Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka płacy minimalnej sprawi więcej złego niż dobrego?

/jp/
To naprawdę nie jest czas na podnoszenie płacy minimalnej. Wyższa płaca minimalna wraz z szeregiem nowych obciążeń dla pracodawców, wyższą składką rentową i wyższymi podatkami to droga donikąd - mówi Katarzyna Owczarek, wiceprezes Izby Przemysłowo - Handlowej Ziemi Radomskiej
To naprawdę nie jest czas na podnoszenie płacy minimalnej. Wyższa płaca minimalna wraz z szeregiem nowych obciążeń dla pracodawców, wyższą składką rentową i wyższymi podatkami to droga donikąd - mówi Katarzyna Owczarek, wiceprezes Izby Przemysłowo - Handlowej Ziemi Radomskiej
Od 1 stycznia tysiące zatrudnionych w regionie radomskim zarabia o 114 złotych więcej niż do tej pory. Ustawowe podniesienie płacy minimalnej do poziomu 1500 złotych brutto niekoniecznie może pomóc najmniej zarabiającym lub poszukującym pracy.

Grafika
Płaca minimalna i średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w złotych brutto)

2000 rok
Średnie wynagrodzenie - 1923
Płaca minimalna - 700
2001 rok
Średnie wynagrodzenie - 2203
Płaca minimalna - 760
2002 rok
Średnie wynagrodzenie - 2277
Płaca minimalna - 760
2003 rok
Średnie wynagrodzenie - 2342
Płaca minimalna - 800
2004 rok
Średnie wynagrodzenie - 2439
Płaca minimalna - 824
2005 rok
Średnie wynagrodzenie - 2516
Płaca minimalna - 849
2006 rok
Średnie wynagrodzenie - 2644
Płaca minimalna - 899
2007 rok
Średnie wynagrodzenie - 2888
Płaca minimalna - 934
2008 rok
Średnie wynagrodzenie - 3186
Płaca minimalna - 1 126
2009 rok
Średnie wynagrodzenie - 3325
Płaca minimalna - 1276
2010 rok
Średnie wynagrodzenie - 3231
Płaca minimalna - 1 317
2011 rok
Średnie wynagrodzenie za 11 miesięcy - 3566
Płaca minimalna - 1386
2012 rok
Średnie wynagrodzenie - ?
Płaca minimalna - 1500
Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Przypomnijmy, rząd po dość głośnej dyskusji publicznej i emocjonalnych wystąpieniach z jednej strony związków zawodowych, a z drugiej pracodawców zdecydował się podnieść płacę minimalną o większy odsetek niż wynikało to z poziomu inflacji.

Płacę minimalną zwiększono z 1386 złotych do 1500 złotych. - Ze swojego doświadczenia wiem jak trudno jest utrzymać zatrudnienie w sytuacji, gdy koszty pracy są coraz wyższe, a przy tym brakuje zleceń. W naszym przypadku tak się zdarza w miesiącach zimowych i wtedy dogadujemy się z pracownikami, że płacimy im tylko pensję minimalną.

Skoro pracodawca może się w trudnych sytuacjach finansowych dogadać z pracownikiem, to po co są jeszcze potrzebne uregulowania państwowe ? - pyta Katarzyna Owczarek, wiceprezes Izby Przemysłowo - Handlowej Ziemi Radomskiej oraz prezes firmy As, zajmującej się budownictwem drogowym.

Jej zdaniem podnoszenie pensji minimalnej wraz z wprowadzaniem innych obciążeń dla firm może być kroplą, która przeleje czarę i spowoduje, że duża część firm zacznie zwalniać, albo ograniczać inwestycje.

Innego zdania jest Zdzisław Maszkiewicz, lider radomskiej Solidarności. - Trudno w to uwierzyć, że z powodu konieczności podniesienia o niewielką kwotę głodowych pensji ktoś zacznie zwalniać ludzi.

Przecież w wielu przypadkach tak mało płacą firmy, które osiągają spore zyski i z powodzeniem mogą się nimi podzielić z pracownikami - mówi Zdzisław Maszkiewicz.
Solidarność postulowała w ubiegłym roku powiązanie wysokości płacy minimalnej wraz ze wzrostem Produktu Krajowego Brutto, a także powiązanie najniższego wynagrodzenia z średnią pensją.

Ile osób w regionie radomskim dostało właśnie ustawową podwyżkę wynagrodzenia? Tego nie wiemy, ale wiadomo, że jest to znaczny odsetek zatrudnionych.

- Powiedzmy sobie prawdę, w warunkach radomskich bardzo duża część zatrudnionych to ludzie z minimalną pensją - mówi Zdzisław Maszkiewicz. - Myślę, że minimalna płaca dotyczy znacznej ilości osób pracujących w Radomiu. Wbrew potocznym opiniom takich ludzi można spotkać w wielu firmach, a nawet instytucjach publicznych. Nie trzeba szukać daleko - nawet w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu są pracownicy, którzy tyle zarabiają, na przykład gońcy, albo pracownicy obsługi - mówi Marcin Gierczak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Fakt dość powszechnego płacenia najniższej pensji w wielu firmach i w różnych zawodach w Radomiu potwierdza również Katarzyna Owczarek. Dotyczy to na przykład sprzedawców, niewykwalifikowanych pracowników na różnych stanowiskach pracy.

Duży odsetek ofert pracy pochodzących z radomskiego "pośredniaka" dotyczy również płacy minimalnej. - Pełny etat i minimalna płace to jeszcze wcale nie jest najgorsza oferta. Wiele firm chce zatrudniać jedynie na pół etatu, na ćwierć etatu, albo na różnego rodzaju umowy śmieciowe. Obowiązuje nawet takie powiedzenie: "to nie jest jeszcze najgorzej jak na warunki radomskie" - mówi Dariusz Strzelec, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

A co się stanie jeśli jakiś pracodawca uchyla się od podniesienia pracownikowi zarobków, pomimo wejścia w życie nowych uregulowań prawnych dotyczących pensji minimalnej ?

- Nowa stawka minimalnego wynagrodzenia wprowadzona jest na mocy przepisów i przyznawana jest ona niejako automatycznie, wszystkim, którzy mają najniższe wynagrodzenie. Pracodawca nie może się uchylić z płaceniem pensji minimalnej, jeśli ktoś zatrudniony jest na cały etat, bo to jest ciężkim naruszeniem przepisów. W razie problemów można dochodzić swoich roszczeń w sądzie, albo zwrócić się o pomoc do nas - mówi Jerzy Weremczuk, szef radomskiej Państwowej Inspekcji Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie