MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płodowy Zespół Alkoholowy u dzieci coraz częściej widoczny. Caritas zorganizowała szkolenie dla rodzin

/wit/
O szkoleniu z zakresu Płodowego Zespołu Alkoholowego podczas konferencji prasowej w radomskiej Caritas mówił Tomasz Łukomski, psycholog z Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego.
O szkoleniu z zakresu Płodowego Zespołu Alkoholowego podczas konferencji prasowej w radomskiej Caritas mówił Tomasz Łukomski, psycholog z Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego. Łukasz Wójcik
Płodowy Zespół Alkoholowy jest chorobą nieuleczalną. Pijąca ciężarna naraża swoje dziecko na zaburzenia neurologiczne, somatyczne i wady wrodzone. By poszerzyć wiedzę na temat FAS, w Caritas Diecezji Radomskiej zorganizowano szkolenie dla rodziców adopcyjnych, rodzin zastępczych i kandydatów na rodziców adopcyjnych.

FAS

FAS

FAS jest jednostką chorobową powstającą na skutek ekspozycji dziecka w okresie prenatalnym na działanie alkoholu. Płodowy Zespół Alkoholowy jest chorobą nieuleczalną. Pierwsze odkrycia na temat zespołu datuje się na rok 1968. Paul Leomoine opisał związek pomiędzy spożywaniem przez matki alkoholu a zaburzeniami u urodzonych niemowląt. Poddanie płodu dziecka działaniu alkoholu może w swojej najcięższej formie doprowadzić do powstania wad wrodzonych, neurologicznych i somatycznych.

Głównym organizatorem był Katolicki Ośrodek Adopcyjny, działający przy Caritas. Warsztaty poprowadziła Teresa Jadczak-Szumiło, uznana w Polsce i świecie specjalistka, ekspert PARPA do spraw Socjoterapii i FAS, na stałe współpracująca z amerykańskim konsorcjum do spraw badań nad Alkoholowym Zespołem Płodowym.

- Adresatem szkolenia byli rodzice adopcyjni, rodzice pełniący funkcję rodziców zastępczych oraz kandydaci na rodziców adopcyjnych współpracujący z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjnym, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej - zaznaczył podczas konferencji prasowej w radomskiej Caritas Tomasz Łukomski, psycholog z Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, jednak forma warsztatowa wymagała od organizatorów zaproszenia ograniczonej liczby uczestników - 43 osób.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat etiologii, epidemiologii czy specyficznych trudności w funkcjonowaniu dzieci z FAS. Zapoznali się także z nowymi kierunkami badań w dziedzinie neurologii dziecięcej oraz specyfiką trudności w zakresie diagnostyki zespołu.
Dyskusja, która wywiązała się w trakcie warsztatów, jak zaznaczył Tomasz Łukomski to znak, że potrzeba dostępu do szeroko zakrojonej diagnostyki i terapii dzieci.

Poszerzenie wiedzy na temat FAS pozwala rodzicom wychowującym pociechy dotknięte tą chorobą na uzupełnienie informacji, lepsze zrozumienie tego, co przeżywa ich dziecko.

Obecnie rozpoczyna się program badań przesiewowych mający na celu ustalenie realnej częstości występowania FAS w Polsce.

- Celem Katolickiego Ośrodka Adopcyjnego przy Caritas Diecezji Radomskiej jest poszerzanie zakresu wiedzy na temat trudności, jakie mogą dotykać dzieci i ich rodziców. Szczególnie istotne jest to w sytuacji rodzin adopcyjnych. Wiele dzieci bowiem przeznaczonych do przysposobienia, znajdujących się w opiece instytucjonalnej, obciążonych jest skutkami nadużywania alkoholu przez ich biologiczne matki; zarówno w okresie ciąży jak i wczesnego dzieciństwa - podkreślił Łukomski.

Warsztaty sfinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie