Pogrzeb arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego będzie będzie we...

  Pogrzeb arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego będzie będzie we wtorek, 19 lipca w Radomiu

  wit

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Arcybiskup Zygmunt Zimowski (1949-2016) będzie pochowany w katedrze w Radomiu.

  Arcybiskup Zygmunt Zimowski (1949-2016) będzie pochowany w katedrze w Radomiu. ©archiwum / Tadeusz Klocek

  Pogrzeb arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, biskupa - seniora radomskiego, który przez ostatnie lata pracował w Watykanie, będzie we wtorek, 19 lipca w katedrze w Radomiu.
  Arcybiskup Zygmunt Zimowski (1949-2016) będzie pochowany w katedrze w Radomiu.

  Arcybiskup Zygmunt Zimowski (1949-2016) będzie pochowany w katedrze w Radomiu. ©archiwum / Tadeusz Klocek  Według informacji przekazanych przez ks. Edwarda Poniewierskiego, kanclerza kurii radomskiej, uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego mają odbyć się w poniedziałek i wtorek, 18 i 19 lipca w Radomiu. Zmarły spocznie w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w radomskiej katedrze.

  Jak poinformował biskup radomski Henryk Tomasik, uroczystości pogrzebowe abp. Zygmunta Zimowskiego rozpoczną się w niedzielę w Mędrzechowie w diecezji tarnowskiej. Radomska część odbędzie się w katedrze w poniedziałek i wtorek (18 i 19 lipca).

  – Główne uroczystości pogrzebowe będą składały się z dwu części. Pierwsza część - w rodzinnej diecezji tarnowskiej: w Kupieninie i w rodzinnej parafii Mędrzechowie – w niedzielę i w poniedziałek. Natomiast w poniedziałek o godzinie 19.00 tu w naszej świątyni katedralnej będzie Msza św. i nasze diecezjalne pożegnanie Księdza Arcybiskupa. We wtorek o godzinie 11.00 – Msza św. z udziałem przedstawicieli Watykanu i Polskiego Episkopatu. I po tej Mszy św. ciało zostanie złożone w grobie w kaplicy MB Częstochowskiej. Zapraszam serdecznie na uroczystości pogrzebowe i proszę o modlitwę w intencji śp. Arcybiskupa Zygmunta. – powiedział bp Tomasik na zakończenie Mszy Świętej, sprawowanej za zmarłego arcybiskupa w środę wieczorem w radomskiej katedrze.

  Miejsce pochówku przybliżył zaś ks. Edward Poniewierski, kanclerz Kurii Radomskiej: – Ksiądz arcybiskup zostanie pochowany we wnętrzu katedry. W kaplicy MB Częstochowskiej, po lewej stronie świątyni, zostanie przygotowana nisza grobowa pod posadzką. To będzie pod epitafium bp. Edwarda Materskiego, pierwszego biskupa radomskiego. Pierwotnie właśnie tutaj miał spocząć bp Materski. Ale jego wola, by został pochowany na cmentarzu w ziemnym grobie, była tak radykalna i stanowcza, że nikt nie próbował się jej sprzeciwiać. Natomiast co do miejsca swojego pochówku abp Zimowski oddał się do dyspozycji Kościoła. Nawiązujemy więc do prastarego zwyczaju, by biskupów chować w podziemiach katedr, przypominając symbol i rolę fundamentów Kościoła, jakimi są apostołowie i ich następcy – biskupi – wyjaśnił ksiądz kanclerz.

  Arcybiskup Zygmunt Zimowski, wieloletni biskup radomski zmarł we wtorek, 12 lipca przed północą w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Przez ostatnie lata pracował w Watykanie jako przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia (watykański minister zdrowia). Miał 67 lat, od dwóch lat walczył z chorobą nowotworową. CZYTAJ TEŻ: Zmarł arcybiskup Zygmunt Zimowski, biskup - senior radomski
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą