MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokochaj nauki ścisłe! Po raz pierwszy w "Kochanowskim" odbył się piknik naukowy na taką skalę

Barbara Koś
""Matematyka ukryta w kartce papieru" a więc uczniowie skupiają się nie tylko nad liczbami ale także nad kartkami papieru…
""Matematyka ukryta w kartce papieru" a więc uczniowie skupiają się nie tylko nad liczbami ale także nad kartkami papieru… Barbara Koś
Blisko 140 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Radomia i regionu uczestniczyło w sobotę w pikniku naukowym Młodzieżowej Akademii Umiejętności zorganizowanym po raz pierwszy w Liceum imienia Kochanowskiego.
Trwają zajęcia z optyki
Trwają zajęcia z optyki


Barbara Koś

Trwają zajęcia z optyki

(fot. Barbara Koś)

Formy zajęć były bardzo różnorodne. Najpierw w szkolnej auli wykład "Wojna stałych" wygłosili
Krzysztof Bryś, Paweł Naroski i Paweł Rzążewski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Jedną z bohaterek wykładu była liczba "pi".

Potem rozpoczęła się część warsztatowa obfitująca w eksperymenty i zagadki logiczne. Młodzież pracowała w grupach, a tematy poszczególnych zajęć dotyczyły między innymi "Matematyki ukrytej w kartce papieru", "Odkrywania matematyki w grafach" oraz "Komputerowych gier strategicznych
Inne zajęcia odbywały się pod hasłem "Graj - wygraj - opracuj strategię", "Zobaczyć matematykę - tablica interaktywna" i "Zagadki logiczne".

Prowadzili je nauczyciele przedmiotów ścisłych z "Kochanowskiego" i innych szkół.

Doświadczenia z fizyki i chemii prezentowali także uczestnicy Młodzieżowej Akademii Umiejętności.

Były również specjalne "stoliki eksperckie" przy których wykonywano doświadczenia z fizyki.

- Ci wszyscy uczniowie są finalistami testów i konkursów prowadzonych w ramach projektu Mazowieckie Centrum Talentu i Kariery - powiedziała nam Grażyna Śleszyńska, nauczycielka matematyki w "Kochanowskim" i kierownik regionalny projektu.

Razem z szefową projektu zajrzeliśmy do kilku pracowni.

W jednej z nich uczniowie skupiali się nie tylko nad liczbami ale także nad kartkami papieru, które składali w dość przemyślny sposób. Aleksandra Kapciak z Publicznego Gimnazjum numer 2 w Pionkach i doradca metodyczny prowadziła zajęcia ""Matematyka ukryta w kartce papieru".

W następnej sali było ciemno. Nic dziwnego. Odbywały się tam zajęcia z optyki prowadzone przez Sławomira Lichotę z "Kochanowskiego".

Monikę Nogaj, gimnazjalistę z gimnazjum przy "Kochanowskim" spotkaliśmy już na korytarzu. Jako pierwsza zakończyła konkurs z matematyki prowadzony przez Jerzego Nowickiego.

-Jest bardzo ciekawie - powiedziała nam Monika.

Piknik zakończył się o szesnastej.

- Młodzieżowa Akademia Umiejętności czyli program wspierania rozwoju uzdolnień uczniów gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych ma na celu rozpoznawania uzdolnień i talentów uczniów oraz ich rozwijanie - powiedziała nam Grażyna Śleszyńska.

Zgodnie z projektem dla najlepszych uczniów w dziedzinie matematyki, fizyki, chemii i informatyki powstaną programy zajęć pozalekcyjnych realizowane w 7 Centrach Talentu i Kariery. Jednym z nich jest właśnie Radom.

Zajęcia Akademii prowadzone są przy współpracy pracowników Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Dopełnieniem zajęć stacjonarnych będą konsultacje w systemie on-line, wycieczki, pikniki i obozy naukowe.

Przez trzy lata projektu Mazowieckie Centra Talentu i Kariery prowadzonego od października 2010 roku przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli przewidziano bezpośrednie wsparcie dla 35 szkół podstawowych z województwa mazowieckiego (ok. 3, 6 tysięcy uczniów),1,4 tysięcy uczniów szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z Mazowsza oraz 455 mazowieckich nauczycieli.

Mazowieckie Centra Talentu i Kariery są projektem systemowym Województwa Mazowieckiego współfinansowanym za środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

".

Monika Nogaj, gimnazjalistka z gimnazjum przy "Kochanowskim” jako pierwsza zakończyła konkurs z matematyki prowadzony przez Jerzego Nowickiego
Monika Nogaj, gimnazjalistka z gimnazjum przy "Kochanowskim” jako pierwsza zakończyła konkurs z matematyki prowadzony przez Jerzego Nowickiego z "Kochanowskiego Barbara Koś

Monika Nogaj, gimnazjalistka z gimnazjum przy "Kochanowskim" jako pierwsza zakończyła konkurs z matematyki prowadzony przez Jerzego Nowickiego z "Kochanowskiego
(fot. Barbara Koś)

- Nasz główny cel to popularyzacja nauk ścisłych – mówią szefowie projektu. Od lewej - Grażyna Śleszyńska, nauczycielka matematyki w "Kochanowskim”
- Nasz główny cel to popularyzacja nauk ścisłych – mówią szefowie projektu. Od lewej - Grażyna Śleszyńska, nauczycielka matematyki w "Kochanowskim” i kierownik regionalny projektu, Mirosław Mortka, nauczyciel informatyki w "Kochanowskim”, lider projektu i Beata Kossakowska, kierownik projektu w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Barbara Koś

- Nasz główny cel to popularyzacja nauk ścisłych - mówią szefowie projektu. Od lewej - Grażyna Śleszyńska, nauczycielka matematyki w "Kochanowskim" i kierownik regionalny projektu, Mirosław Mortka, nauczyciel informatyki w "Kochanowskim", lider projektu i Beata Kossakowska, kierownik projektu w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie