MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plakaty Rafała Olbińskiego w Łaźni w Radomiu. Wystawa z udziałem artysty

Barbara Koś
Barbara Koś
Wspaniały plakat do opery "Salome" Richarda Straussa.
Wspaniały plakat do opery "Salome" Richarda Straussa. Barbara Koś
Wystawę plakatu i ilustracji Rafała Olbińskiego „Opera i nie tylko” otwarto w piątek w Galerii Łaźnia przy ulicy Traugutta 31/33. Wernisaż obfitował w wiele atrakcji.

Już na dole witał wchodzących koncert. Na górze zaś zgromadziło się wielu znanych gości- wśród nich radca do spraw prasy i kultury Ambasady Amerykańskiej w Warszawie, Christopher Midura, wiceprezydent Karol Semik, dyrektor miejskiej kultury Sebastian Równy a także Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce, która wypożyczyła prace Rafała Olbińskiego.

Gości powitała Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni przekazując głos i Karolinie Adamczyk, szefowej American Corner.
–Za chwilę spotkamy się z artystą, tylko trzymajcie państwo kciuki aby nie nawaliła technika – zapowiedziała Karolina Adamczyk.

Nie nawaliła i za chwilę połączono się z Rafałem Olbińskim poprzez skype’a. Mistrz mieszkający od ponad 30 lat w Nowym Jorku pozdrowił Radom.

- Mieszkałem 17 lat w Kielcach, ale jakoś nie trafiłem do Radomia – usprawiedliwił się artysta. -Tym bardziej serdecznie witam wszystkich gości.

Rafał Olbiński przypomniał krótko swój życiorys: 17 lat w Kielcach, 16 w Paryżu i 33 lata w Nowym Jorku. Potem mówił o swojej twórczości, dziękując na zorganizowane wystawy.

A o tym, że jest to twórczość niesamowita, mogli przekonać się na własne oczy uczestnicy wernisażu. Główną część radomskiej ekspozycji stanowią plakaty zaprojektowane przez Olbińskiego do znanych oper, wystawianych na amerykańskich scenach.

Jakież zachwycające są plakaty do „Łucji z Lammermooru” Gaetano Donizettiego - z włosów kobiety wyrastaja dłonie, które kobieta splata na głowie gestem rozpaczy czy „Aidy” Giuseppe Verdiego.

Szczytem maestrii są plakaty do „Salome” Richarda Straussa, „Zygfryda” Ryszarda Wagnera, „Don Giovanniego” Mozarta i jeszcze wielu innych oper.

Towarzyszyły operom w New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco i Philadelphia Opera, były nagradzane i ukazywały się m.in. na łamach czasopism takich jak: Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker.

Równie frapujące są plakaty do sztuk teatralnych i ilustracje do dzieł literackich.

Rafał Olbiński to polski grafik, malarz i twórca plakatów, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły plakatu. Jego prace są eksponowane w prestiżowych galeriach i muzeach. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Do połowy lat 90. zgromadził około 100 nagród.

Wystawa czynna do 15 kwietnia zainaugurowała nowy cykl spotkań w Łaźni: „Z Ameryką na ty”. Cykl wypełnią ciekawe tematy i nietuzinkowe osobowości związane z USA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie