Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po moście na Grunwald

Piotr WOJNOWSKI
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych przygotują turniej rycerski, który będzie jedną z atrakcji obchodów bitwy.
Członkowie Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych przygotują turniej rycerski, który będzie jedną z atrakcji obchodów bitwy. archiwum
Trwają przygotowania do obchodów 600-lecia historycznej bitwy. Budowana będzie replika słynnego mostu.

Tak było

Tak było

Szczegółowy polski plan wojenny kampanii 1410 roku zaplanowano prawdopodobnie w Brześciu Litewskim w grudniu 1409 roku, podczas narady króla Jagiełły z Witoldem, z udziałem podkanclerzego koronnego Mikołaja Trąby. Główne natarcie postanowiono skierować na Malbork z zamiarem zmuszenia Zakonu do podjęcia walnej rozprawy. Jako miejsce ostatecznej koncentracji wojsk wybrano Czerwińsk nad Wisłą.
Głównym zmartwieniem dowództwa sprzymierzonych wieczorem 24 czerwca 1410 r. było rozproszenie polskich i litewskich oddziałów. Na miejsce koncentracji wyznaczono Czerwińsk nad Wisłą, problem polegał jednak na tym, że koncentracja nie była zakończona, a dodatkową przeszkodą była szeroka na 500 metrów rzeka, która oddzielała oddziały wielkopolskie, małopolskie i część mazowieckich od reszty wojsk z Mazowsza i całości sił litewskich. Rozwiązaniem problemu okazała się przeprawa po pływającym moście, który zbudowany został w Puszczy Kozienickiej i spławiony do Czerwińska.

W powiecie kozienickim odbędą się uroczystości związane z obchodami rocznicy bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Znany jest termin i miejsce wydarzeń: 18 - 20 czerwca w Kozienicach.

Zanim polskie rycerstwo wyruszyło na bitwę pod Grunwald, w lasach Puszczy Kozienickiej budowano po cichu most pływający, żeby wojsko mogło się przeprawić na drugą stronę rzeki.

Pomysł inżynierów był genialny. Zbudowaną niedaleko Kozienic drewnianą konstrukcję, spławiono Wisłą do Czerwińska i dopiero tam skoncentrowane wojska polskie przeprawiły się na drugą stronę, całkowicie zaskakując wojska zakonu krzyżackiego.

Gmina Kozienice wraz z samorządem wojewódzkim współfinansuje wykonanie replik kilku przęseł słynnego mostu, jaki był budowany w Kozienicach 600-lat temu. Całość owiana jest jeszcze tajemnicą z powodu konkursu, który wkrótce zostanie ogłoszony.

Wiadomo natomiast, że całość ma stanąć na cyplu zalewu przy ulicy Młyńskiej.

Równocześnie w dniach 18 - 27 czerwca zorganizowany będzie Międzynarodowy Spływ Kajakowy Grunwald 2010 na trasie Kozienice - Wyszogród. Uczestnicy spływu zaczynają swoją wyprawę w Kozienicach, będą brali udział we wszystkich uroczystościach kozienickich.

W ramach spływu planowane są: zawody kajakowe na Jeziorze Kozienickim, Sprint Grunwaldzki na dystansie Mili Grunwaldzkiej, czyli około 1410 metrów. W obchody mają się też włączyć inne miasta.

Z kolei Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych zajmuje się koordynowaniem i przygotowaniem turnieju rycerskiego, który będzie jedną z atrakcji obchodów bitwy.

Natomiast Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej zamierza zorganizować sesję popularno-naukową ze znanymi historykami i ekspertami, na temat samej epoki i czasów, jak i bitwy i oczywiście kozienickich akcentów w przygotowaniach do bitwy i po bitwie.

Z tej okazji ma też zostać wydany okazały numer Zeszytu Ziemi Kozienickiej z materiałami przygotowanymi na konferencję i po konferencyjnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie