Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyty z muzyką tradycyjną spod Radomia w gronie najlepszych w Polsce w ogólnopolskim konkursie Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Barbara Koś
Okładka płyty „Muzyka spod Radomia”.
Okładka płyty „Muzyka spod Radomia”. Materiały organizatora-spotify
Płyty z muzyką tradycyjną spod Radomia znalazły się w gronie najlepszych płyt w Polsce w ogólnopolskim konkursie Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Co roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia wybiera najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym – tak zwany Fonogram Źródeł.

Podstawowym założeniem konkursu jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów. Po raz pierwszy konkurs ten odbył się w 2009 roku.

Po zapoznaniu się z płytami nadesłanymi na tegoroczny konkurs jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną Piotrowi Baczewskiemu i fundacji Muzyka Zakorzeniona za cztery albumy: „Bez nut – kapela z Leśmierza”, „Biskupizna”, „Krystyna Ciesielska” i „Muzyka spod Radomia”.

Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcie fonograficzne, jakim było nagranie i wydanie pomimo niesprzyjającego czasu pandemii aż czterech płyt, będących na wysokim poziomie artystycznym, dźwiękowym i dokumentalnym.

Zdaniem jury, stanowią one ponadto wartościową paletę regionalną i świadectwo ciągłości kultury muzycznej pomiędzy pokoleniami.

Dwie z wyżej wymienionych płyt: "Muzyka spod Radomia" i "Krystyna Ciesielska" dokumentują i popularyzują muzykę tradycyjną Ziemi Radomskiej.

Jaka czytamy na okładce płyty "Muzyka spod Radomia" - Radomskie to jeden z najbardziej żywych muzycznie regionów etnograficznych w Polsce.

Ojcem chrzestnym renesansu tamtejszych tradycji muzycznych oraz wzrostu zainteresowania nimi w kontekście ogólnopolskim i regionalnym został prof. Andrzej Bieńkowski, który od lat 80. XX w. niestrudzenie je dokumentuje i popularyzuje.

Młodzi ludzie z całej Polski, poruszeni jego filmami i opowieściami, od trzech dziesięcioleci pielgrzymują do zamieszkałych w podradomskich wsiach skrzypków, harmonistów i śpiewaczek. Te międzypokoleniowe i międzyregionalne spotkania na powrót ubierają lokalne tradycje muzyczne w żywy i naturalny kontekst – tańca, gromadnego śpiewu i przede wszystkim spotkania wiejskiej wspólnoty.

Po latach muzycznego postu na parkiety wiejskich remiz w okolicach Przysuchy, Potworowa, Przytyka i Iłży ponownie wkroczyły oberki, mazury i polki, a moda na zabawy przy wiejskiej muzyce zaczęła rozlewać się na całą Polskę.

Dziś melodie spod Radomia są znane i grane nawet w dużych miastach – zarówno przez zapraszanych na miejskie zabawy wiejskich muzykantów, jak i ich uczniów oraz naśladowców.

- Ta płyta jest jak zdjęcie. Krótka chwila utrwalona na nagraniach. Nie ukazuje pełnego krajobrazu muzycznego tworzonego dziś przez osoby grające muzykę tradycyjną zaczerpniętą z podradomskich wsi, a stanowi jedynie jego wycinek – pulsującą życiem i zadziwiającą różnorodnością eklektyczną mozaikę kilku muzycznych światów, które warto poznać - piszą wydawcy płyty.

O płycie " Krystyna Ciesielska" tak pisze Anna Jurkiewicz: Krystyna Ciesielska (z domu Mirecka) urodziła się w 1945 roku w Brogowej (powiat przysuski, woj. mazowieckie). Mawia o sobie, że jest z muzykalnej rodziny. Ojciec Albin Mirecki i wuj Walenty Mirecki grali na skrzypcach, ciotki śpiewały na weselach, a dziadek Franciszek Mirecki lubował się w przyśpiewkach o koniach.

W domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania. Było ono częścią świętowania, ale także domowej religijności. W śpiewie Krystyny Ciesielskiej słychać lekkość i buzującą energię, melodie mienią się glissandami, to zwalniając, to przyspieszając. Sama mówi, że śpiewa z werwą – często szybciej, niż powinno się śpiewać np. pieśni do ślubu.

Na płycie można usłyszeć zaledwie ułamek muzycznego materiału, który zgromadziła w pamięci Krystyna Ciesielska. Jest skarbnicą wiedzy o powojennych weselach, zna stare melodie pieśni religijnych i pogrzebowych, kolęd i pastorałek. Śpiewa piękne kołysanki, przyśpiewki i niezliczone piosenki liryczne – starsze i nowsze.

Obie publikacje dostępne są w formie fizycznej oraz na portalach bandcamp i Spotify.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie