Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywa - zdrowe ziółko na wiosnę

opr. /and/
archiwum
Pokrzywa zwyczajna to znany nam z parzących liści chwast. Jednak młodziutkie liście warto spróbować w sałatce czy zastosować napar. Bo to ziele, które wiosną wspomaga nasze zdrowie.

Ciekawa w sałatce

Ciekawa w sałatce

Ze względu na doskonałe wartości odżywcze, listki młodych pokrzyw można polecić jako ciekawy dodatek do wiosennych sałatek, zup lub omletów. Pokrzywa po sparzeniu wrzątkiem, a także podczas gotowania traci swoje parzące właściwości, więc można ją jeść bez obawy.

Pomimo, że zetknięcie z pokrzywą bywa nieprzyjemne, ludzie wykorzystywali i cenili tę roślinę już od czasów starożytnych. Stosowano ją wówczas przede wszystkim jako lek gojący i hamujący krwawienie. Ziele pokrzywy powszechnie stosowano również w lecznictwie ludowym. Przy schorzeniach reumatycznych zalecano biczowanie ciała pędami, a napary z pokrzywy stosowane były przy niedomaganiach żołądka i wątroby, a także jako środek moczopędny przy chorobach nerek.

Obecnie pokrzywa jest również stosowana w ziołolecznictwie i wiadomo już, jakie substancje aktywne odpowiadają za jej lecznicze właściwości. W liściach znajdują się miedzy innymi: liczne kwasy organiczne, flawonoidy, garbniki, karotenoidy oraz wiele witamin - B2, C, K, E oraz kwas pantotenowy. Pokrzywa bogata jest także w niezbędne dla człowieka składniki mineralne takie, jak potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem.

DOBROCZYNNY SOK
Ze względu na bogaty zestaw witamin i soli mineralnych przetwory z pokrzywy można stosować dla wzmocnienia odporności organizmu. Szczególnie odżywcze działanie ma sok z zebranych na wiosnę - najlepiej w kwietniu, przed okresem kwitnienia - młodych pokrzyw. Zbiera się je oczywiście z dala od ruchliwych ulic i w rękawiczkach, aby uniknąć poparzenia.

Świetny kosmetyk

Świetny kosmetyk

Pokrzywa znana jest również z dobroczynnego działania na włosy. Wchodzi w skład licznych kosmetyków do włosów tłustych, a przy wypadaniu włosów polecane jest picie naparu lub soku z pokrzywy oraz stosowanie pokrzywowych płukanek do włosów. Wyciągi z pokrzywy wchodzą również w skład licznych suplementów poprawiających kondycję włosów i paznokci.

Wykonanie soku jest bardzo proste i bez problemu można zrobić go samodzielnie. Pokrzywy należy dokładnie wymyć, zmiksować i wycisnąć przez gazę. Do soku, aby uchronić go przed zepsuciem, trzeba dodać sól (około 2 łyżeczek na pół litra soku). Sok należy przechowywać w ciemnym szklanym naczyniu w lodówce.

Kuracja wzmacniająca polega na piciu jednej łyżki soku przed śniadaniem przez okres dwóch tygodni. W aptekach można również kupić gotowy sok z pokrzyw, stabilizowany alkoholem, który należy stosować według podanej instrukcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pokrzywa - zdrowe ziółko na wiosnę - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie