Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowujemy inwestycje drogowe i zmiany w komunikacji miejskiej w 2010 roku

Marcin WALASIK [email protected]
W tym roku na radomskie ulice wyjechało dwanaście fabrycznie nowych solarisów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Wszystkie są klimatyzowane i monitorowane.
W tym roku na radomskie ulice wyjechało dwanaście fabrycznie nowych solarisów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Wszystkie są klimatyzowane i monitorowane. Archiwum
Dobiegający końca rok obfitował w duże inwestycje drogowe, co doskonale odczuliśmy stojąc w korkach na trasach objazdów rozkopanych ulic. Pewne zmiany nastąpiły też w komunikacji miejskiej i to nie tylko tymczasowe z powodu zamknięć ulic.

12 nowych autobusów

na sprężony gaz ziemny wyjechało w tym roku z zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na radomskie ulice. Pasażerowie odczuli w nich komfort, ponieważ są klimatyzowane oraz wyposażone w kamery do walki z wandalami.

- W tym roku drogowcy wyremontowali dużo ulic. Tylko szkoda, że nie skończyli wszystkich inwestycji na czas – mówi radomianin Jan Duralek.
- W tym roku drogowcy wyremontowali dużo ulic. Tylko szkoda, że nie skończyli wszystkich inwestycji na czas – mówi radomianin Jan Duralek. Tadeusz Klocek

- W tym roku drogowcy wyremontowali dużo ulic. Tylko szkoda, że nie skończyli wszystkich inwestycji na czas - mówi radomianin Jan Duralek.
(fot. Tadeusz Klocek)

Wczesną wiosną drogowcy zaczęli zajmować praktycznie pół miasta. Największy problem komunikacyjny spowodowało zamknięcie ulic 1905 Roku i Młodzianowskiej.

NAJWAŻNIEJSZE INWESTYCJE

Przebudowa miejskiego fragmentu krajowej "dwunastki" objęła również przyległe odcinki ulic Młodzianowskiej, Mariackiej, Łukasika, Limanowskiego i Maratońskiej. Inwestycji tej nie udało się zakończyć w terminie (do 30 września). Nadal są prowadzone prace pod rozstawionym namiotem przy budowie tunelu pod ulicą 1905 Roku. Całość prac pochłonie 44 miliony 806 tysięcy złotych.

Ważną inwestycją drogową, która wywołała mnóstwo kontrowersji z powodu znacznego opóźnienia i oznakowania trasy objazdu była modernizacja odcinka krajowej "dziewiątki", czyli ulicy Słowackiego (od ronda Matki Bożej Fatimskiej do granicy Radomia). Inwestycja kosztowała ponad 18 milionów 876 tysięcy złotych, a efekt końcowy nie do końca spodobał się kierowcom.

Przebudowane zostały także dwie inne "wylotówki" z miasta, czyli ulica Warszawska (za ponad 10 milionów 796 tysięcy złotych) i Kozienicka (za ponad 18 milionów 373 tysiące złotych). W tym roku ruszyła i miała zakończyć się do końca listopada przebudowa kilku ulic wokół Centrum Słonecznego (jej koszt to blisko 23 miliony złotych). Ostatecznie wykonawcy nie udało się dotrzymać terminu.

Z miesięcznym poślizgiem powstała od podstaw ulica Dębowa, która ma za zadanie odciążyć zakorkowane skrzyżowanie przy kościele na Borkach (ponad 6 milionów 528 tysięcy złotych).
Oprócz wielu wpadek drogowców, polegających na opóźnieniach zawiązanych z otwarciem ulic, kilka z nich zostało wyremontowanych w określonych w umowach terminach. Na czas zostały otwarte dla ruchu ulice Główna, Wapienna, Radomskiego oraz lokalne Gromadzka i Krzyżowa.

Drogowcom nie udało się oddać w terminie całej ulicy 1905 Roku oraz Młodzianowskiej. Nadal pracują przy budowie tunelu.
Drogowcom nie udało się oddać w terminie całej ulicy 1905 Roku oraz Młodzianowskiej. Nadal pracują przy budowie tunelu. Tadeusz Klocek

Drogowcom nie udało się oddać w terminie całej ulicy 1905 Roku oraz Młodzianowskiej. Nadal pracują przy budowie tunelu.
(fot. Tadeusz Klocek)

ZMIANY W KOMUNIKACJI

Opisywane inwestycje drogowe spowodowały mnóstwo tymczasowych zmian tras autobusów komunikacji miejskiej. Pasażerowie, szczególnie starsi ludzie, często tracili orientację, którędy kursują autobusy danej linii.

Kilka istotnych zmian wprowadzono na korzyść pasażerów już na stałe. W połowie stycznia "dziewiętnastka" przestała dojeżdżać do Starostwa Powiatowego przy ulicy Domagalskiego. Skierowano ją między innymi ulicami Traugutta, Dowkontta i aleją Grzecznarowskiego do przystanku końcowego, znajdującego się za skrzyżowaniem z ulicą Białą. Na początku października jej trasa została wydłużona na ulicę Malenicką, dzięki czemu mieszkańcy Malenic i Idalina zyskali dogodne połączenie ze Śródmieściem

Po otwarciu nowej pływalni Neptun przy ulicy Wyścigowej, "trójka" przestała kursować na pętlę na Prędocinku i dojeżdża na Idalin, zapewniając dojazd do basenu. Oprócz tego, organizatorzy komunikacji miejskiej ustawili przy ulicach piętnaście nowych wiat przystankowych i wydłużyli trasę niektórych kursów "ósemki" do Golędzina oraz wybranych kursów "piętnastki" do Makowca.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji wzbogaciło się o kolejne, ekologiczne autobusy. Na początku roku zakupiło dwanaście fabrycznie nowych solarisów na sprężony gaz ziemny, które doceniane są przez mieszkańców szczególnie latem, ponieważ są klimatyzowane i całkowicie dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. W tym roku przewoźnik ten wycofał z ulic ostatniego, legendarnego ikarusa. W czerwcu i wrześniu radomianie próbowali pobić rekord Guinessa w jego pojemności, jednak niestety nie udało się go ustanowić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie