Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Pod przewodnią gwiazdą nauki” – to nowa wystawa w Kamienicy Deskurów przygotowana przez Resursę Obywatelską

Barbara Koś
Od 3 stycznia w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów można już podziwiać nową ekspozycję zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki” poświęcona Marianowi Smoluchowskiemu.
Od 3 stycznia w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów można już podziwiać nową ekspozycję zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki” poświęcona Marianowi Smoluchowskiemu. Facebook Resursa Obywatelska
Od 3 stycznia w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów można już podziwiać nową ekspozycję zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki” poświęcona Marianowi Smoluchowskiemu.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezentowana w Muzeum Historii Najnowszej Radomia, przybliża zarówno sylwetkę wybitnego uczonego (a przy tym pioniera alpinizmu), jak i przy pomocy interaktywnych eksponatów pomaga przybliżyć i zrozumieć jego odkrycia.

Marian Smoluchowski, (1872 - 1917) to polski fizyk teoretyczny, pionier fizyki statystycznej, alpinista i taternik. Urodzony pod Wiedniem w latach 1890–1894 studiował fizykę na Uniwersytecie Wiedeńskim. W latach 1894–1895 odbył służbę wojskową, w 1895 obronił z wyróżnieniem pracę doktorską w Wiedniu. W 1898 został docentem. Przez kilka lat pracował w laboratoriach różnych ośrodków naukowych Europy (Uniwersytet Paryski, Glasgow, Berlin). W latach 1899–1912 pracował na Uniwersytecie Lwowskim, od 1900 jako profesor. W latach 1906–1907 był prezesem Polskiego Towarzystwa Przyrodników imienia Kopernika. Od 1912 pracował jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim, w katedrze fizyki doświadczalnej.

Smoluchowski był klasykiem fizyki statystycznej. Prowadził badania nad wyjaśnieniem ruchów Browna. Albert Einstein wykorzystał uzyskane przezeń wyniki przy formułowaniu teorii wyjaśniającej chaotyczne ruchy cząstek. Jedno z równań teorii dyfuzji jest znane jako równanie Smoluchowskiego. 15 lipca 1917 został wybrany na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zmarł 5 września 1917 w Krakowie w wyniku dyzenterii. Wspomnienie o nim napisał między innymi, Albert Einstein. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Gdyby Marian Smoluchowski żył 10 lat lat dłużej, zapewne znalazłby się na liście polskich noblistów i jego nazwisko byłoby powszechnie znane. Niestety zmarł przedwcześnie, lecz jego osiągnięcia w dziedzinie fizyki statystycznej po ponad stu latach wciąż mają wpływ na rozwój nauki.

Wystawę można oglądać do 22 lutego 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie