Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podejrzewasz świńską grypę? Zadzwoń na darmową infolinię a dowiesz się wszystkiego o chorobie

/wit/
W jaki sposób można zarazić się, jakie są objawy, co zrobić, gdy mamy podejrzenie, że dopadł nas groźny wirus. Jednym słowem wszystkiego o wirusie A/H1N1, wywołującym świńską grypę możesz dowiedzieć się dzwoniąc na bezpłatną infolinię.

TYLKO OSTROŻNOŚĆ

TYLKO OSTROŻNOŚĆ

W Radomiu liczba chorych na grypę jest w tym roku na tym samym poziomie, jak w latach ubiegłych. Nie stwierdzono przypadków zachorowań na grypę typu A/H1N1.

Sytuację monitoruje radomski Sanepid, do którego spływają codzienne meldunki od lekarzy pierwszego kontaktu. Od września w Radomiu na grypę (nie świńską) zachorowały 122 osoby, w tym 73 dzieci w wieku od 0 do 14 lat. Sanepid ostrzega jednak, że większej liczby zachorowań można się spodziewać pod koniec grudnia tego roku i w pierwszych miesiącach przyszłego.

Tylko zachowanie ostrożności może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na grypę. Chodzi zwłaszcza o częste mycie i dezynfekcję rąk. Należy unikać dotykania rękami okolicy ust i oczu. Wirus może pozostawać na wielu powierzchniach na przykład klamkach, klawiaturach komputerów a stamtąd przez ręce przedostawać się do organizmu. Najlepszym zabezpieczeniem przed zachorowaniem na grypę może być szczepionka.

Szczepienia powinny objąć przede wszystkim pracowników zawodów, które wymagają nasilonych kontaktów z ludźmi - pracowników służby zdrowia, szkolnictwa, handlu a także osoby ze wskazaniami medycznymi: - dzieci poniżej 6 lat i osoby dorosłe powyżej 50 roku życia, cierpiących na choroby przewlekłe, z obniżoną odpornością organizmu, osoby przebywające w bliskim kontakcie z osobami podlegającymi szczepieniom ze wskazań medycznych, przebywających w dużych skupiskach (domy dziecka, internaty, domy pomocy społecznej, akademiki), kobiety w 2 lub 3 trymestrze ciąży.

Na pytania dotyczące wirusa grypy A/H1N1, popularnie zwanego wirusem świńskiej grypy odpowiadają eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Zakładu Higieny oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Numery telefonów stacjonarnych: 022 54-21-412 - całodobowo, 022 54 21 413 w godzinach 8 - 16 oraz 022 54 21 414 w godzinach 8 - 16.

Jak informuje radomska stacja Sanepidu, w Radomiu i regionie nie zanotowano niepokojących sygnałów dotyczących wzrostu zachorowań na grypę. - Warto zachować szczególną higienę. Myjemy dokładnie ręce- mydłem, używamy jednorazowych chusteczek, kichając zasłaniamy usta - przypomina Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.

Osoby starsze wciąż mają możliwość skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie.

Szczepionki są darmowe a skorzystać z nich mogą seniorzy którzy ukończyli 65 lat, to znaczy osoby urodzone w roku 1944 i wcześniej, posiadające radomski meldunek.

Szczepienia są prowadzone w gabinecie przy Pracowni Endoskopowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ulicy Tochtermana 1 (główne wejście do szpitala, za apteką po prawej stronie) od poniedziałku do piątku w godzinach od 14-17. Osoba zgłaszająca się do szczepienia powinna mieć przy sobie dowód osobisty. Dodatkowe informacje można uzyskać u doktor Stanisławy Szcześniak-Mazur konsultanta do spraw szczepień, telefon 048 36-15-470 lub w Referacie do spraw Ochrony Zdrowia Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej telefon 04836-20-948. Szczepienia będą prowadzone do wyczerpania zapasów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie