MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Zwoleniem powstanie Browar Rzemieślniczy. Inwestorem jest firma GME Restauracje z Warszawy. Będą nowe miejsca pracy

OPRAC.:
Patryk Samborski
Patryk Samborski
Na zdjęciu od lewej: Mirosław Chołuj - członek zarządu powiatu, Waldemar Urbański - wicestarosta zwoleński, Marcin Małecki - prezes zarządu firmy GME Restauracje, Stefan Bernaciak - starosta zwoleński, oraz Jerzy Kamionka i Andrzej Skorek - członkowie zarządu powiatu.
Na zdjęciu od lewej: Mirosław Chołuj - członek zarządu powiatu, Waldemar Urbański - wicestarosta zwoleński, Marcin Małecki - prezes zarządu firmy GME Restauracje, Stefan Bernaciak - starosta zwoleński, oraz Jerzy Kamionka i Andrzej Skorek - członkowie zarządu powiatu. Starostwo Powiatowe w Zwoleniu
W Sycynie-Kolonii pod Zwoleniem powstanie Browar Rzemieślniczy. Podpisana została już umowa między GME Restauracje z Warszawy, a Starostwem Powiatowym w Zwoleniu o dzierżawę nieruchomości. To powrót do tradycji z XIX wieku, kiedy funkcjonował tam zarówno browar, jak i karczma.

Należące do powiatu nieruchomości w Sycynie-Kolonii po latach niszczenia wrócą do życia. Powstanie tam regionalny Browar Rzemieślniczy. W ostatni czwartek, 5 sierpnia, została podpisana umowa o dzierżawę między firmą GME Restauracje z Warszawy, a Starostwem Powiatowym w Zwoleniu. Teren zostanie wydzierżawiony na najbliższe 25 lat.

Wielkie plany i nowe miejsca pracy

Jak zapowiadają inwestorzy, za pomysłem idą konkretne kwoty. Szacunkowy koszt modernizacji budynków to blisko 2 miliony złotych. Taka suma ma być wydana przez najbliższe 3-4 lata. Obejmie ona wyczyszczenie budynków, ich ocieplenie, pomalowanie, wylewki, poprowadzenie kanalizacji wewnętrznych i zewnętrznych oraz instalacji elektrycznych. Na odnowionym budynku starej obory pojawi się także nowy dach. W ramach inwestycji zostanie też zagospodarowany teren wokół budynków. W zakładzie znajdzie pracę minimum 12 osób, a przy wykorzystaniu pełnych mocy produkcyjnych zatrudnionych zostanie ich 20.

- Nieruchomość w Sycynie nie była zagospodarowana od blisko dwudziestu lat. Cieszymy się, że znalazł się ktoś, kto dostrzegł potencjał tego miejsca i chce tam zainwestować duże środki - mówi Stefan Bernaciak, starosta powiatu zwoleńskiego.

Atrakcja turystyczna

Browar będzie miał charakter otwarty na zewnętrzne wizyty. Organizowane będą tu wycieczki i dni otwarte przedsiębiorstwa. Stanie się też doskonałą bazą do organizacji wydarzeń upamiętniających Jana Kochanowskiego. Jak zauważają władze powiatu, oprócz walorów czysto gospodarczych, browar będzie też miał walory turystyczne.

- Browar stanie się dodatkową atrakcją turystyczną, ale też szansą dla Sycyny, Zwolenia i okolic na rozwój turystyczny w obszarze gastronomii i noclegów. To pozwoli na dłużej zatrzymać turystę, zachęci do zwiedzania pięknych okolic, poznania lokalnego dziedzictwa i skorzystania z kulturalnej oferty gminy - dodaje starosta.

Historyczne i ważne miejsce w Sycynie-Kolonii odzyska swoją świetność, w XIX wieku funkcjonował tu zarówno browar, jak i karczma. Park i rozległe stawy wokół Gniazda Ojczystego Jana Kochanowskiego są bardzo urokliwe i przyciągają wielu turystów, a powrót do tradycji browarniczej będzie dodatkową atrakcją, ale też miejscem spotkań i odpoczynku dla tutejszej społeczności.

Producenci piwa Maryensztadt ze Zwolenia

GME Restauracje jest producentem piwa marki Maryensztadt. Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu działa na terenie Zwolenia i plasuje się w pierwszej piątce browarów rzemieślniczych w Polsce. W tym roku powstała tu linia piw pod nazwą „Fraszka” sygnowana znakiem „uwarzone w Zwoleniu”. Są one promowane na licznych polskich i zagranicznych festiwalach oraz targach. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, na terenie Sycyny-Kolonii stworzą nowoczesny, rzemieślniczy, ale przede wszystkim ekologiczny browar, a tym samym przywrócą świetność pozostałościom po folwarku, zachowując szacunek do jego zabytkowej części i otoczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie