Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pojedynek Jedynek w Radomiu. Debata kandydatów w Wyższej Szkole Handlowej. Od okupacji izraelskiej po szkodliwe szczepionki

jp
Było dużo niewygodnych kwestii, banalnych twierdzeń, egzotycznych pytań ze strony publiczności i dziwacznych odpowiedzi. Tak wyglądała debata przedwyborcza osób zajmujących pierwsze miejsca na listach wyborczych zarejestrowanych w 17, radomskim okręgu wyborczym w wyborach do Sejmu.

Debatę zorganizowaną przez Wyższą Szkołę Handlową poprowadzili radomscy dziennikarze – Katarzyna Ludwińska z Gazety Wyborczej i Łukasz z Radomskiej Grupy Mediowej. W auli uczelni zebrało się ponad sto osób, głównie zwolenników poszczególnych komitetów. Po owacjach i okrzykach podczas prezentacji kandydatów można było zorientować się, że na Sali zebrało się najwięcej sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji.

Niektórzy z uczestników debaty przyjechali do Radomia z odległych zakątków regionu, na przykład z Grójca, albo Rzeczniowa. W debacie wzięli udział Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, Patryk Fajdek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Marek Szewczyk z Konfederacji Wolność i Niepodległość, Joanna Kluzik – Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Drzewiński z Koalicji Bezpartyjni Samorządowcy i Hubert Czerniak z komitetu Skuteczni Piotra Liroya-Marca. Najczęściej do udzielania odpowiedzi wzywany był i to zarówno przez konkurentów jak i przez publiczność minister Marek Suski, lider listy Prawa i Sprawiedliwości.

Na początku kandydaci odpowiadali na pytania dziennikarzy. Mirosław Maliszewski przekonywał, że w Radomiu jest jego biuro poselskie i każdy, kto chciałby mieć z nim kontakt jako z posłem Ziemi Radomskiej może mieć taki kontakt, a spotkania z mieszkańcami miasta cyklicznie odbywają się. Poseł odpowiadał na pytanie: dlaczego radomianie mieliby na niego zagłosować, skoro jako jedyny poseł Ziemi Radomskiej nie ma zarejestrowanego na stronie sejmowej swojego biura w Radomiu ? Zwrócił uwagę, że aktywność posła nie może się ograniczać do jednego największego miasta.

Marek Suski odpowiadał na pytanie: Czy to prawda, że specjalny podatek będą musiały płacić osoby bezdzietne, w tym takie, które ze względów medycznych nie mogą mieć dzieci ? – Mamy sytuację, w której z dzisiejszym rządem walczy się kłamstwami, przeciekami, hejtem. Nie zamierzamy wprowadzić takiego podatku. Objęliśmy natomiast programem 500 plus również tych, którzy mają jedno dziecko – powiedział Marek Suski.

Patryk Fajdek odpowiadał jak zagłosuje w Sejmie, gdy pojawi się projekt adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Stwierdził, że w pierwszej kolejności należy rozwiązać sprawy majątkowe, albo na przykład związane z pozyskiwaniem w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnera, z którym ktoś żyje w związku homoseksualnym, a dopiero potem zająć się adopcją dzieci. Dodał jednak, że sam zagłosowałby w tej sprawie „za”.

Marek Szewczyk pytany był o to, czy zgadza się z tezą, że kobiety są słabsze, mniej inteligentne i powinny zarabiać mniej niż mężczyźni. Taką teorię wygłosił niegdyś Janusz Korwin – Mikke. Marek Szewczyk powiedział, że nie zgadza się w tej kwestii z najbardziej rozpoznawalnym politykiem jego ruchu. - Kobiety różnią się od mężczyzn. Taka jest biologia. Ale nie można mówić, że kobieta jest w czymkolwiek gorsza, albo lepsza od mężczyzny – powiedział Marek Szewczyk.

Joanna Kluzik – Rostkowska odpowiadając na pytanie tłumaczyła się dlaczego startowała do tej pory z tak wielu okręgów – z Rybnika, Łodzi, Warszawy, aż wreszcie teraz Radomia oraz w jaki sposób radomscy wyborcy rozliczą ją po czterech latach, jeśli „wyemigruje” z okręgu radomskiego. Liderka Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że choć startowała w różnych okręgach to zawsze zdobywała dużą ilością zdobywanych głosów jeszcze jeden mandat dla swojego ugrupowania.

Piotr Drzewiński wyjaśniał, że zgodnie z programem jego ugrupowania optymalna liczba posłów w Sejmie to 300 osób. Pytanie do Huberta Czerniaka dotyczyło zarzutu, że rzekomo wstąpił on w czasie stanu wojennego do Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej. – To było już po stanie wojennych. Grałem w piłkę, wtedy ludzie grali, albo w klubach górniczych, albo w „Legiach”, albo w „Gwardiach”. Ja wybrałem Gwardię. Uważam, że to jest „trzepanie piany” – powiedział Hubert Czerniak.

Podczas pytań wzajemnych uczestnicy debaty zadawali pytania wylosowanemu konkurentowi. Pytający miał prawo do riposty. Mirosław Maliszewski pytał Marka Szewczyka politykę wschodnią. – W jaką stronę powinna iść ta polityka, skoro my nie możemy importować do Rosji żywności, a sprowadzamy z tego kraju 13 milionów ton węgla, który truje Polaków ? – pytał Mirosław Maliszewski. – Nie chcemy sojuszu z Rosją. Chcemy polityki wielowektorowej. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest dobry, ale nie może to być polityka służalcza, tak jak teraz, gdy w ciągu 8 godzin uchwalana jest ustawa zgodna z interesem Stanów Zjednoczonych i Izraela – powiedział Marek Szewczyk.

– Nie bardzo wiemy jaki jest cel założenia komitetu Skuteczni Piotra Liroya – Marca. Jaki jest wasz cel, program, jak podchodzicie do polityki międzynarodowej, sojuszy ? – pytał Marek Suski Huberta Czerniaka. – Chcemy oddać władzę społeczeństwu. To nasz główny cel, jesteśmy za okręgami jednomandatowymi, referendum obligatoryjnym dla rządu, za zniesieniem progu referendalnego, za wprowadzeniem veta obywatelskiego – odpowiadał Hubert Czerniak.

– Jesteście za fermami futrzarskimi i chowem klatkowym. Jak można być za takim barbarzyństwem ? pytał Mirosława Maliszewskiego Patryk Fajdek. – Jeśli jest zapotrzebowanie na jakiś produkt, robią to inni i Polska na tym zarabia to nie sposób z tego się wycofać. Jeśli pan jest przeciwnikiem tego, to niech pan zachęca wszystkich noszących futra, aby z tego zrezygnowały – powiedział Mirosław Maliszewski. Z kolei Piotr Drzewiński przekonywał, że nowelizacja przepisów wyborczych doprowadziła do tego, że małe ugrupowania pozbawione państwowych dotacji nie są w stanie w krótkim czasie zebrać wymaganej do rejestracji dużej liczby podpisów poparcia.

Joanna Kluzik – Rostkowska odpowiadając na pytanie Piotra Drzewińskiego dotyczące ordynacji wyborczej przypomniała, że Platforma Obywatelska wprowadziła jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. – Powiem tak. W pana interesie jest, aby nie było okręgów jednomandatowych, bo wtedy o mandaty będą biły się wyłącznie największe ugrupowania – powiedziała Joanna Kluzik – Rostkowska. Hubert Czerniak pytał ministra Marka Suskiego o to dlaczego w Polsce nie ma laboratoriów do badania szczepionek. W odpowiedzi minister Suski mówił o polityce rządu dotyczącą ochrony zdrowia. – Mamy bogaty program. Polska posiada ośrodki badawcze, które są w stanie zbadać szczepionki. Mamy dobrze zbudowany system ostrzegania przed zagrożeniami – mówił Marek Suski.

Piotr Drzewiński pytał Marka Szewczyka o możliwość likwidacji podatku dochodowego. – To jest jeden z koniecznych postulatów, ale mamy wiele innych postulatów – powiedział Marek Szewczyk. Joanna Kluzik Rostkowska pytała Marka Suskiego co zrobił dla regionu radomskiego ? – Stale kontaktujemy się z naszymi wyborcami i wiemy jakie są oczekiwania. Jako jedna biało-czerwona drużyna doprowadziliśmy na przykład do tego, że Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisały umowę na ponad 154 miliony złotych dotyczących budowy lotniska w Radomiu – powiedział Marek Suski. Dodał, że udało się uratować inwestycję budowy bloku energetycznego w Świerżach Górnych, gdy zagrożona była kondycja finansowa wykonawcy.

Marek Suski pytał z kolei Joannę Kluzik - Rostkowską o to jaka będzie polityka przyszłego rządu Platformy Obywatelskiej, gdyby to ugrupowanie wygrało wybory. – Czy byłaby to polityka pani Jachiry obrażania Polaków ? Czy będzie to polityka adopcji dzieci przez małżeństwa homoseksualne ? Czy będzie to polityka przyjazna dla mafii paliwowych ? – Będzie to polityka odpowiedzialna. Będzie to polityka, która zadba o polskie bezpieczeństwo. Państwo usytuowaliście Polskę na obrzeżu Unii Europejskiej. Przywrócimy lad w oświacie, armii, sądownictwie – odpowiedziała Joanna Kluzik Rostkowska.

Publiczność zadawała bardzo różne pytania. Dotyczyły one między innymi „okupacji Polski przez wojska Stanów Zjednoczonych i Izraela”, kolejki do lekarza specjalisty, likwidacji mediów publicznych, świadczeń dla niepełnosprawnych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie