Docenić starsze pokolenie

- Mieszkańcy gminy Wieniawa dzielili się z nami swoimi opowieściami, swoją wiedzą o dawnej wsi. Śpiewali, recytowali, prezentowali kulturę swojego obszaru. Moim celem było docenienie najstarszych mieszkańców. Pokazanie w filmie ich potencjału i zaprezentowanie ich wiedzy, talentu. Chciałem również zwrócić uwagę odbiorców na najstarszych ludzi, którzy często spychani są na margines życia społecznego - dodaje artysta.

Jak mówi pan Piotr bohaterowie filmu mięli dużo radości z udziału w nim. W trakcie realizacji przygotowywali się do nagrań. Wyczekiwali autorów filmu. - Byli bardzo szczodrzy i gościnni. Częstowali nas racuchami, pierogami, herbatą. Cieszyli się z prostych gestów. Na przykład z tego, że pan wójt gminy uścisnął im dłoń po pokazie i pogratulował - mówi Piotr Piasta.

Lokalne szkoły również były zaangażowane w działania artysty, na przykład w multimedialne warsztaty międzypokoleniowe „Zderzenie Pokoleń”. Warsztaty realizowane były w ramach szerszego projektu, który przygotował Arkadiusz Ostrowski ze stowarzyszenia „Razem dla Radomki” na terenie trzech gmin: Wieniawy, Jedlińska i Przytyka. - Podczas warsztatów młodzi byli przewodnikami po świecie filmu i fotografii, a seniorzy dzielili się swoją wiedzą o historii, kulturze i tradycji - mówi Piotr Piasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie