Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Kaczyńskich w Radomiu? Na pewno nie przed urzędem. Są jednak inne ciekawe propozycje

Barbara Koś
Komisja Kultury Rady Miejskiej wnioskuje o upamiętnienie 96 ofiar katastrofy smoleńskiej poprzez tablicę wmurowaną w gmach Urzędu Miejskiego .
Komisja Kultury Rady Miejskiej wnioskuje o upamiętnienie 96 ofiar katastrofy smoleńskiej poprzez tablicę wmurowaną w gmach Urzędu Miejskiego . Barbara Koś
- Na razie uczcijmy wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej- wnioskuje Komisja Kultury Rady Miejskiej.

Tablica na gmachu Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 53 upamiętni wszystkie 96 ofiary katastrofy smoleńskiej. A czy w Radomiu będzie plac imienia Marii i Lecha Kaczyńskich? Nie wiadomo. A czy Lech Kaczyński zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Radomia?...

Zapowiadana wcześniej dyskusja nad propozycją nadania imienia Marii i Lecha Kaczyńskich placowi przez Urzędem Miejskim przy ulicy Żeromskiego 53 nie była punktem środowego posiedzenia Komisji Kultury Rady Miejskiej.

Jak stwierdził przewodniczący Komisji, Jakub Kowalski (PIS), do komisji nie wpłynął dotąd żaden oficjalny wniosek w tej sprawie.

Wpłynął natomiast wniosek Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich, aby zmarłemu prezydentowi, Lechowi Kaczyńskiemu, nadać tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia.

- Wniosek złożono 12 kwietnia 2010 roku - mówił Jakub Kowalski, zaznaczając, że komisja wówczas nie zajęła się tą sprawą.

Pod wnioskiem podpisany jest Artur Belowski i Sławomir Adamiec, obecnie radny PiS.

Nadanie honorowego obywatelstwa Lechowi Kaczyńskiemu to, zdaniem autorów wniosku, nie tylko spłacenia długu pokoleniu AK. Uczczenie pamięci Lecha Kaczyńskiego to uczczenie pamięci człowieka, który złożył życie w ofierze dla Polski.

- Podtrzymuję wniosek - mówił Sławomir Adamiec. - Prezydent Lech Kaczyński budował Polskę sprawiedliwą. Pochylał się nad każdym obywatelem tego kraju. Pan profesor Lech Kaczyński jest ucieleśnieniem pokolenia Armii Krajowej walczącego o wolną Polskę. W Radomiu był raz, krótko, bo na dłuższy pobyt nie pozwoliła choroba mamy. Nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela naszego miasta to uhonorowanie wszystkich ofiar katastrofy - stwierdził radny Adamiec.

Zaoponowali przewodniczący Jakub Kowalski i Piotr Kotwicki( PiS), ale tylko z racji formalnych.

- Regulamin dotyczący nadawania honorowego obywatelstwa nie precyzuje, czy można kogoś uhonorować pośmiertnie - mówił Jakub Kowalski. - Proponuję więc, aby na wspólnym posiedzeniu wraz z Komisją Regulaminową opracować zmiany w regulaminie. I dopiero po ich przyjęciu wrócić do wszystkich propozycji, jakie do tej pory wpłynęły - mówił Kowalski.

- Nie wyobrażam sobie, by przeciwko nadaniu honorowego obywatelstwa komukolwiek glosowała chociaż jedna osoba - podkreślał Bohdan Karaś (SLD) przypominając, że Komisji Kultury w poprzedniej kadencji udało się porozumieć "miedzy podziałami" i być daleko od polityki.

-Lecz nie wdawajmy się w oceny poszczególnych osób, które zginęły w katastrofie - kontynuował radny Karaś. - Uważam też, że obecnie nie jest właściwy czas do podejmowania jakichkolwiek decyzji z uwagi na zbliżające się wybory. Wnioskuję wiec o upamiętnienie wszystkich ofiar katastrofy a indywidualne upamiętnianie odłożyć na czas po wyborach.

Komisja jednogłośnie przegłosowała wniosek, by ofiary katastrofy smoleńskiej uczcić wmurowaniem tablicy w gmachu Urzędu Miejskiego.

Do Komisji wpłynęło też kilka wniosków radomian, by zmienić nazwy ulic i nazwać je imionami tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Jacek Olasek proponuje, by parę prezydencką uczcić nazwaniem placu dworcowego Placem Lecha i Marii Kaczyńskich, a jedną z ulic w centrum, na przykład Wałową - nazwać imieniem Anny Walentynowicz.

Ireneusz Walczak złożył wniosek, by imieniem Lecha Kaczyńskiego nazwać ulicę Betonową. Pozostaje jednak pobliska ulica Mechaniczna, którą, zadaniem wnioskodawcy, należałoby przemianować na ulicę Marii Kaczyńskiej.

O nazwanie w Radomiu którejś z ulic imieniem Lecha Kaczyńskiego wnioskuje też Barbara Kucharska.

Komisja uznała, że propozycje nowych nazw ulic zostaną dołączone do "Banku ulic", którym dysponuje. Rozpatrywaniem wniosków zajmie się więc w późniejszym terminie.

- Powinniśmy bowiem wypracować jakąś hierarchię, bo do tej pory robione to było raczej po omacku - podsumował Jakub Kowalski uważając, że ustalona hierarchia propozycji patronów według jasnych kryteriów ułatwi pracę i pozbawi emocji towarzyszących zmianie nazw ulic.

Komisja Kultury skierowała wniosek do prezydenta Radomia o upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej poprzez wmurowanie na ścianie gmachu Urzędu Miejskiego przy ulicy Żeromskiego 53 tablicy ku czci wszystkich 96 ofiar.

Jej treść będzie dyskutowana na kolejnym posiedzeniu Komisji.

Komisja Kultury zwróci się także do Komisji Regulaminowej o sprecyzowanie zapisów przyznawania tytułu honorowego obywatela Radomia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie