MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podczas sesji zaprezentowano książkę "Herb Radomia"

Barbara Koś
Doktor Henryk Seroka, autor "Herbu Radomia”  przedstawił prawne i historyczne przesłanki symboli samorządowych na przykładzie naszego miasta.
Doktor Henryk Seroka, autor "Herbu Radomia” przedstawił prawne i historyczne przesłanki symboli samorządowych na przykładzie naszego miasta. Fot. Barbara Koś
- Pełne poznanie dziejów miasta jest niemożliwe bez zgłębienia historii jego herbu - mówiono podczas piątkowej, uroczystej sesji Rady Miejskiej na którą oprócz prezydenta Radomia i radnych przybyli też członkowie Radomskiego Towarzystwa Naukowego, historycy, przedstawiciele placówek kultury, nauczyciele i młodzież.

Sesję poświęconą symbolice samorządowej połączoną z promocją książki "Herb Radomia" rozpoczął przewodniczący Rady Miejskiej, Dariusz Wójcik. Przypomniał przemiany, jakim od prawie siedmiu wieków przechodził herb Radomia a potem szczegóły historyczne poprosił zaproszonych naukowców.

Jak mówił profesor Dariusz Kupisz, wiceprezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwo już od dawna otrzymywało prośby o publikację dotyczącą herbu Radomia.

- W 2002 roku podjęli się tego zadania profesor Stefan Kuczyński z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, wybitny heraldyk oraz doktor Henryk Seroka z Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie - tłumaczył profesor Kupisz. - Wskutek choroby profesor musiał się wycofać z tego planu. Autorem książki "Herb Radomia" został Henryk Seroka.

Cenna pozycja jaką jest "Herb Radomia" powstała z inicjatywy Towarzystwa ale na rynku znalazła się dzięki poparciu przewodniczącego Rady Miejskiej, Dariusza Wójcika i Agaty Morgan, szefowej Komisji Kultury Rady.

Dla poszerzenia wiedzy historycznej goście wysłuchali dwóch wystąpień. O herbach miast w dziejach Polski opowiedział wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i założyciel krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego profesor Zenon Piech.

Doktor Henryk Seroka, autor "Herbu Radomia" przedstawił prawne i historyczne przesłanki symboli samorządowych na przykładzie naszego miasta.

Uroczystą sesję Rady Miejskiej współorganizowało Radomskie Towarzystwo Naukowe.
Książka "Herb Radomia" jest dostępna w Księgarni Literackiej imienia Witolda Gombrowicza przy ulicy Żeromskiego 83 w cenie 40 złotych.

Początki herbu Radomia datowane są na lata 1364 - kiedy Kazimierz Wielki wydał przywilej przenoszący Radom z prawa średzkiego na prawo magdeburskie i 1421 - od kiedy istnieje potwierdzona źródłowo pieczęć miejska. Potem przez wieki herb ulegał przeobrażeniom.

Obecnie obowiązujący herb Radomia został ustanowiony w 1990 roku w dwóch wersjach - podstawowej i uroczystej. Herbem Miasta Radomia jest wizerunek przedstawiający w polu czerwonym biały mur z pięcioma blankami z trzema wieżami o trzech blankach każda, z których środkowa jest wyższa oraz bramą, w której widnieje majuskuła R biała, nad bramą mitra książęca, a nad tarczą korona królewska.

Herb Radomia w wersji uroczystej zawiera ponadto po prawej stronie bramy herb papieża Jana Pawła II oraz labry z pokryciem białym i takim samym podbiciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie