MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plusy w nagrodę, minusy za karę. Kto w mijającym roku zasłużył na pochwałę, a kto na naganę?

Redakcja
Oni dostali superplusy: Jakub Kluziński (od lewej), Artur Gadowski. Zbigniew Rybka.
Oni dostali superplusy: Jakub Kluziński (od lewej), Artur Gadowski. Zbigniew Rybka.
Zespół "Echa Dnia" ocenia ludzi ze świecznika. A może Ty masz swoich kandydatów?

SUPERMINUSY

SUPERMINUSY

MARSZAŁKIEWICZ IGOR
Zastępcy prezydenta Radomia, za nadzór nad sprawami drogowymi w mieście. Nie reagował na uwagi kierowców, mieszkańców co do oddanych lub prowadzonych inwestycji, dodajmy przedłużających się w nieskończoność. W rezultacie, w Radomiu jest wiele rozkopanych ulic, jest duży chaos komunikacyjny, a najgorsze, że inwestycje nie są oddawane zgodnie z terminem.

RZECZKOWSKI DARIUSZ
Wójtowi Jedlni - Letnisko za pozostawiający wiele znaków zapytania sposób prowadzenia batalii wyborczej. W kierowanym przez niego urzędzie dopisano do list wyborczych około 200 nowych wyborców, z czego połowę pomiędzy pierwszą i drugą turą głosowania. Wygrał dwoma głosami, sprawą zainteresowała się jednak prokuratura.

KUPIDURA TADEUSZ
Prezes i właściciel Klubu Sportowego Jadar Radom. Jedną decyzją pozbawił kibiców, siatkówki na najwyższym poziomie, sprzedając miejsce w PlusLidze AZS Politechnika Warszawska. Jadar przejął od Politechniki miejsce w niższej klasie rozgrywek. Nikt nie kwestionuje prawa prezesa do dysponowania prywatną własnością. Zastrzeżenia budzą jednak okoliczności (decyzja zapadła kilka dni po ostatnim meczu, w którym siatkarze zapewnili sobie utrzymaniu w ekstraklasie) i niezrozumiała argumentacja. Efektem tej decyzji są puste trybuny na meczach pierwszoligowego obecnie zespołu i brak zaufania kibiców do prezesa oraz klubu. Nadszarpniętą reputację będzie trudno odbudować.

Do "do tablicy" już tradycyjnie roku poprosiliśmy polityków, samorządowców, ludzi sportu, animatorów kultury, krótko mówiąc ludzi ze świecznika. Sprawdzian wypadł całkiem nieźle - łatwiej było nam znaleźć ludzi wartych pochwały niż nagany.

Jak zwykle, przyznaliśmy się po trzy superplusy i superminusy. Szczególnie wyróżniliśmy dyrektora teatru, radnego Jakuba Kluzińskiego i zespół IRA. Na drugim biegunie znaleźli się wiceprezydent Radomia Igor Marszałkiewicz, wójt Jedlni Letnisko Dariusz Rzeczkowski oraz prezes i właściciel Jadaru Radom Tadeusz Kupidura.

PLUSY

BEDNARCZYK PRZEMYSŁAW
Nauczyciel historii z liceum imienia Czachowskiego w Radomiu dostaje od nas plusa za niezłomne działania na rzecz propagowania wartości patriotycznych i przypominanie dziejów Polski. To on jest autorem najbardziej widowiskowych rekonstrukcji historycznych w regionie. Ich organizacja i rozmach sprawiają, że można je zaliczyć także do najlepszych w Polsce.

CHANIECKI ANDRZEJ
Byłemu już Komendantowi Miejskiemu Policji w Radomiu, który w grudniu zakończył swoją służbę i objął funkcję burmistrza Opatowa. W czasie sześciu lat kierowania radomską policją zdecydowanie ograniczył przestępczość, o czym świadczą nie tylko statystyki, ale też poczucie bezpieczeństwa. Rozboje przestały być codzienną normą, wyrwy torebek powszechnym zjawiskiem a do kradzieży samo-chodów dochodzi coraz rzadziej.

CHAŁUPKA JACEK I PELCHEN TOMASZ
Biegaczom z powiatu grójeckiego - za kolejną akcję związaną z pomocą choremu dziecku i przebiegnięcie Polski, tym razem od granicy z Czechami do granicy z Litwą. To oni, oraz brat Jacka Chałupki - Krzysztof, kilka lat temu zaczęli propagować akcję "Bieg przez Polskę". Dzięki niej pomagają chorym, kilkuletnim dzieciom.

GRZYB MAGDALENA
Kierującej Klubem Środowisk Twórczych "Łaźnia" za prezentowanie ambitnych wystaw plastycznych, między innymi w cyklu "Uczeń nauczycielem uczniów" z udziałem Jacka Waltosia i jego uczniów oraz za atrakcyjny festiwal jazzowy.

HAJDA ARTUR
Proboszczowi parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Białobrzegach, za ratowanie sakralnych pamiątek. Zadbał o pamiątkowy witraż znaleziony na skupie złomu, zajmuje się cennym obrazem znalezionym na strychu starej plebani. Obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem powstał najprawdopodobniej w XVI wieku. Trafi do renowacji, a później do kościoła w Białobrzegach.

JASTRZĘBIOWSKI LESZEK
Prezesowi Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, za działania mające na celu pokazywanie owoców pracy członków Towarzystwa. Służą temu comiesięczne wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Galerii Łaźni.

KACZOR ROBERT
Dyrektorowi Centrum Filmowego Helios w Radomiu. W tym roku w stworzonej w kinie galerii otwartych zostało kilka bardzo interesujących wystaw malarskich i fotograficznych, na których prezentowane są prace różnych artystów, w tym również dzieci znajdujących się pod opieką pedagogów ulicy.

KĘPA MARCIN
Pracownikowi Resursy Obywatelskiej, za wydanie napisanej wspólnie z Ziemowitem Szczerkiem tomu opowiadań "Paczka radomskich", ciepło przyjętej nie tylko przez rówieśników autorów. Książka nawiązuje do historii Radomia i postaci z nim związanych, ale także radomskich wspomnień autorów. Konsekwentne realizuje cykl "Klub Dobrego Filmu" nawiązującego do tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych i wyświetlającego ambitne filmy polskie i obce.

KRAWCZAK ZBIGNIEW
Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego imienia Piotra Skargi w Grójcu - za kierowanie szkołą, której uczniowie osiągają bardzo dobre wyniki, a przede wszystkim za umiejętność współpracy z młodzieżą i pozwalanie na rozwijanie ich pasji i zainteresowań. Za to między innymi uczniowie i ich rodzice obdarzyli go dużym zaufaniem i głosami co pozwoliło mu na zwycięstwo w plebiscycie "Belfer Roku 2009/2010".

ŁAGODZIŃSKI JANUSZ
Aktorowi Teatru Powszechnego, od tego roku na stale związanemu z radomską sceną. Zagrał wspaniale role Capulettiego w sztuce "Romeo i Julia" w reżyserii Katarzyny Deszcz i role Króla Ignacego w "Iwonie, księżniczce Burgunda" w reżyserii Szabo Mate, która przyniosła mu wyróżnienie podczas ostatniego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Prowadzi warsztaty dla młodzieży, zakończone spektaklem.

NATORSKA KLAUDIA
Miss Polonia Ziemi Radomskiej 2010 oraz Miss Mazowsza otrzymuje od nas plusa za sukcesy, jakie odniosła w tym roku. Ostatnie dwanaście miesięcy upłynęły jej na konkursach miss oraz dziesiątkach sesji fotograficznych i pokazów mody. Doskonale sobie z tym poradziła, a na dodatek zdała maturę i dostała się na wymarzone studia.

OSIŃSKI TADEUSZ
Staroście radomskiemu za skuteczne kierowanie starostwem powiatowym oraz rekordowe w historii powiatu inwestycje w wielu dziedzinach funkcjonowania samorządu powiatowego. W trakcie kadencji starosta zmagał się przez dłuższy czas z rzadką i wyczerpującą chorobą. Jednak mimo to sprawnie kierował podległą instytucją.

RYLSKI GRZEGORZ
Inicjatorowi i głównemu animatorowi Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Jasminum" w Grójcu - za olbrzymią pasję w rozwijaniu działalności DKF. Sprowadza ciekawe filmy, często hity, które dopiero co weszły do kin. Udaje mu się namawiać reżyserów filmów i znanych aktorów do uczestnictwa w spotkaniach z mieszkańcami Grójca.

SACZYWKO ROMAN
Przedsiębiorcy radomskiemu za wzorową i ekspresową realizację wielkiej radomskiej inwestycji - budowy Szkoły Muzycznej. Firma była wykonawcą inwestycji. Pomimo wyśrubowanych terminów i skomplikowanych problemów technicznych budowę zakończono przed czasem i bez usterek.

SIKORA LESZEK
Z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu za konsekwentne propagowanie kina artystycznego i dalekiego od komercji. Zainicjowane przez niego maratony filmowe cieszą się dużym powodzeniem, podobnie jak "Kino na trawie". Stałym punktem kalendarza imprez kulturalnych stal się też Zimowy Przegląd Filmowy "Koksownik"

ŚCIEGLIŃSKA AGNIESZA
Dyrektorce I Liceum Ogólnokształcącego w Radomiu za wprowadzanie wielu ciekawych pomysłów, w tym przede wszystkim elektronicznego dziennika, który całkowicie zastąpił tradycyjną, papierową książkę oraz stworzenie możliwości darmowego dostępu do bezprzewodowej sieci Internetu na terenie całej szkoły, z którego mogą korzystać wszyscy uczniowie. Ponadto słyną oni z aktywnego uczestnictwa w wolontariacie.

UCZNIOWIE
V Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Radomiu. Młodzież, w ciągu zaledwie trzech dni, w trakcie próbnych matur, zorganizowała akcję pomocy choremu na białaczkę Jakubowi Pastuszce, siatkarzowi drużyny juniorów Czarnych Radom, uczniowi "Traugutta". Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy, internetową transmisję i zadbano o odpowiednią oprawę spotkania.

WIERZBICKI MAREK
Kierując biurem edukacji publicznej w radomskiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej przygotował wraz ze swoim pracownikami kilka bardzo ciekawych wystaw, konferencji a także książek dokumentujących najnowszą historię naszego regionu i usuwających z niej "białe plamy". Praktycznie każda z tych inicjatyw staje się wydarzeniem.

WIKIŃSKI MAREK
Posłowi Sojuszu Lewicy Demokratycznej - za bardzo sprawne zorganizowanie kampanii wyborczej Grzegorza Napieralskiego. Po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło troje czołowych działaczy partii, nieoczekiwanie Marek Wikiński znalazł się w pierwszym szeregu polityków lewicowych. Według opinii komentatorów życia politycznego całkiem dobrze znalazł się w nowej roli i zbiera dość przychylne opinie za skuteczność w prowadzeniu różnych działań.

WYDRA SZYMON
Razem z zespołem Carpe Diem wydał czwartą w dorobku płytę "Powołanie". Od 18 lat koncertują w całym kraju, teraz za-grają na sylwestrowej imprezie w Warszawie. Szymon nie za-pomina też o działalności charytatywnej. Razem z artystami ZA-iKS-u nagrał utwór i teledysk "Anioły niebios". Dochód z piosen-ki zostanie przeznaczony dla podopiecznych fundacji "Mimo wszystko" Anny Dymnej. No i najważniejsze - gdzie tylko może, promuje Radom.

ŻÓŁTOWSKI MACIEJ
Dyrektorowi Radomskiej Orkiestry Kameralnej, za trzymanie wysokiego poziomu artystycznego koncertów muzycznych. W roku 2010 na scenie razem z orkiestrą wystąpili miedzy innymi flecista, Jan Jakub Bokun, skrzypek Vadim Brodski, mistrz jazzu, Jarosław Śmietana, oboista, Emmanuel Rey, pianista Bartłomiej Kominek. Płyta Radomskiej Orkiestry Kameralnej "Grażyna Bacewicz: Works for Chamber Orchestra, vol. I" została głosami międzynarodowego jury, nominowana do nagrody International Classical Music Awards 2011 (dawniej Midem Classical Awards). Jest to najbardziej prestiżowa nagroda światowego przemysłu fonograficznego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w marcu 2011 roku. To kolejna już nominacja płyty.

SUPERPLUSY

SUPERPLUSY

RYBKA ZBIGNIEW
Dyrektorowi Teatru Powszechnego, za konsekwentne umacnianie radomskiej sceny i wzbogacanie jej repertuaru. W tym w roku były takie przedstawienia jak "Wujaszek Wania" Antoniego Czechowa ze Zdzisławem Wardejnem i wystawiony z dużym rozmachem musical "Carmen Latina" oraz bardzo trudna "Iwona, księżniczka Burgunda" Gombrowiacza. Powstała Scena Fraszka, na której są i będą grane spektakle lalkowe dla dzieci. Fraszka ma stać się zalążkiem teatru dla dzieci.

IRA
Na festiwalu w Opolu radomski zespół z liderem Arturem Gadowskim zdobył we wrześniu dwie Superjedynki w kategorii płyta roku i zespół roku. IRA otrzymała również Superjedynkę Superjedynek za najlepszy występ wieczoru. Przeboje IRY wciąż królują w stacjach radiowych. Płyta "9" okazała się jedną z najlepszych w dorobku zespołu. IRA jest cały czas doskonałą wizytówką Radomia.

KLUZIŃSKI JAKUB
Radnemu radomskiemu za bezkompromisowe upominanie się o jawność funkcjonowania spółek miejskich. Radny ujawnił szczegóły finansowe spółki Rewitalizacja, został za to pozwany do sądu przez prezesa tej spółki, ale sprawę wygrał.

MINUSY

ADAMCZYK KRZYSZTOF
Wójt Chlewisk, za brak dostatecznego odwodnienia miejscowości. 16 maja wielka woda zalała kilkadziesiąt posesji, w czterech wdarła się do piwnic w Chlewiskach. - To już trzecia powódź w ciągu ostatnich 15 lat. Dlaczego przez te lata nie ma kanalizacji burzowej takiej, jak należy - krzyczeli poszkodowani. Jak twierdzą mieszkańcy problem leży w tym, że zakopane zostały dawne rowy odwadniające.

ALEKSANDRUK MICHAŁ
Piłkarzowi Klubu Sportowego Potworów. Jesienią po meczu w Radomiu z miejscowym Zamłyniem pokazał sędziemu goły tyłek.

CZACHOR KAZIMIERZ
Byłemu komendantowi Straży Miejskiej w Radomiu. Po odwołaniu go ze stanowiska zamiast skupić się na dochodzeniu swoich racji w sądzie urządził cały spektakl medialny, z udziałem radnych. Zapowiadał ujawnienie wstrząsających materiałów na temat nieprawidłowości władz Radomia, w rzeczywistości z dużej chmury spadł mały deszczyk.

CZYŻ MAREK
dyrektorowi Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu. Minusa przyznaliśmy za słabe panowanie i koordynację nad remontami dróg w Radomiu. Jego działania były bardzo krytycznie oceniane przez użytkowników dróg, którzy mają poważne zastrzeżenia do przedłużających się remontów prawie wszystkich ulic oraz zastosowanych rozwiązań projektowych i jakości wykonania inwestycji. Zastrzeżenia do oddawanych inwestycji mieli również policjanci, na przykład oddaną ulicą Kozienicką, gdzie na zakręcie w kierunku Kozienic drogowcy zafundowali kierowcom prawdziwy slalom i miejsce przypominające zatokę przystankową.

DRABIK MARIUSZ
Kierownikowi Działu Inżynierii Ruchu Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu za chaos w oznakowaniu tras objazdów wielu remontowanych ulic oraz nadzór nad programowaniem nowych sygnalizacji świetlnych. Minus należy się również za ogromną niechęć do ustawiania słupków ograniczających parkowanie w miejscach, gdzie kierowcy notorycznie parkują niezgodnie z prawem, utrudniając tym samym życie pieszym.

GAJEWSKI SŁAWOMIR
Radnemu z Odrzywołu. Minus przyznajemy za niedopuszczalny język, jakim radny prowadził dyskurs polityczny. Styl debaty, argumentacja w wykonaniu radnego nie mieści się w granicach parlamentarnego języka. Radny kandydując na wójta gminy chwalił się też na zebraniach swoimi dokonaniami i wsparciem inwestycji gminnych. Przypominamy: radny wstrzymał się od głosu, gdy trzeba było uchwalać budżet Odrzywołu. Wyborcy nie chcieli takiego wójta.

JANICZEK HALINA
Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymuje od nas minusa brak odpowiedniego wsparcia dla ofiar wybuchu gazu w bloku przy ulicy Żeromskiego. Ośrodek zawiódł na całej linii, szczególnie w pierwszych dniach po eksplozji.
Na ten rok przypadają także problemy z wypłatami świadczeń rodzinnych. W sprawę włączył się nawet wojewoda mazowiecki, który zlecił kontrolę w ośrodku.

KOWALSKI MARIUSZ
Najpierw "Muzyka Ziemi" - natchnione etniczną, dość nie-znośną mieszanką kawałki z teledyskiem, gdzie wszyscy grają na wszystkim, a potem Thorn - reaktywacja. I co dalej? Nic… Coś tu pachnie odgrzewanym kotletem.

MAREK K.
Dyrektorowi Ośrodka Wychowawczego dla Młodzieży w Stawiszynie, w powiecie białobrzeskim - za wykorzystywanie do pracy u siebie w domu i na terenie prywatnej posesji podopiecznych ośrodka. W zamian dawał im parę złotych oraz możliwość częstszego dzwonienia z telefonu w ośrodku. Podczas jednego z takich "wyjść" uciekł jeden z wychowanków. Sprawa oparła się o sąd.

MARIAN T., WIESŁAW P., PAWEŁ K. I MAREK W.
Byłym działaczom piłkarskim Radomiaka Radom, którym Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu postawiła zarzuty korupcyjne w związku "z ustawieniem meczów piłkarskich" w sezonach 2003/ 2004 i 2004/ 2005.

MORGAN AGATA
Była już radna narobiła wokół siebie strasznie dużo szumu. A to "Elektrownia", a to zarząd kamiennicy. Nikt jej nic nie udowodnił, ale niesmak pozostał. Teraz nagle okazało się, że jest niezbędna jako wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dziwne to, bo przez ostatnie półtora roku biblioteka obywała się bez zastępcy dyrektora.

PAŁCZYŃSKI ZYGMUNT
Burmistrz Warki ostatnich dwóch kadencji 2002-2010 za to, że nie potrafił zachować się z klasą po przegranych wyborach. Najpierw prowadził agresywną kampanię wyborczą, a kiedy głosowanie przegrał, nie zjawił się na ślubowaniu swojego następcy przy przekazać mu urząd.

REJCZAK MIROSŁAW
Radny miejski z Radomia otrzymuje od nas minus za... obecność na otwarciu pływalni w Słonecznym Centrum. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że był on gorącym przeciwnikiem budowy tego obiektu. Podczas sesji, na której przedstawiono projekty zagospodarowania terenów przy Chrobrego, twierdził że budowa Słonecznego Centrum, wpłynie na wzrost bezrobocia w mieście. Teraz uważa, że ta inwestycja była dobra.

REMIGIUSZ P.
Syn przewodniczącego Rady Miejskiej Grójca poprzedniej kadencji, który został zatrzymany przez policję w czasie wyborów samorządowych 21 listopada. W samochodzie przez niego kierowanym znaleziono wypełnione karty do głosowania z zaznaczonymi nazwiskami kandydatów na burmistrza Grójca oraz radnych miasta i powiatu.

RUSZYCZK LESZEK
Dyrektorowi radomskiego PKS, a obecnie członkowi Zarządu Województwa Mazowieckiego za słabe wyniki finansowe kierowanej przez niego do niedawna firmy, a także ślamazarne tempo przeprowadzania przedsiębiorstwa przez proces przekształceń własnościowych.

SOBIEŃ JACEK
Prezesowi Akademickiego Związku Sportowego przy Politechnice Radomskiej. Trzy sekcje przy klubie w drugim półroczu wiszą na włosku, bo brakuje pieniędzy na organizacje meczów. Sportowcy żyją wyłącznie z miejskich stypendiów, lecz przyszłość siatkarek, piłkarzy ręcznych i koszykarzy jest nieznana.

TOMASIK TADEUSZ
Burmistrzowi Przysuchy za brak porządku na miejskim targowisku. Wprawdzie to nie burmistrz zarządza bezpośrednio targowiskiem, ale jako szef miasta bierze na siebie odpowiedzialność za podległe mu służby. Targ działa przy drodze krajowej numer 12. Pobocza są blokowane przez handlarzy i kupców, ruch aut na krajówce jest blokowany. Na targowisku zaś przez ostatni rok panował brud i bałagan. Mimo obietnic, że do końca roku powstanie nowa hala targowa, skończyło się na obiecankach. Hala wciąż nie jest dokończona, a bałagan z targowiskiem jest dalej.

URBAŃSKI WALDEMAR
Wcześniej członka zarządu, a obecnego starosty zwoleńskiego za brak skuteczności w doprowadzeniu do realizacji projektu "szkoły marzeń", czyli rozbudowy Zespołu Szkół Rolniczo - Technicznych w Zwoleniu. Samorząd powiatowy wydał 300 tysięcy złotych na dokumentację, której ważność jest ograniczona, ale nie udało mu się zdobyć pieniędzy na samą budowę.

WRÓBEL MARZENA
Radomskiej posłance za efektowną, ale mało efektywną pracę w komisji sejmowej do spraw tak zwanych nacisków. Posiedzenia komisji okraszane były prawie non stop niekończącą się tyradą słowną posłanki, co rozwalało skutecznie śledztwo poselskie. Posłanka zapomniała, że mowa jest tylko srebrem, a milczenie złotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie