Podgorica: Miasto, które łączy kulturę, tradycję i nowoczesność

Materiał informacyjny Lotniska Warszawa-Radom

Zlokalizowana w samym sercu Bałkanów, Podgorica jest jednym z najstarszych miast w regionie, a zarazem największym miastem w Czarnogórze, które łączy w sobie dziedzictwo historyczne z nowoczesnością.

Plan zwiedzania Podgoricy najlepiej zaplanować od malowniczej dzielnicy Stara Varoš, położonej tam, gdzie rzeka Ribnica spotyka się ze znacznie większą rzeką Moračą. Kiedyś, to właśnie tu, znajdowało się serce miasta. Pomimo znacznych zniszczeń wojennych, Stara Varoš zachowała swój urok, z charakterystycznym układem brukowanych uliczek. Warto wspomnieć, że to właśnie w tej dzielnicy, znajduję się jeden z ważniejszych zabytków miasta - wieża zegarowa z 1667 roku.

Podgorica ma bogatą historię, która sięga starożytności. Spacerując ulicami tego miasta, można zauważyć fascynujące połączenie architektonicznych stylów. Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, znany również jako Saborni hram Hristovog Vaskrsenja, stanowi jedno z najważniejszych sakralnych miejsc w Czarnogórze. Jego biała fasada z czerwonymi kopułami przyciąga uwagę, a wnętrze zachwyca bogactwem ikon i malowideł.

Klasztor Dajbabe to urokliwe miejsce w okolicach Podgoricy, usytuowane malowniczo na wzgórzu Lubovic, zaledwie 4 km od centrum miasta. Jego początki sięgają 1897 roku, kiedy to został założony jako pustelnia z cerkwią pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy. Cerkiew ta została wykuta w skale pod powierzchnią ziemi i później rozbudowana, tworząc unikalne i historyczne miejsce.

W mieści znajdują się liczne muzea, teatry i galerie sztuki, eksponujące bogactwo kultury czarnogórskiej. Jedne z najczęściej odwiedzanych to Muzeum Narodowe, które gromadzi unikalne kolekcje dzieł sztuki czarnogórskiej i międzynarodowej oraz Muzeum Miasta Podgorica, które przenosi odwiedzających w podróż przez historię i ewolucję miasta, eksponując fotografie i dokumenty związane z przeszłością stolicy. Wielbiciele nauki i technologii w Muzeum Nauki i Techniki mogą obejrzeć interaktywne wystawy, które pokazują, jak zmieniały się te dwie dziedziny na przełomie dekad. Warto wybrać się również do Muzeum Przyrodniczego, gdzie można zobaczyć ekspozycję miejscowej flory i fauny.

Teatr Narodowy i Filharmonia Czarnogóry to miejsca, gdzie mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się sztuką w różnych formach. Natomiast parki w Podgoricy to nie tylko miejsca rekreacyjne, ale także miejsca spotkań, gdzie mieszkańcy organizują imprezy plenerowe czy po prostu odpoczywają wśród natury. Park Miejski w sercu miasta to idealny pomysł na relaks, spacer lub piknik.

Restauracje serwują tradycyjne dania czarnogórskie, bogate w oryginalne smaki. W miejscowych kawiarniach i barach można spróbować lokalnych przysmaków. Charakterystyczne dla czarnogórskiego menu są dania oparte na regionalnych produktach, często pochodzących z obszarów górskich i malowniczych wybrzeży. W kuchni czarnogórskiej znajduje się wiele potraw mięsnych, często grillowanych, z wykorzystaniem świeżych i lokalnych składników, takich jak jagnięcina, wołowina czy ryby. Tradycyjne przysmaki to między innymi "njeguški pršut", czyli suszona szynka oraz "kačamak", gęsta kasza z dodatkiem sera. Warto również spróbować charakterystycznego pieczywa zwanego "pita", podawanego z nadzieniem mięsnym lub warzywnym.

Mosty w Podgoricy nie tylko ułatwiają komunikację, ale również stanowią część krajobrazu, dodając mu uroku. Jednym z bardziej spektakularnych jest Most Millenium, łączący dwie strony rzeki Moracji stanowiąc nowoczesny symbol miasta. Innym ważnym mostem jest kamienny most nad rzeką Ribnica, który jest najstarszym mostem w Podgoricy.

Z jednej strony pełne zabytków i historii, z drugiej nowoczesne i dynamiczne, miasto to oferuje niezapomniane doznania zarówno dla miłośników kultury, jak i tych, którzy pragną cieszyć się urokami natury. Podgorica może być punktem wyjścia do zwiedzania innych atrakcji Czarnogóry, ale również sama w sobie kryje wiele interesujących miejsc.

Połączenie do Podgoricy znajduję się w letniej siatce połączeń z Lotniska Warszawa-Radom. Na lotnisko można dostać się doskonale dopasowaną komunikacją miejską lub – jeśli podróżujemy z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, czy Warszawy – specjalnymi shuttle-busami. Dla pasażerów, którzy docierają na lotnisko własnym środkiem transportu, zostały utworzone dwa parkingi, zarówno dla postojów godzinowych, jak i długoterminowych. Osoby podwożące lub odbierające osoby mogą skorzystać ze strefy Kiss&Fly, która jest darmowa do 10 minut. Istnieje możliwość płacenia za parking przy użyciu aplikacji Apcoa Flow. Postój można również zarezerwować i opłacić za pośrednictwem formularza na stronie internetowej lotniska.

Lotnisko Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku 
https://www.lotniskowarszawa-radom.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie