Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Pojedynek Jedynek w Radomiu. Debata kandydatów w Wyższej Szkole Handlowej. Od okupacji izraelskiej po szkodliwe szczepionki

jpZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (34 zdjęcia)
Było dużo niewygodnych kwestii, banalnych twierdzeń, egzotycznych pytań ze strony publiczności i dziwacznych odpowiedzi. Tak wyglądała debata przedwyborcza osób zajmujących pierwsze miejsca na listach wyborczych zarejestrowanych w 17, radomskim okręgu wyborczym w wyborach do Sejmu.

Debatę zorganizowaną przez Wyższą Szkołę Handlową poprowadzili radomscy dziennikarze – Katarzyna Ludwińska z Gazety Wyborczej i Łukasz z Radomskiej Grupy Mediowej. W auli uczelni zebrało się ponad sto osób, głównie zwolenników poszczególnych komitetów. Po owacjach i okrzykach podczas prezentacji kandydatów można było zorientować się, że na Sali zebrało się najwięcej sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji.

Niektórzy z uczestników debaty przyjechali do Radomia z odległych zakątków regionu, na przykład z Grójca, albo Rzeczniowa. W debacie wzięli udział Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości, Patryk Fajdek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Marek Szewczyk z Konfederacji Wolność i Niepodległość, Joanna Kluzik – Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej, Piotr Drzewiński z Koalicji Bezpartyjni Samorządowcy i Hubert Czerniak z komitetu Skuteczni Piotra Liroya-Marca. Najczęściej do udzielania odpowiedzi wzywany był i to zarówno przez konkurentów jak i przez publiczność minister Marek Suski, lider listy Prawa i Sprawiedliwości.

Na początku kandydaci odpowiadali na pytania dziennikarzy. Mirosław Maliszewski przekonywał, że w Radomiu jest jego biuro poselskie i każdy, kto chciałby mieć z nim kontakt jako z posłem Ziemi Radomskiej może mieć taki kontakt, a spotkania z mieszkańcami miasta cyklicznie odbywają się. Poseł odpowiadał na pytanie: dlaczego radomianie mieliby na niego zagłosować, skoro jako jedyny poseł Ziemi Radomskiej nie ma zarejestrowanego na stronie sejmowej swojego biura w Radomiu ? Zwrócił uwagę, że aktywność posła nie może się ograniczać do jednego największego miasta.

Marek Suski odpowiadał na pytanie: Czy to prawda, że specjalny podatek będą musiały płacić osoby bezdzietne, w tym takie, które ze względów medycznych nie mogą mieć dzieci ? – Mamy sytuację, w której z dzisiejszym rządem walczy się kłamstwami, przeciekami, hejtem. Nie zamierzamy wprowadzić takiego podatku. Objęliśmy natomiast programem 500 plus również tych, którzy mają jedno dziecko – powiedział Marek Suski.

Patryk Fajdek odpowiadał jak zagłosuje w Sejmie, gdy pojawi się projekt adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Stwierdził, że w pierwszej kolejności należy rozwiązać sprawy majątkowe, albo na przykład związane z pozyskiwaniem w szpitalu informacji o stanie zdrowia partnera, z którym ktoś żyje w związku homoseksualnym, a dopiero potem zająć się adopcją dzieci. Dodał jednak, że sam zagłosowałby w tej sprawie „za”.

Marek Szewczyk pytany był o to, czy zgadza się z tezą, że kobiety są słabsze, mniej inteligentne i powinny zarabiać mniej niż mężczyźni. Taką teorię wygłosił niegdyś Janusz Korwin – Mikke. Marek Szewczyk powiedział, że nie zgadza się w tej kwestii z najbardziej rozpoznawalnym politykiem jego ruchu. - Kobiety różnią się od mężczyzn. Taka jest biologia. Ale nie można mówić, że kobieta jest w czymkolwiek gorsza, albo lepsza od mężczyzny – powiedział Marek Szewczyk.

Joanna Kluzik – Rostkowska odpowiadając na pytanie tłumaczyła się dlaczego startowała do tej pory z tak wielu okręgów – z Rybnika, Łodzi, Warszawy, aż wreszcie teraz Radomia oraz w jaki sposób radomscy wyborcy rozliczą ją po czterech latach, jeśli „wyemigruje” z okręgu radomskiego. Liderka Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że choć startowała w różnych okręgach to zawsze zdobywała dużą ilością zdobywanych głosów jeszcze jeden mandat dla swojego ugrupowania.

Piotr Drzewiński wyjaśniał, że zgodnie z programem jego ugrupowania optymalna liczba posłów w Sejmie to 300 osób. Pytanie do Huberta Czerniaka dotyczyło zarzutu, że rzekomo wstąpił on w czasie stanu wojennego do Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej. – To było już po stanie wojennych. Grałem w piłkę, wtedy ludzie grali, albo w klubach górniczych, albo w „Legiach”, albo w „Gwardiach”. Ja wybrałem Gwardię. Uważam, że to jest „trzepanie piany” – powiedział Hubert Czerniak.

Podczas pytań wzajemnych uczestnicy debaty zadawali pytania wylosowanemu konkurentowi. Pytający miał prawo do riposty. Mirosław Maliszewski pytał Marka Szewczyka politykę wschodnią. – W jaką stronę powinna iść ta polityka, skoro my nie możemy importować do Rosji żywności, a sprowadzamy z tego kraju 13 milionów ton węgla, który truje Polaków ? – pytał Mirosław Maliszewski. – Nie chcemy sojuszu z Rosją. Chcemy polityki wielowektorowej. Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi jest dobry, ale nie może to być polityka służalcza, tak jak teraz, gdy w ciągu 8 godzin uchwalana jest ustawa zgodna z interesem Stanów Zjednoczonych i Izraela – powiedział Marek Szewczyk.

– Nie bardzo wiemy jaki jest cel założenia komitetu Skuteczni Piotra Liroya – Marca. Jaki jest wasz cel, program, jak podchodzicie do polityki międzynarodowej, sojuszy ? – pytał Marek Suski Huberta Czerniaka. – Chcemy oddać władzę społeczeństwu. To nasz główny cel, jesteśmy za okręgami jednomandatowymi, referendum obligatoryjnym dla rządu, za zniesieniem progu referendalnego, za wprowadzeniem veta obywatelskiego – odpowiadał Hubert Czerniak.

– Jesteście za fermami futrzarskimi i chowem klatkowym. Jak można być za takim barbarzyństwem ? pytał Mirosława Maliszewskiego Patryk Fajdek. – Jeśli jest zapotrzebowanie na jakiś produkt, robią to inni i Polska na tym zarabia to nie sposób z tego się wycofać. Jeśli pan jest przeciwnikiem tego, to niech pan zachęca wszystkich noszących futra, aby z tego zrezygnowały – powiedział Mirosław Maliszewski. Z kolei Piotr Drzewiński przekonywał, że nowelizacja przepisów wyborczych doprowadziła do tego, że małe ugrupowania pozbawione państwowych dotacji nie są w stanie w krótkim czasie zebrać wymaganej do rejestracji dużej liczby podpisów poparcia.

Joanna Kluzik – Rostkowska odpowiadając na pytanie Piotra Drzewińskiego dotyczące ordynacji wyborczej przypomniała, że Platforma Obywatelska wprowadziła jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. – Powiem tak. W pana interesie jest, aby nie było okręgów jednomandatowych, bo wtedy o mandaty będą biły się wyłącznie największe ugrupowania – powiedziała Joanna Kluzik – Rostkowska. Hubert Czerniak pytał ministra Marka Suskiego o to dlaczego w Polsce nie ma laboratoriów do badania szczepionek. W odpowiedzi minister Suski mówił o polityce rządu dotyczącą ochrony zdrowia. – Mamy bogaty program. Polska posiada ośrodki badawcze, które są w stanie zbadać szczepionki. Mamy dobrze zbudowany system ostrzegania przed zagrożeniami – mówił Marek Suski.

Piotr Drzewiński pytał Marka Szewczyka o możliwość likwidacji podatku dochodowego. – To jest jeden z koniecznych postulatów, ale mamy wiele innych postulatów – powiedział Marek Szewczyk. Joanna Kluzik Rostkowska pytała Marka Suskiego co zrobił dla regionu radomskiego ? – Stale kontaktujemy się z naszymi wyborcami i wiemy jakie są oczekiwania. Jako jedna biało-czerwona drużyna doprowadziliśmy na przykład do tego, że Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisały umowę na ponad 154 miliony złotych dotyczących budowy lotniska w Radomiu – powiedział Marek Suski. Dodał, że udało się uratować inwestycję budowy bloku energetycznego w Świerżach Górnych, gdy zagrożona była kondycja finansowa wykonawcy.

Marek Suski pytał z kolei Joannę Kluzik - Rostkowską o to jaka będzie polityka przyszłego rządu Platformy Obywatelskiej, gdyby to ugrupowanie wygrało wybory. – Czy byłaby to polityka pani Jachiry obrażania Polaków ? Czy będzie to polityka adopcji dzieci przez małżeństwa homoseksualne ? Czy będzie to polityka przyjazna dla mafii paliwowych ? – Będzie to polityka odpowiedzialna. Będzie to polityka, która zadba o polskie bezpieczeństwo. Państwo usytuowaliście Polskę na obrzeżu Unii Europejskiej. Przywrócimy lad w oświacie, armii, sądownictwie – odpowiedziała Joanna Kluzik Rostkowska.

Publiczność zadawała bardzo różne pytania. Dotyczyły one między innymi „okupacji Polski przez wojska Stanów Zjednoczonych i Izraela”, kolejki do lekarza specjalisty, likwidacji mediów publicznych, świadczeń dla niepełnosprawnych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 31

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Przeprosić i Spierdalać
11 października, 10:06, radom wojewódzki:

Jak to dobrze, że przynajmniej tu możemy wyrazić swoją opinię bo na portalu cozadzien.pl cenzor wycina niekorzystne dla PO komentarze lub co gorsze ustawiony automat odrzuca niektórych komentatorów, którzy narazili się właścicielowi podając niewygodne dla jego pieszczochów fakty.

A co do debaty to dziwię się Suskiemu, że na pytanie p. Kluzik-R.co zrobił dla Radomia nie zrewanżował się spadochroniarce takim samym.

On nic nie zrobił oprócz wyburzenia terminala i zamiecenia pod dywan afery z S12.

POlacy pamiętają i już wkrótce koruptorzy i nepoci bedą siedzieć .

r
radom wojewódzki

Jak to dobrze, że przynajmniej tu możemy wyrazić swoją opinię bo na portalu cozadzien.pl cenzor wycina niekorzystne dla PO komentarze lub co gorsze ustawiony automat odrzuca niektórych komentatorów, którzy narazili się właścicielowi podając niewygodne dla jego pieszczochów fakty.

A co do debaty to dziwię się Suskiemu, że na pytanie p. Kluzik-R.co zrobił dla Radomia nie zrewanżował się spadochroniarce takim samym.

P
POlacy

13 października odsuniemy swietnie od koryta!

K
Kosmos czeka
10 października, 18:38, Naród:

Wy,je,bie,My PiS w kosmos.

10 października, 19:35, Gość:

ZAKUTY ĶEB od FRYSZTAKA,WILK oraz NEUMANNA z BREJZĄ.

Zakuty łeb też cie wy,jebi,e POraz kolejny.

G
Gość
10 października, 18:38, Naród:

Wy,je,bie,My PiS w kosmos.

ZAKUTY ĶEB od FRYSZTAKA,WILK oraz NEUMANNA z BREJZĄ.

G
Gość
10 października, 14:35, POlak z POlski:

Drodzy Państwo 13 Października POlacy Wy,je,bią PiS w kosmos!

10 października, 15:48, Gość:

D,EBIL.

10 października, 16:58, Gość:

ZAKUTY ŁEB.

10 października, 18:39, POlacy:

Wy,je,bie,My PiS w kosmos.

ZAKUTY ŁEB od FRYSZTAKA,WILK i NEUMANNA z BREJZĄ.

G
Gość
10 października, 18:38, Naród:

Wy,je,bie,My PiS w kosmos.

ZAKUTY ŁEB od FRYSZTAKA,WILK i NEUMANNA z BREJZĄ.

G
Gość
10 października, 14:35, POlak z POlski:

Drodzy Państwo 13 Października POlacy Wy,je,bią PiS w kosmos!

10 października, 14:48, Gość:

D,EBIL.

10 października, 18:40, Patrioci:

Wy,je,bie,My PiS w kosmos.

Patrioci to: ZAKUTY ŁEB od FRYSZTAKA,WILK i NEUMANNA z BREJZĄ.

G
Gość
10 października, 18:40, Gość:

PiS to nie moja bajka, ale czy politycy PO są tak samo prymitywni jak ich wyborca z forum? Chociaż może rzucał kamieniami z Kopacz z Szydłowca w dinozaury?

10 października, 20:18, Sutener rządzi:

Nie razem z Suskim poznał Caryce.

Sutener to:ZAKUTY ŁEB od FRYSZTAKA,WILK i NEUMANNA z BREJZĄ.

G
Gość
10 października, 18:40, Gość:

PiS to nie moja bajka, ale czy politycy PO są tak samo prymitywni jak ich wyborca z forum? Chociaż może rzucał kamieniami z Kopacz z Szydłowca w dinozaury?

10 października, 20:16, 101 lotów Kuchcik:

Joblu na drzewo i kukać dla dojnej zmiany.

101 to: ZAKUTY ŁEB od FRYSZTAKA,WILK i NEUMANNA z BREJZĄ.

G
Gość
10 października, 18:40, Gość:

PiS to nie moja bajka, ale czy politycy PO są tak samo prymitywni jak ich wyborca z forum? Chociaż może rzucał kamieniami z Kopacz z Szydłowca w dinozaury?

10 października, 20:16, 101 lotów Kuchcik:

Joblu na drzewo i kukać dla dojnej zmiany.

101 lotów to: ZAKUTY ŁEB od FRYSZTAKA,WILK i NEUMANNA z BREJZĄ.

S
Sutener rządzi
10 października, 18:40, Gość:

PiS to nie moja bajka, ale czy politycy PO są tak samo prymitywni jak ich wyborca z forum? Chociaż może rzucał kamieniami z Kopacz z Szydłowca w dinozaury?

Nie razem z Suskim poznał Caryce.

101 lotów Kuchcik
10 października, 18:40, Gość:

PiS to nie moja bajka, ale czy politycy PO są tak samo prymitywni jak ich wyborca z forum? Chociaż może rzucał kamieniami z Kopacz z Szydłowca w dinozaury?

Joblu na drzewo i kukać dla dojnej zmiany.

G
Gość

PiS to nie moja bajka, ale czy politycy PO są tak samo prymitywni jak ich wyborca z forum? Chociaż może rzucał kamieniami z Kopacz z Szydłowca w dinozaury?

P
Patrioci
10 października, 14:35, POlak z POlski:

Drodzy Państwo 13 Października POlacy Wy,je,bią PiS w kosmos!

10 października, 14:48, Gość:

D,EBIL.

Wy,je,bie,My PiS w kosmos.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3